SON DAKİKA

SEKTER GİT AHMET HAKAN

Gündem Yazıları

Zihinlerde ve yaşamda yeni algı

Bu haber 26 Nisan 2013 - 23:00 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Zihinlerde ve yaşamda değişim ve dönüşüm, insanlık gerçeğidir. Bu değişim ve dönüşüm doğal olduğu kadar belli merkezlerin stratejik planlaması sonucu da olabiliyor. Her çıkar grubu ya bir ideolojiye ya da bir dine dayanarak zihinlere istenilen algıyı yerleştirmeye çalışır. İnsan her konuya, dayandıkları ideolojik veya dini temel değerlerle bakar. İnsanlar; kültürlerin taşıyıcısı olabilirken, siyasi anlamda ise çıkarlarını tercih etmekte sakınca görmezler.

Topluma yerleştirilmeye çalışılan aktarma tüketim kültürünün kullan-at ilkesi geleneksel kültürel öğeler yanında düşünceyi, geçmişi, kısaca her şeyi kullanıp atmayla sonuçlanmıştır. Geçmişin unutulması, geçmişteki çözümlerden yararlanmama sonucunu da ortaya çıkarmıştır. Toplum; giderek geçmişi daha az anımsıyor, düşünce modaya teslim oluyor. Geçmiş, itirazla karşılaşmadan hüküm sürmektedir. Bunun aşılması için öncelikle hatırlanması gerekir. Geçmişteki hatalar tekrar ettiriliyor. Yeni adına eskiyi rafa kaldıran eleştiri tarzı, unutarak, unutturarak temize çıkmaya ve savunmaya yarar. Toplum bu eleştiri tarzıyla, belleğini ve onunla birlikte aklını yitirir.

Geçmişi düşünme yeteneksizliğinin ya da gönülsüzlüğünün bedeli düşünememektir. Bellek yitimi, geçmiş düşünceyi fazladan bir entelektüel çöplük gibi sırtından atan radikal ampirisizm ve pozitivizmden, kuramlara kadar çeşitli biçimler alır. Bu arada kitleleri uyuşturmak için ateş suyunu sadece Amerikalılar kullanmadı. Rusların da benzer politikalar izlediğini, SSCB dağıldıktan sonra görüldü.

Ateş suyunun adı da votkaydı. Dünün emperyalizmi, bugünün küreselleşmeciliği, ateş suyu etkisi yaratan birçok araç geliştirmiştir. Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığı Kültürsüzleştirmek, Ödlek Tavşanlar Yetiştirmek Yabancı Dilde Eğitim Cinselliğin Yozlaştırılması İdeolojilerin Saptırılması ve İçeriksiz Kavramlar Bilimsel Bilgiden Uzaklaştırma Dincilik ve Sahte Din Anlayışı Yapay Gündem Bunlar; toplumu belleksizleştirmeye, kimliksizleştirmeye ve kişiliksizleştirmeye yol açmaktadır.

Sömürgeleştirmek istenilen her ülkede, zihinler yeniden inşa edilir.

Oluşturulmaya çalışılan; yapay, sürü haline dönüştürülen toplum yapılanmasını kabullenen bir zihindir. Toplumsal çözülüş aşılabilecek midir? Elbette aşılacaktır.

Günün Sözü: Yetenekli cahillerin yönetiminde toplumların kaosa gitmesi kaçınılmazdır.

nurullah aydinnurullah@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.