SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

Yoksa Başbakan’a ”Edep yahu” derler!

Bu haber 12 Nisan 2013 - 21:10 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi.

Sayın Başbakan, geçen hafta yaptığı bir konuşma da, muhalefete yüklenerek “Sayın Bahçeli bu milletin edebinin ve adabının ne olduğunu öğrenmeli, eskiden dergâhların kapısından içeri girince ‘Edep Yahu’ yazısı yazarmış…” diye, devam eden konuşmasında, edepten ve adaptan bahsettiler.

Bunları söyleyen Sayın Başbakan olunca, acaba bu milletin edebini, adabını kendileri çok mu iyi biliyor diye bir soru geldi aklıma.

Tabi diyeceksiniz ki;

“Koskoca Başbakan…

Hem de, ağzı bu kadar dualı!

Cenazelerde Kur’an okuyan, İmam-hatipli, mücahitlerin dizi dibinde resimler çektirmiş bir insan, bu milletin edebini, adabını bilmezse, muhalefete böyle edep-adap soruları sormaz.”

“Haklısınız ben de aynen böyle düşündüm!

Ama yine de beni bağışlasınlar. Böyle bir konuya kendileri girmeseydi, biz kendilerine hatırlatmaya edep ederdik! O ki girdi, iki icraatını hatırlatarak “edep-adap” konusunu biraz açmamız farz oldu.

Bu milletin edebinde adabında zina var mıdır ki, Sayın Başbakan zinayı suç olmaktan çıkardı? Yani zina talebiyle bu milletten -hâşâ sümme hâşâ- bir başvuru mu yapıldı?

Bunca sağ ve sol iktidarlar geldi, geçti. Hiç kimsenin aklına; ne böyle bir yasa geldi, ne de böyle bir icraat… Üstelik “mili görüş gömleği” sırtlarında iken, bas bas bağırıyorlardı “genelevleri kaldıracağız” diye. Bırakın kaldırmayı, çıkardıkları bu yasa ile adeta ülkeyi ‘açık hava Kerhanesi’ne çevirdiler.

Ben iktidarın bu icraatlarını yazmaya utanıyorum. İktidar bunları yasalaştırırken hiç utanmamış. Çünkü bu milletin edebi ve adabı o kadar yüksektir ki, bazı kelimeleri kullanmayı ve yazmayı dahi edepsizlik sayar.

Mesela “domuz” ismini insanımız asla telaffuz etmez. Tıpkı zina kelimesi gibi… İkisini de, çirkin ve ayıp bulur, ağzına almayı…

“Domuz” kelimesi evlerde bereketi götürür diye hiç kullanılmaz. Türk milletinin adabı ve edebi domuzun ismini bile, zikretmeyi menetmiş. Ama iİktidar domuz eti satışını serbest ederek, kasaplık et sınıfına aldı.

Aynı şekilde bu icraatı da; ne sağ, ne de sol partilerden hiç birisi yasa teklifi olarak meclise dahi, getirmedi. Bugün muhalefete “Bu milletin edebini ve adabını bilmek gerekir” diyen, İmam-hatipli Sayın Erdoğan meclise getirerek yasalaştırdı.

Bu icraatların dindeki yerini ve önemini bildiği halde “kim olsa aynı şeyi yapardı” şeklinde, domuzca bir savunma ile “dindarlık” gösterisi yapan, sözde Müslüman müsveddelerini tekrar izana ve imana davet ediyorum.

Türk ve İslam tarihinde bu bir ilktir. Bu iktidarın başka ilkleri de var ama şimdi konumuz değil. Hem de yüzlerce… Başbakan Erdoğan boşuna söylemiyor “AKP ilklerin partisidir” diye.

Sayın Başbakan’ın milletini de, doğrusu bir türlü çözemedik!

Sürekli olarak adını vermeden, “Bu milletin…” diye başladığı cümlelerinde ki, millet kim? Bir türlü öğrenemedik. On yıldır iktidar da, bir kez olsun adını vermedi!

Acaba kendileri için zinayı suç olmaktan çıkardığı milleti, kim?

Bu millet, Türk milleti değil. Bu belli… Türk milletinin böyle bir yasaya zaten ihtiyacı da yok. Türk milleti domuz eti de yemez, çünkü bu Türklüğe aykırı…

Öyleyse; Türklüğü ayaklarının altına alarak, “Milletim…” dediği, kendileri için domuz eti satışını ve zinayı serbest ettiği, bu millet kim?

Öğrenirsek çok memnun olacağız!

Başbakan muhalefetin edebini, adabını ölçeceğine; böyle icraatlara sahip bir iktidarın başı olarak, en azından bu konuda susması daha edebe ve adaba uygun olurdu, diye düşünüyorum.

Yoksa Başbakan’a “Edep yahu” derler.

Yusuf KARACA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.