SON DAKİKA

SEKTER GİT AHMET HAKAN

Gündem Yazıları

Yabancılar için petrol kanunu

Bu haber 02 Haziran 2013 - 19:27 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Orhan Dede

Türkiye’nin gündemi suni gündemlerle karartılırken millet bir anda kucağında petrol kanununu buldu.
Bu petrol kanunu neden bu kadar hızla çıkarıldı?
Oysa üst düzey siyasiler dememiş miydi Türkiye’nin petrolü yok diye…
Mademki petrol yok Türkiye’de o zaman bu kanunla ormanlarımızı ve sit alanlarımızı yabancıların petrol aramasına neden açıyoruz?
Demek ki ortada gizlenmek istenen şeyler var.
Petrol Kanunu ne getiriyor?

1- Yeni kanunla hudutlar, askeri bölgeler, ormanlık ve sit alanlarında petrol aranabilecek. Yabancı şirketlerin ruhsat aldıkları bölgede TSK’nın bir birimi varsa Silahlı Kuvvetler orayı tıpış tıpış boşaltacak.

2- Özel mülkiyete sahip araziler yabancı şirketler hesabına kamulaştırılacak. Bundan sonra bir vatandaşa ait toprağa göz diken yabancı şirketin teklif ettiği paraya razı olmazsa vatandaş, devlet o araziyi kamulaştırıp, yabancı şirkete verecek.

3- Daha önce 18 petrol bölgesine ayrılan Türkiye arazisi, kanunla kara ve deniz olmak üzere iki petrol bölgesine ayrılacak. Bu bölgelerde arama yapacak ekonomik güce sahip yerli bir şirket olduğunu sanmıyorum. Yani sadece yabancı şirketler kanundaki şartları sağlayabilir. Dolayısıyla yasanın sadece yabancı şirketler için çıkarıldığını söylemek mümkün.

4- Başvuru sahibi şirket iş programı için gerekli yatırım tutarının karada yüzde 2’si kadar, denizde yüzde 1’i kadar teminat verecek. Bu şartı da ancak çok güçlü şirketler sağlayabilir. Yerli şirketlerin önü bu şartla da kesilmektedir.

5- Kanuna göre, üretilen petrolün ve doğalgazın sadece sekizde biri devlete kalacak. Türkiye bütün petrol alanlarını yabancılara açıyor ve sadece sekizde biri devlete kalıyor.

6- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) kanunla satış sürecine sokuluyor. Türkiye’nin tek milli petrol şirketi tasfiye ediliyor. Türkiye’nin yapması gereken oysa kendi milli şirketini güçlendirmekti.

Bakın Rusya’nın devlet şirketi Gazprom dünya çapında bir enerji şirketi haline geldi. Gazprom kendi kendine büyümedi. Rusya Gazproma destek verdi, önünü açtı.
Türkiye Rusya’nın yaptığını yapsa belki de TPAO şimdiye kadar dünyanın sayılı şirketleri arasına girebilirdi.
Türkiye’de petrol aranması için ihaleler açıldığında Hindistan’ın, İtalya’nın, İngiltere’nin ve diğer birçok devletin devlet ortaklı petrol şirketleri gelip ihalelere girecek. Türkiye’nin petrollerini kendi devletleri çıkarına işleyip, satacaklar.
Türkiye’nin böyle güçlü bir petrol şirketi yok?
Bütün dünyanın şirketleri Türkiye’nin petrolleri için yarışıyorken Türkiye’nin TPAO’yu tasfiye sürecine sokmasına hangi adı koymalı?
Bunun adına olsa olsa şu konabilir:
Gaflet, dalalet ve hatta…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.