SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

Velev ki koalisyon

Bu haber 26 Haziran 2015 - 16:08 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

MHP’nin koalisyon ortağı olabileceği tek model AKP-MHP görünüyor. Baskı o yönden. İşin içine CHP’de girdiğinde, dikkat edilecek husus 57. hükümette olduğu gibi iki baskın karakter arasında ‘Açılım furyasına’ kurban gitmemek olmalı. Bunu söylemem abesle iştigal biliyorum. Dillendirilmiyor fakat AKP, MHP’nin karalılığını 3. parti CHP’yi de bünyesine alarak ılımlılaştırmak isteyecek gibi görünüyor.

Bahsettiğim üçlü model. 57. hükümetin başka versiyonu. Kâbus geri dönmesin satırı yazdıklarım. Devletin tüm kademelerinde söz sahibi olan iktidarın, MİT ve başka güvenlik kurumları raporları ile iktidar ortaklarını yönlendirebileceği ihtimalinden bahsediyorum.

Geçmiş geçmişte kaldı. O dönemde yapılacağın en iyisini yapıldığından şüphemiz olmamakla birlikte, kamuoyunda MHP’yi yemekle bitecek kapan kurulma ihtimaline dikkat çekiyorum sadece.

Türk siyasetini kasetlerle, gizli antlaşmalarla yönlendirmeye soyunmuş derin güçler ‘MHP’yi içinize alın, eritin’ direktifini mutlaka vermiştir. Yeni strateji, belki de en fazla gelecek yıl olacak seçim öncesi, MHP’yi kamuoyu nezdinde ‘ucundan bucağından sanki PKK’yı gerçekten bitirecekmiş’ hamleler ile ‘PKK açılımı’ konusunda nötrleştirmek hamlesi olabilir. Olacaktır da.

Koalisyon kurulur meselâ ‘PKK silah bırakma kararı’ aldı duyumu üzerinden strateji kurulabilir.. Hatırlarsak 57. Hükümet kurulmadan önce bebek katili kurşun sıktığı devletin hapishanesine girmişti. Sonra ne oldu? Kandil’de PKK’nın liderliği ile birlikte, vatandaşın lideri konumuna taşındı.  vs.vs. Değerli parti yöneticilerimiz böyle basit tuzaklara düşmeyecek kadar deneyim sahibi, bunu biliyorum.

Irak ve Suriye’yi saran habis ur, siyaseten açılım’ adı altında bizde başlamışken, yedi düvel işin peşini bırakmaz. Sadece ‘kurulacak kapan için ‘bekleme odasına’ alır, kısa süreliğine top çevirmek için derin dondurucuya atar.

Farkındaysanız bahsettiğim sadece ‘PKK açılımı.’ Ülkenin başka problemi yok mu, ekonomi, işsizlik ve daha bir yığın problem önümüzde iken takıntılı gibi ‘HDP-PKK açılımı’ ile ne uğraşıyorsun diyenler çıkabilir. Geldiğinden itibaren önce kumpaslarla engelleri kaldıran, saha temizliğinden sonra açılıma başlayan AKP iktidarı için koalisyon ortakları lokmadır.

 

‘KOALİSYON KURULACAKSA BUNU DA BİZ KURARIZ’

Konuşmalarından halen hava atmalarından bunu anlıyoruz. ‘Koalisyon kurulacaksa bunu da biz kurarız’ demelerine bakınca aklıma rahmetli Serdengeçti geldi. 1944 Milliyetçilik olayı adı altında, Türk Milliyetçilerini ayaklar altına almaya heveslenmiş dönemin iktidarının valisi Nevzat Tandoğan Serdengeçti’yi huzuruna çıkarır ve şöyle der:

“Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek.”

Şimdi aynı mantığı görüyoruz. ‘En çok oyu biz aldık, ya koalisyonu bizle kurmaya razı olursunuz, ya da erken seçime gideriz.’

Erdoğan, muhtarlara ‘kaşık çatal takımı Demirel’den kalma’ diyordu verdiği iftarda. Saray’da Padişah Vahdettin’den kalma o hesapla. Kapıldıkları kibir sonlarını getirdi, bunu yandaş yazar kaleme almış. Rıza Zerrap’a ödül verilen gece için yazdığı köşede anlatarak. Oldu olacak ‘heykelini dikelim’ demiş.

Ülkenin kibirle, adam kayırmacılıkla yönetilmeyeceğini 7 Haziranda gördüler. ‘Sadece ben bilirim’ tavrını bir kenara koyup, eşit şartlarda koalisyon şartlarını görüşmek yerine, nasıl madik atarız tavrına girmeleri, bazı açık gözlerinde ‘iktidar ortağı’ olalım da sonra bakarız’ düşüncesi içinde olabileceğine dikkat çekiyorum.

Ülkenin onarıma, milletin kaybettiği değerleri geri kazanmaya, devlete güvenmeye ihtiyacı var.

‘İktidar olalım, kervan yolda düzülür’ diyenlerde olacaktır. Kervan yolda düzülürken, üzülmeyelim benim kastım.

On üç yıl boyunca ülkenin çivisini çıkarmış bir iktidarın koalisyon ortaklarını’ suya götürüp susuz döndüreceğini’ geçmişte çıkardığı kanunlardan biliyoruz. Muhalefetle bir kanun maddesi üzerinde anlaşıp kanun çıktıktan sonra, tek kelimelik değişiklikle nasıl anlamını değiştirdiğini unutmayalım. Sonra ne diyorlardı her defasında? ‘Gözünüzü açsaydınız.’

Koalisyon kurulacaksa onu da biz kurarız tavrında olanların unutmamsı gereken şey, şu anda iktidar olmadıkları. Milletin onları iktidardan al aşağı ettikleri. MHP’den bir farkları yok o anlamda. Şartlar eşit. Sayı çoğunluğu hava civa. İktidar olmaya yetmeyecek sayısal çoğunluk, ‘aslı yok yaylasında, 1500 koyunum var’a benziyor.

Ne yapalım yani, Millet kan ağlarken kenarda mı duralım?

Hayır, tabii ki. Demek istediğim, seçimin er geç tekrar kapıyı çalacağını unutmayalım.

‘HDP 7 Haziran öncesi Türk bayrağı açtı’ gibi baskıyı bizzat satın alınmış yandaşların söyleme ihtimali kuvvetli. Aziz vatanın bütünlüğü, Türk Milletini geleceğe taşıma kararlılığı olmadıktan sonra 100 yıl iktidar olsak ne yazar.

Ülkücüler olarak, işimizi, aşımızı, arkadaşlarımızı, daha dün Fırat’ımızı, sağlığımız, hayatımızı, çoluğumuzu çocuğumuzu feda ettik. Yine ederiz.

Vatanımızdan tek kum parçası vermeyiz.

Neval KAVCAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.