SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

ÜLKEYİ ANONİM ŞİRKET GİBİ YÖNETİRSENİZ SONUÇTA BU OLUR

Bu haber 12 Eylül 2015 - 15:12 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

7 Haziran seçimleri sonucunda AKP’nin tek başına iktidar olma gücünü kaybetmesi sonrası ortaya çıkan kaosu, özelliklede Dağlıca ve Iğdır’da onlarca şehit verişimizin nedenlerini iyi görebilmek için büyük resme bakmanın şart olduğu bilincine varmadıkça, olayların doğru okunması mümkün değildir.

 
Eğer bu gün için Dağlıca ve Iğdır’a yarın ise başka bir olaya yoğunlaşırsak, tek bir ağacın gövdesine odaklanan birinin ormanı görememesi durumuna düşeriz. Bu nedenle sadece son bir hafta içerisinde 30’un üzerinde Mehmetçik ve Polisimizin şehit edilmesine yol açan olayları sağlıklı değerlendirebilmemiz için, öncelikle 13 yıldır iktidarda olan AKP’nin nasıl bir zihniyetle ülkeyi yönettiğini ve bu gün gelinen noktanın da bu zihniyetin kaçınılmaz sonucu olduğunu iyi anlamamız gerekir. Peki ne mi PKK terörünü azdırarak şehitlerimizin kanının dökülmesine neden olan bu AKP zihniyeti. İşte size bu zihniyetin somut ip uçları… sırasıyla bakalım.

 

1- Tüyü yetmemiş yetimlerin haklarının korunması için, devletin tüm hesaplarını parlamento adına denetlemesi gereken Sayıştay pasifize edilerek, hükümet harcamaları denetimden kaçırılıyor.

 

2- 16 Haziran 2012 tarihli Resmi gazetede Başbakan Erdoğan imzasıyla yayınlanan bir genelge ile; Kamu kurum ve kuruluşlarının tasarruflarında bulunan taşınmazlarla ilgili satış, kira, takas, tahsis ve devir gibi her türlü işlem Başbakanlığın iznine bağlanıyor. Yani Devlete ait arsa ve binaların her türlü satış ve kiralanması Tayyip Bey’in oluruna bırakılıyor.

 
3 – En kapsamlı paraların döndüğü kamu ihaleleri ile ilgili kanun ve genelgeler, 120 defadan daha fazla değiştirilerek, ihalelerin önceden belirlenen adreslere gitmesine uygun hale getiriliyor.

 
4 Belediye meclislerine ait olan imar yetkilerinin büyük kısmı, çevre ve şehircilik bakanlığına verilerek, muhalefet denetimi ortadan kaldırılıyor.

 

5- Çevre ve şehircilik eski bakanı Erdoağan Bayraktar 25 -12-2013 günü canlı bağlandığı NTV’de “17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yoktur.

 
Fakat rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle ‘istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyon yayınlayınız’ şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum.

Etmiyorum çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü sayın Başbakan’ın talimatıyla yapılmıştır.
Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın Başbakan’ın da istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletime saygılar sunuyorum.” Diyor. Spikerin nasıl bir baskı olduğu konusuna açıklık getirmek isteyip istemeyeceğini sorması üzerine de ”Tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Bugün bize bir istifa ve deklarasyon metni gönderildi. Böyle bir durumda bunun yanlış olacağını düşünüyorum. Hayırlı olsun” cevabını veriyor.

 

 

Özetle Sayın Erdoğan ve Hükümeti akçeli işler olduğu herkesçe malum olan imar ve ihale konularıyla yakından ilgileniyor. Son olarak ta sayın Cumhurbaşkanı 15 mart 2015 tarihinde Balıkesir ekonomi ödülleri töreninde sarf ettiği “Türkiye’yi anonim şirket gibi yönetmek istiyorum” sözleriyle de devlet yönetmede ki zihniyetinin ne olduğunu itiraf ediyor.

 
Peki nedir bu Anonim şirket… sonuçta kupon arsa üzerine kurulmuş olan kar amaçlı bir yapı. Onun için önemli olan üzerinde yükseldiği toprağin parasal olarak karşılığıdır. Büyük çoğunluğu da zaten günümüzde küresel güçlerin şemsiyesi altındadır. Oysa Türk Milleti ve Devleti için ise, üzerinde yükseldiği toprağın maddi değil, onu kendine vatan kılan, şehitlerinin kanıyla yazılmış olan milli ve manevi değerleri önemlidir.

 

Bu değerler içselleştirilmedikçe de toprak elde edilmek için hakkında bir sürü kanun ve genelge çıkarılan kupan arsa olmaktan öte bir anlam taşımaz. Bu nedenle onu bölücü terörden koruyacak önlemler de zamanında alınmaz. İşte bu günkü şehitlerimizin nedeni Türkiye Cumhuriyetini anonim bir şirket gibi yönetmeye kalkışan milli ve manevi değerlerden yoksun olan bu zihniyetten başka bir şey değildir.

 
GÜNÜN SÖZÜ : HAYAT,GERİYE DOĞRU ANLAŞILIR AMA İLERİYE DOĞRU YAŞANIR…
SOREN KIERKEGAARD

Yalçın Güzelhan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.