Asikurtlar©

Türkmen Öğretmenler Bombaların Altında Çocuklara Eğitim Veriyor

Türkmen Öğretmenler Bombaların Altında Çocuklara Eğitim Veriyor
25 Kasım 2015 - 6:00 'de eklendi ve 4436 kez görüntülendi.

Suriye’de Türkmen öğretmenler savaşın en şiddetli dönemlerinde bile okullarını terketmeyerek çocuklara eğitim vermek için çaba sarfediyor. Bombaların altında eğitim veren Türkmen öğretmenler, “Dünya bizim bilgisiz olmamızı istiyor ama biz buna karşı burada yaşayan tüm çocuklara eğitim vermeye devam edeceğiz” dedi.

Suriye’nin Türkmen bölgelerinde yaşanan çatışmalar her geçen gün şiddetini arttırarak devam ediyor. Suriye’nin Azez kentine bağlı Türkmen köylerinde yaşanan çatışmalar sonucunda birçok Türkmen herşeylerini geride bırakarak çatışmalardan kaçıyor. Ancak bu bölgede yaşayan 10 Türkmen öğretmen ise ne yaşadıkları bölgeyi ne de okullarını terketti. Türkmen öğretmenler kendi köyleri ve civar köylerde yaşayan çocukları biraraya toplayarak onlara eğitim vermeye çalışıyor. Bombaların altında bulunan köyde okul neredeyse harabeye dönmüş durumda ancak öğretmenler yine de pes etmeyerek çocuklara hem savaşı hissettirmemek hem de eğitimlerinden geri kalmaması için yoğun çaba sarfediyor.
Yokluk içerisinde bulunan köylerde öğretmenlerin en büyük sıkıntısı ise eğitim araç ve gereçlerini bulamamak. Ama öğretmenler her türlü olumsuzluğa rağmen son ana kadar eğitim vermeye devam edeceklerini belirtiyor. Türkmen öğretmen Ahmet Hoca ellerinde imkanların az olduğunu belirterek, “Elimizde imkanlar az. Tüm dünya Suriye’de yaşayanların bilgisiz olmasını istiyor. Ancak biz herşeye rağmen eğitim vermeye devam edeceğiz” dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER