SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

Türk Basketbolunda Avrupa’da Büyük Başarı

Bu haber 12 Nisan 2014 - 6:59 'de eklendi ve 37 kez görüntülendi.

Kad›nlar Euroleague’de Galatasaray Odeabank, Rus ekibi Ekaterinburg’u Fenerbahçe ise Fransız ekibi Bourges’i yenerek finalde birbirlerine rakip oldu.Kupanın Türkiye’ye gelişi de böylelikle garantilendi. Avrupa’nın zirvesine hangi takımımızın çıkacağı ise Rusya’da yarın 16.00’da oynanacak dev derbi

Türk bas­ket­bo­lu dün ge­ce ta­ri­hi bir gün ya­şa­dı. Kadınlarda hem Ga­la­ta­sa­ray Odea­bank hem de Fe­ner­bah­çe ta­kım­la­rı Av­ru­pa­’nın en bü­yük ku­pa­sın­da ad­la­rı­nı fi­na­le yaz­dır­dı. Eu­ro­le­agu­e Ka­dın­lar ya­rı fi­nal mü­ca­de­le­sin­de Ga­la­ta­sa­ray Ode­bank ile or­ga­ni­zasyo­na ev sa­hip­li­ği Eka­te­rin­burg kar­şı kar­şı­ya gel­di. Tur­nu­va­nın fa­vo­ri­si Eka­te­rin­bur­g’­u et­ki­le­yi­ci bir oyun­la 77-70 mağ­lup eden sa­rı-kır­mı­zı­lı­lar, fi­na­le çık­tı.

Alba Torrens farkı

Ma­ça As­lan fır­tı­na gi­bi baş­la­dı. Al­ba Tor­ren­s’­in üç­lük­le­ri ve Işıl Al­be­n’­in ri­ba­unt­la­rıy­la ilk çe­yer­ği 28-13 ve ilk dev­re­yi de 50-29 ön­de ta­mam­la­dı. Kar­şı­laş­ma­nın üçün­cü çey­re­ğin­de oyu­nun kon­tro­lü­nü Eka­te­rin­bur­g’­a ve­ren Ga­la­ta­sa­ray Odea­bank far­kın azal­ma­sı­na en­gel ola­ma­sa da Tor­ren­s’­in çey­re­ğin son­la­rın­da hü­cum­da so­rum­lu­luk al­ma­sıy­la bu çey­re­ği 66-50 ön­de bi­tir­di. Ma­çın son çey­re­ği­ne 10-2 se­riy­le baş­la­yan Rus eki­bi far­kı 68-62 ile 6’ya ka­dar çek­ti. Kar­şı­laş­ma­nın so­nun­da far­kı ko­ru­ma­yı ba­şa­ran tem­sil­ci­miz, kar­şı­laş­ma­dan 77-70 ga­lip ay­rıl­dı ve adı­nı bu turnuvada ilk kez fi­na­le yaz­dır­dı.

Başa baş mücadele

Ga­la­ta­sa­ra­y’­dan son­ra par­ke­ye çı­kan Fe­ner­bah­çe Fran­sız tem­sil­ci­si Tan­go Bo­ur­ge­s’­i 59-50 ye­ne­rek fi­na­le çık­tı. Ka­na­r­ya Av­ru­pa­’da oy­na­dı­ğı 18 ma­çın hep­si­ni ka­za­na­rak fi­nal çık­mış ol­du. Ma­ça et­ki­li baş­la­yan Fe­ner­bah­çe, güç­lü ra­ki­bi kar­şı­sın­da üst üs­te bas­ket­ler ka­za­nır­ken, sa­vun­ma­da da ba­şa­rı­lı bir per­for­mans or­ta­ya koy­du. Sa­rı-la­ci­vert­li­ler ilk pe­ri­yo­du da 13-6 üs­tün ta­mam­la­dı. Bir­sel’in et­ki­li oyu­nuy­la Ka­nar­ya ilk ya­rı­yı 26-24 öne ge­çerek bi­tir­di. İkin­ci dev­re­ye sa­vun­ma ha­ta­la­rı ile baş­la­yan Sa­rı-La­ci­vert­li­ler, Fran­sız eki­bi­nin sa­yı­la­rı­na en­gel ola­ma­dı ve 31-28 ge­ri­ye düş­tü. Toparlanan Fe­ner­bah­çe son çey­re­ğe 1 sa­yı fark­la 39-38 ön­de git­ti. Son 8 da­ki­ka­ya 45-44 ön­de gi­ren Fe­ner­bah­çe gi­de­rek far­kı aç­ma­ya baş­la­sa da oyun­dan kop­ma­yan Bo­ur­ges kar­şı­lık ver­mek­te ge­çik­me­di. Son da­ki­ka­la­rı iyi oy­na­yan Fe­ner­bah­çe güç­lü ra­ki­bi­ni 59-50 ye­ne­rek fi­nal­de Ga­la­ta­sa­ray Ode­ban­k’­ın ra­ki­bi ol­du. Türk bas­ket­bo­lu adı­na bü­yük bir ba­şa­rı­ya im­za atan Ga­la­ta­sa­ray Ode­bank ve Fe­ner­bah­çe pa­zar gü­nü sa­at 16:00’da koz­la­rı­nı pay­la­şa­cak. Dev ran­de­vu NTV Spor can­lı ola­rak ek­ran­la­ra ge­le­cek.

“Ta­rihi Ga­la­ta­sa­ray ya­za­r”

Bu ara­da Ga­la­ta­sa­ray Baş­ka­nı Ünal Ay­sa­l’­dan fi­na­le ka­lan ta­kı­mı­na teb­rik gel­di. Ay­sal “Tür­ki­ye­’ye bü­yük se­vinç ve gu­rur ya­şa­tan ta­kı­mı­za fi­nal­de gö­nül­den ba­şa­rı­lar di­li­yo­rum. Bir kez da­ha gö­rül­dü ki, ‘Ger­çek­le­ri ta­rih ya­zar, ta­ri­hi de Ga­la­ta­sa­ray!’” ifa­de­le­ri­ni kul­lan­dı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig