Asikurtlar©

Türk Askeri Musul’dan Çekiliyor

Türk Askeri Musul’dan Çekiliyor
14 Aralık 2015 - 10:30 'de eklendi ve 4461 kez görüntülendi.

Musul’a bağlı Başika bölgesine konuşlandırılan Türk askerlerinin önemli bölümünün çekilmeye başladığı iddia edildi.

Rudaw televizyonunun haberine göre, kampa konuşlandırılan askerlerin büyük bölümü, bu sabah kamptan ayrılarak Türkiye’ye doğru yola çıktı. Türk askerlerinin gün içinde Habur sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapması bekleniyor.

Söz konusu televizyonun haberine göre, gece çok sayıda askeri tır Türkiye’den kuzey Irak’taki Kürt bölgesine geçti. Başika bölgesine giden tırların geri dönerek Duhok’a ulaştığı, sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapmak üzere olduğu kayd edildi. Rudaw’ın bildirdiğine göre Türk askeri konvoyu 10 araçtan oluşuyor. Başika’da az sayıda asker ile ekipman ve silahtan oluşan küçük bir Türk askeri birliğinin kaldı.

4 Aralık’ta Musul’un Başika ve Zelikan Kampı’na yerleşen Türk birliğinin ağır silahlar, tanklar ve toplarla donatıldığı illeri sürülmüştü.

Bağdat, Türk Ordusu’nun bölgeden çekilmesi için önceki gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) başvurmuştu.

Geçtiğimiz Cumartesi Irak’ın başkenti Bağdat toplanan binlerce kişi Türkiye bayrağını yakarak askerin Musul’dan çekilmesini istemişti. Merkezi IŞİD’in işgalinde olan Başika, Musul’un kuzeydoğusunda, IŞİD karargahlarına da 10 kilometre mesafede bulunuyor. Başika’nın çevresi ve yüksek tepeleri Peşmerge Güçleri’nin kontrolünde.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER