Asikurtlar©

TSK’da kılık-kıyafet yönetmeliği değişti! ‘Başörtüsü’ dönemi başlıyor

TSK’da kılık-kıyafet yönetmeliği değişti! ‘Başörtüsü’ dönemi başlıyor
11 Kasım 2016 - 12:36 'de eklendi ve 4148 kez görüntülendi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan sivil memurlara da “kıyafet serbestisi” geldi. TSK’daki kadın memurlar başörtüsüyle, erkek memurlar da yazın kravatsız ve ceketsiz görev yapabilecek. Bıyık ve sakal da belli ölçüler içinde bırakılabilecek.
Resmi gazetede yayınlanan kararla, 1982 yılında çıkarılan Kamudaki Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği değiştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan sivil memurlar da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan personelin tabi olduğu kılık kıyafet yönetmeliğine dahil edildi.

1982’deki yönetmelik, “Kamu personelinin Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak şekilde sade bir kılık ve kıyafette olmalarını, kılık ve kıyafette birlik ve bütünlük içinde bulunmalarını” öngörüyordu. Yönetmeliğin 6.maddesi, “Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler” hükmünü içeriyordu. Böylece TSK’deki sivil memurlar da kılık kıyafet konusunda askeri personel yönetmeliğine tabi oluyordu.
Yönetmelik değişikliğiyle TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan 30 bin sivil memurdan; kadınlar başörtüsü takabilecek. Erkekler de yazın ceket giymeyecek, kravat zorunluluğu olmayacak, sakal ve bıyık da belli ölçüde serbest olacak.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER