SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

SİYASETTE HİSTERİK KRİZ OLURSA

Bu haber 15 Ağustos 2015 - 20:10 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

Psikiyatri ve psikolojinin en çok dikkat çeken konularından biri olan Histerik kriz ve özellik sanıldığının aksine siyaset arenasında da sıkça boy gösteriyor. Ancak nedense kimse de bu konuya değinmek de istemiyor.

 

Bu değinmemenin bir çok nedeni olabilirse de ben en önemli sebebin konunun karmaşıklığı olduğunu düşünüyorum. Konuyu basit açıklamalarla geçiştirenler ise sadece ve sadece konu hakkında bilgi fakiri olup ta cahilliğin cesaretini sergileyenlerdir.
Bana, Dünyanın anlaşılması ve açıklanması en zor şeyi nedir diye sorarsanız, cevabım hiç beklemeden insan psikolojisi derim. Çünkü bedensel yapımızı en ince ayrıntısına kadar ortaya koyabilen teknolojik gelişmişlik düzeyi ne yazık ki , insanın ruhsal yapısının ortaya konması noktasında acz içerisinde kalıyor.

 

İnsan psikolojisinde bir sonuca erişebilmek için gerekli olan en önemli şey, bireyin duygu, düşünce ve davranışlarının hiç olmazsa makul bir süre için çok yakından gözlenmesidir.

 

Makalemizin başlığında yazan söz konusu meseleye gelirsek. Bir insan eğer bir ünvan ve makamla anılmak ve karşılanmak isterse, O kişinin kendisini, toplumda kabul ettirebileceği başka bir yönü ve özelliğinin olmadığını düşünebiliriz.

 
Eğer kişinin toplumdaki saygınlığı, onun bilgisine görgüsüne özellikle de geçmişte mensubu Olduğu cemiyete sunmuş olduğu hizmetlerine dayanmıyorsa, yani toplumla paylaşabileceği her hangi başka bir şeyi yoksa, elbette ki geçmişte, kendisine bir şekilde hasbel kadar nasip olmuş olan bakanlık ya da milletvekilliğinden başka sığınabileceği bir özelliği de olamaz.

 

Geçmişte gördüğü ilgiden dolayı da, sürekli olarak bu ilginin devamını sağlayabilmek için bu makamları kendisinin devamlı hakkıymış gibi algılamaya başlar.

 

HİSTERİK BİR DEFEKT
Histerik kişilik özelliği olan bireylerin en önemli özellikleri EGOLARININ sürekli olarak dış dünyadan kendilerine yönelen ilgi ile beslenmesidir. Eğer bu kişiler, kendilerine yönelen bu ilgi düzeylerinde bir düşme hissederlerse, yeniden bu ilgiyi üzerlerine çekebilmek için bir takım patalojik davranış örüntüleri sergilemeye başlarlar. Aslında, bu tür gelişmelere günlük siyasi yaşamımızda hiçte nadir olarak rastlamıyoruz.

 

 

Geçmişte bir dönem Bakanlık veya Vekillik yapmış birisi , yeniden bu olanakları elde edemeyince ,Toplumla paylaşabileceği veya, kendisini topluma kabul ettirebileceği başka bir özelliği kalmadığı için, bu defa dış dünyanın ilgisini üzerlerine çekebilmek amacıyla ,sansasyonel haberlerle gündemde kalabilme yolunu seçebiliyorlar.

 

 

Seçimlerde listeye giremeyen, veya sıralamadaki yerlerini beğenmeyen eski vekil veya Bakanlarda, bu tür gelişmelere sıkça rastlıyoruz. Ve bir gün karşımıza bombayı patlattı! şeklindeki bir haberle çıkıyorlar. Aslında burada bu şekildeki bir BOMBA, kişinin HİSTERİ KRİZİNİN patlamasından başka bir şey değildir. Yani kişi bütün toplumun ilgisini yeniden üzerine toplamış ve EGOSUNU patalojik bir yoldan tatmin etmeyi becermiştir.

 
Cenab-ı HAK bizleri, bir ömür boyu Bakan veya Vekil olarak kalmayı isteyenlerle
değil , Güzel ahlak sahibi olan ve Allah rızası için TÜRK MİLLETİNE hizmet etmeye niyet etmiş, kişilerce yönetilmeyi nasip etsin.
Yalçın Güzelhan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.