SON DAKİKA

GAZOZ KAPAĞI!

KÖŞE YAZILARI

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

Sen Olsan…

Bu haber 22 Haziran 2015 - 13:05 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Şimdi Türkiye’de, son seçimlerde partisi iktidardan düşen ve kendisini kötü hisseden % 40’lık bir seçmen potansiyeli var.Bu insanlar, 17-25 Aralık’tan sonra bütün olana bitene rağmen AKP’ye oy verdiklerine göre bir hayli dirençli bir seçmen kitlesini oluşturuyorlar…
Yani bunlar, en az dört seçimdir”AKP”ye oy vermiş olan insanlar…
Bu, kendi ifadeleriyle”AKPartili”ler, Türkiye’deki siyasi duruş kartelasının “muhafazakâr” veya “liberal” ama ille de “sağ” kesiminde yer alıyorlar.
Yüzde 60’ı “ikinci partim MHP” diyen bir sosyolojik kümeden bahsediyoruz.
Son seçimde bu kümeden HDP’ye giden etnik oylardan sonra “asla MHP’ye oy vermem” diyenlerin oranı % 30’lara düşmüş görünüyor.
Demek ki bu kesimde, MHP’nin oylarına talip olabileceği 12 Milyon seçmenlik bir potansiyel var.Bu seçmen sayısı, CHP’nin kemikleşmiş % 25’ine tekabül eden 11,5 milyondan yarım parmak fazla…
MHP’nin 7,5 milyon oyunu, güçlü bir rüzgârla AKP’den gelebilecek 12 milyon oyla topladığınız zaman ortaya 19,5 milyon oy, yani “rahat bir 276” çıkıyor.
CHP kapanıp da 5-10 milyon oy topluca CHP’den MHP’ye geçmeyeceğine göre, HDP’liler de “yahu biz MHP’yi yanlış anlamışız bir de topluca şuna oy verelim” demedikçe bu “19,5 formülü” dışında MHP’nin iktidara gelme şansı bulunmuyor.
Merkez sağdan böyle bir beklentisi olmayan CHP için bu hesaplar pek bir anlam ifade etmiyor. O yüzden de “gelin HDP’yesarılıp iktidar olalım” demekten başka bir çareleri bulunmuyor!
Bunu söylerken “uygunsuz teklif” sadedinde Devlet Bahçeli’ye başbakanlık teklif etmeleri ise sanırım Devlet beyi kendilerine yakın gazetelerde yazan muhalif MHP’li kalemlerden tanımış olmalarından kaynaklanıyor.
Herkesi kendi gibi bilen biri, onlara: “devlet bey koltuğu sever” demiş olmalı… Veya “şimdi Başbakan, sonra da Cumhurbaşkanı yapar; ondan kurtulursunuz” diyen akıldanelerin tuzağına düşmüş olmalılar.
Kanaatimce CHP, içine düştüğü ilkesizlik girdabına MHP’yi de çekerek; Milliyetçiliğin çıtasını Sosyalist Enternasyonal seviyesine düşürmeye çalışmaktadır.
Veya AKP’yle o, çok uzaklarda beklenen koalisyonu kurmadan önce seçmenine şov yapmaktadır.
Bugün AKP’yle birlikte muhafazakâr cepheyi oluşturmasın diye MHP’yi HDP’nin yanına çekmeye çalışan CHP, yarın kendisi AKP’yle iş tuttuğunda “ben namuslu bir eş bulmak için her yolu denedim; ama olmadı” diyebilmenin yerini yapmaktadır.
Evet, CHP ile MHP arasında, 300 küsur sandalyeli AKP’ye karşı 13 yıl boyunca muhalefet yapmaktan kaynaklanan asgari müşterekler vardı. Ancak bu kader ortaklığı, partilerin ilkelerini, ülkülerini ve karakter çizgilerini tabii ki ortadan kaldırmamıştır.
Son on yılda MHP, tarihinde hiç olmadığı kadar Cumhuriyetçi bir karakter kazanmış, askeri vesayetin 12 Eylülde Ülkücülere verdiği bütün acılara rağmen 90 yıllık Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkıya sarılmıştır. Çünkü devletin varlığı, milletin birliği ve rejimin temel değerleri tehdit altındadır.
Atatürk’ü sevimsizleştiren ve işkencelerine alet edenler yüzünden Türk devletinden vazgeçilemez.
MHP’yi yanlış anladığınız zaman onunla ilgili yanlış adımlar atmaktan kurtulamazsınız.
MHP’nin, HDP’nin de dâhil olduğu bir koalisyona girmekle yakın vadede kazanacağı iktidar ortaklığı, AKP’nin elindeki 12 milyonluk oy potansiyeli ile ebediyen vedalaşması anlamına geleceğinden, uzun vadede tek başına iktidar olma umudunu da tamamen sona erdirecektir.
CHP’nin böyle bir umudu ve ideolojik olarak HDP’den çok da farklı bir siyasi karakteri yoktur. Bu yüzden kendisinidünyanın merkezine alan bazı ehli keyif insanlara makul gelen koalisyon seçenekleri MHP’ye uymayabilir.
Hıncal Uluç’a soralım bakalım. Arena’da kale arkası amigoları isyan çıkarmış; formayı, Aslanı, “cimbom”u “GS logosu”nu tanımıyor, maçlara da farklı renkler ve sembollerle çıkıyorlar.
Diğer GS tribünlerine meşale atıp; sağda solda yangın çıkarıyorlar; tabureleri parçalıyorlar.
Yönetim, bunlara ses çıkarmıyor. Arada bir sahaya giriyor;sonra bir gün Florya’yı basıyorlar:
“Hamza hoca, ilk 11’e Sabri’yi, Hamit’i, Yasin’i, Burak’ı, almayacak onların yerine biz dört kişi vereceğiz, bir de tüzük değişecek; takımın renkleri sarı-kırmızı-yeşil olacak!..” diyorlar.
Şimdi sana “en akilinden” bir soru Hıncal efendi:Farzet ki kongrede gizli lider İnan Kıraç’ı devireceksin!.. Yanına da tribün desteği lazım!..
Sen “UltrAslan”ın başı olsan; buzırtolarlakoalisyonyapar mısın?

ŞÜKRÜ ALNIAÇIK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.