SON DAKİKA

ŞAHİT OL ANKARA!

KÖŞE YAZILARI

Hayal Kurmak Bedava…

Gündem Yazıları

Şehitlerin vebali omuzlarınızda

Bu haber 20 Mayıs 2016 - 9:03 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi son dönemin en önemli, en kritik ve ülke açısından en hayati kararını bugün verecek. Teröre destek veren sözde milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmak bir tercih veya siyasi faaliyet değil, doğrudan bir milli görev, hatta kelimenin tan anlamıyla vatan borcudur. Bu ülkeyi bize vatan yapan ecdadımız da, bu vatan uğruna toprağa düşen şehitlerimiz de, terörle canlarını ortaya koyarak mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimiz de, bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden yana olan Türk milleti de bunu istiyor, bunu söylüyor ve bunun hayata geçirilmesini sabırsızlıkla bekliyor.

İŞ YOKUŞA SÜRÜLDÜ
Mesele haftalardır ülkenin neredeyse birinci gündemini oluşturuyor. Televizyonlarda saatlerce konuşuluyor, tartışılıyor. Bu konuda yazı yazmayan gazeteci kalmadı. Anlı şanlı hukukçular, siyasetçiler, gazeteciler tonla laf ediyorlar, ama ne hikmetse hiç birisi işin özüne girmiyor, hep etrafında dolaşıyorlar. Hiç dolaştırmaya, başka yerlere çekmeye, sulandırmaya, çokbilmişlik taslamaya gerek yok. Son derece kolay ve kesin sonuç almak varken, işi bir hodri meydana dönüştürmüş olmak, başından itibaren terörün önü açıp ülkenin kan gölüne dönmesine sebep olan AKP’nin başka bir tutarsızlığıdır. CHP ile yürüttükleri ve çok başarılı oldukları tahterevalli siyasetinin yeni ve ibret veren bir örneğidir. CHP’nin bütün dokunulmazlıkları gündeme getirerek teröristlerin işini kolaylaştırması ne kadar yanlış hatta ihanetse, AKP’nin bu tuzağa düşüp veya bunu bir fırsat sayarak ipe un sermesi ve sonuçta işin bir çıkmaza sokulması da aynı derece ihanettir. Bilerek ve isteyerek iş yokuşa sürüldü. Hukuku, Anayasayı, meclisi bu kadar zorlayıp terör destekçilerini ümitlendirmek, iyi niyetle izah edilemez.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKMEZ
Defalarca söyledik, bir defa daha ve altını çizerek tekrar edelim. Yapılacak şey bellidir. Getirirsiniz terör destekçilerinin dosyalarını meclisin önüne, parmaklar iner kalkar ve karar verilir. Kimin terörün yanında, kimin karşısında olduğu da açık net şekilde görülür. Bunun için ne Anayasa değişikliğine, ne 367 oya, ne de bu kadar lafa gerek yok. Salt çoğunluk yeterlidir ve bu daha önce uygulanmıştır. AKP’nin tek başına oyları buna yettiği gibi, MHP açık ve kesin desteğini daha ilk günden ve herkesten önce ilan etmişti. CHP eğer yine yan çizer, teröristleri cesaretlendirecek bir tavır içine girerse, bunun hesabını millete verir. Meseleyi ne bu kadar uzatmaya da, çıkmaza sokmaya da kimsenin hakkı yoktur.

REFERANDUM İSRAFTIR
Dokunulmazlıkların bu duruma gelmesi, Davutoğlu’nun 20 aylık başbakanlığı sırasındaki büyük yanlışlarından birisidir ki, koltuğu terk etmesinin altında yatan sebeplerin başında geldiği kanaatindeyiz. Bugün yapılacak oylamada CHP’nin aklını başına alması ve sözünde durmasını herkes gibi biz de bekliyoruz. İkili ve tutarsız tavrı devam ederse, bir referandum gereği ortaya çıkacaktır. Buna hiç gerek yoktur ve sorun yine kolaylıkla çözülür, ama CHP vicdanlarda bir defa daha mahkum olur. Her ne kadar ezici bir çoğunlukla dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde karar çıkacağı kesin olsa da, referanduma gitmek israf olacağı gibi ihanet güruhunun bunu başka yerlere çekme ihtimali de bir hayli yüksektir. Zaman kaybedildi ve bunun bir bedeli oldu. Ancak, terör destekçisi milletvekillerinin fezlekeleriyle sınırlı bir dokunulmazlığı doğrudan ve hiç gecikmeden meclis gündemine getirerek, kısa zamanda sonuç alınabilir. Bunu yapmak, artık bir mecburiyet haline gelmiştir. Aksi halde bunun hesabını hiç kimse veremez.

BU ATEŞ SÖNDÜRÜLMELİ
Türkiye ne yazık ki, yangın yerine dönmüştür. Milli bayramımızda dahi 6 şehit birden geldi. Vicdan sahibi hiç kimse bu durumu görmezden gelemez. Çok acil olarak bir şeyler yapmak, bu ateşi söndürmek gerekiyor. Dokunulmazlıkların kaldırılması, bu ülkenin sahipsiz olmadığını göstermek açsından çok hayati olduğu gibi, kahraman güvenlik güçlerimize de büyük bir moral olacaktır. Ülke bir an önce gerçek gündemine dönmeli, içine düştüğü açmazdan kurtarılmalıdır. Bu şekilde yola devam edemeyiz. İktidar partisi iç meselelerini bir an önce sonuca bağlamak zorundadır. AKP’nin bir girdaba düştüğü herkesin malumudur. MHP ülkeyi yalnız ve hükümetsiz bırakmayacağını, hukuken üzerine düşeni yapmakta tereddüt etmeyeceğini peşinen ilan etmiştir. Yeter ki, samimiyet olsun, terörle mücadele başta olmak üzere, çare üretecek bir irade ortaya konulsun.

CHP YİNE SINIFTA KALDI
CHP yine sınıfta kalmış ve AKP’ye can simidi olmuştur. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ne yapmaya çalıştığını, kime ve neye hizmet ettiğini anlayamıyoruz. Muhalefet yapmak başka şeydir, ihanet etmek, ikiyüzlü olmak, verilen sözü terk etmek başka bir durumdur. Ülkede yeteri kadar kan akıyorken, çıkıp kandan bahsetmek kabul edilebilir bir şey değildir. Yeni bir bölünmeyle nereye varacaksınız, iç savaş mı çıkaracaksınız? Bu yanlışlar sadece AKP’nin işini kolaylaştırıyor, CHP üzerinden gündemi değiştirip dikkatleri başka yerlere çekiyorlar. Milleti CHP’nin yalanlarıyla, yanlışlarıyla, tutarsızlıklarıyla, bozuk siciliyle korkutup iktidarlarını sağlamlaştırıyorlar. Türk tarihinin en önemli milli bayramında dahi gerginlik çıkarmayı ve ülkenin başkentini karıştırmayı başarmış bir zihniyetten bahsediyoruz. CHP yürüyor, ama nereye yürüdüğü büyük bir soru işaretidir.
Orhan Karataş

Orhan Karatasorhan@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.