SON DAKİKA

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

Sanayi Ötesi Devrim ve Kriz Ötesi Çöküş

Bu haber 31 Ağustos 2015 - 9:05 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Türk Ekonomisi için zor günlerin çok yakında olduğunu defalarca belirttik. Yalnız biz mi? Tarafsızlığını yitirmemiş birçok akademisyen ve ekonomist bunu özellikle FED’in faiz arttırma kararını ilk andığı günden bu yana çeşitli ispatlarla dile getirdiler.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin bu yorumlara cevabı ise çok ilginç oldu: “Krizlerde kalasanız, kefen parasına muhtaç olasanız inşallah” Bu cevap iktisadi gidişatımızı bakanlık seviyesinde temsil eden birinin ağzından çıkması dolayısıyla bizleri bir kez daha endişeye sevketti. Zira, Sayın Bakan’ın bu cevabında, ülkemizin nasıl bir ekonomik akıl tarafından yönetildiği de gizli.

Sanayi Devrimini ıskalayan toplumumuz bunun iktisadi olduğu kadar sosyolojik ve psikolojik sıkıntılarını da çekmekteyken, karşımıza teknoloji devrimi gibi bir fırsat çıktı. Buna kısaca sanayi ötesi devrim dendi. Şüphesiz gerçekleri duyunca sinirlenip, ilginç beddualar eden bir ekonomik akılla söz konusu teknolojik devrimi kaçırmamız pek de zor olmadı.

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden daha değerli olan internet sitelerinin ortaya çıktığı, yalnızca 50-60 çalışanı olan ancak Türkiye’nin yıllık ihracatı kadar piyasa değeri olan teknoloji temelli markaların dünyayı kasıp kavurduğu bir ortamda ülkemiz sosyal medya sitelerinde resmi hesaplar açmak ve devletin bazı hizmetlerini internete taşımak dışında bir varlık gösteremedi. Ağır sanayinin ithalatçısı olan Türkiye, ileri teknolojinin de ithalatçısı olmayı hiç yadırgamadı ve “fikir” ithal ederken, bunu sosyal dokusuna da aşılamakta hiç güçlük çekmedi. Sonuç olarak, ülkemiz bir anda asgari ücretle çalışan ancak maaşının iki katı değerinde cep telefonu kullanan insanların yaşadığı bir ülkeye dönüştü.

Geldiğimiz nokta da ise ekonomik krizi tartışıyoruz. Bu nafile bir tartışmadır zira Türkiye şuan ağır bir ekonomik krizin zaten içerisindedir.

23 milyon icra dosyasının olduğu, yazılan her 100 çekten 75’inin karşılıksız çıktığı, 400 milyar dolarlık döviz açık pozisyonu varken dolardaki artışın önüne geçilemediği, insanların borçlarını ödeyemedikleri için canlarına kıydığı, gerçek işsizliğin çift haneli rakamlarda seyrettiği, tüketici güven endesklerinin sürekli düşüş gösterdiği bir ülke de krizden bahsedemeyeceksek nasıl bir ortam için krizden bahsedebiliriz ki?

Bugün Türkiye’nin odaklanması ve tartışması gereken asıl iktisadi konu ise ciddi bir ekonomik aklın inşaa edilmesi olmalıdır.

Çünkü bu ekonomik aklı inşaa edemezsek, içerisinde bulunduğumuz ekonomik kriz her geçen gün daha da artarak büyüyecek ve ortaya kriz ötesi bir çöküş hali çıkacaktır. Asya’dan sarsılmaya başlayan dünya, hala toparlanmış sayılmayan Avrupa ve bölgemizde ki jepolitik risklerin tetiklediği iktisadi problemlerin sonuçları ile ancak bu ortak ekonomik akılla mücadele edebiliriz.

Peki, ekonomik akıl bize ne söylüyor? Ülkemiz için neyi ön görüyor?

Öncelikle yapılması gereken ekonomiyi sağlam temellere dayandırmak ve yakın gelecekteki güçlü sarsıntıları en hafif hasarla atlatabilmek için ülkemizin hukuk ve demokrasi anlayışında baştan başa bir revizyona gitmek olmalıdır.

Üstünlerin hukukunun geçerli olduğu, hukukun üstünlüğünün rafa kalktığı rejimlerde hukuk halkın en çok tiksindiği ve korktuğu şey olmakta zira millet bütününe hukuk denilen kuralların, seçkinler tarafından kendilerini sömürmek için bir araç haline geldiğini düşünmeye başlamaktadır. Zaten bu düşünce de yanlış değildir! Büyük hırsızların saygıyla anıldıkları ve ihtişamla yaşadıkları ancak küçük hırsızların derhal yakalanarak cezalandırıldıkları bir ortamda ekonomi gelişmez, gelişemez.

Gerçek bir demokrasi ise yatırımların yani paranın, yoğunlaştığı coğrafyada aradığı en önemli özelliklerdendir. Zira gerçek adalet, gerçek demokrasi ile birlikte varlığını sürdürebilir. Siyasi güven ve halkın gerçek manasıyla devlette temsil edilmesinin getirdiği özgür ortam yeniden yapılanmamız için olmazsa olmazımız olmalıdır.

Hukuk ve demokrasinin yeniden inşa edildiği Türkiye’nin diğer bir ihtiyacı eğitim anlayışındaki reform olacaktır. Mesleki ve teknik eğitime önem verilen, çağın gereklerini yerine getirebilen bir eğitim politikasının yetiştirdiği çocuklarımızın Türkiye’yi omuzlayıp, ileri taşımaları hiç de zor olmayacaktır.

Bunlarla beraber ülkemizin sadece ekonomik krizle başedip bir kriz ötesi çöküş tehlikesi ile karşı karşıya kalmaması için, Türkiye’nin güvenlik meselesi derhal halledilmelidir. Dünyada hiçbir hukuk devletinde, hiçbir demokraside sokaklarda ellerinde ağır silahlarla gezen, yollara hendekler kazıp bu hendeklerin içine patlayıcılar yerleştirerek güvenlik güçlerinin canına kasteden terör örgütlerine hoşgörüyle bakıldığına şahit olamazsınız. Güvenliğin olmadığı bir ortamda şüphesiz iktisadi gelişme de imkansız olacaktır.

Türkiye’nin önünde iki yol var: Ya büyüyeceğiz ya da yok olacağız. Umuyoruz ki ülkemiz doğru olanda kırar kılacak ve bu kararının gerektirdiği zorunlulukları da eksiksiz yerine getirecektir.
Şevket Talha APUHAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.