SON DAKİKA

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

Rüşvet Dine Uygun Mu?

Bu haber 27 Nisan 2014 - 14:17 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

17 Aralık İddianamesi’nde yer alan şok konuşma: İddianameye göre rüşvet vermekle suçlanan zanlılar, bir yandan paraları dağıtmış, diğer yandan “Dine uygun mu?” diye sormuş.

Fatih Be­le­di­ye­si­’ne yö­ne­lik id­di­ana­me­de; 50 bin li­ra­lık rüş­vet alışverişi öncesi bir şüphelinin, “Rüşvet alan adam hacca gidebilir mi?” diye sorduğu yer aldı…

İs­tan­bu­l’­da­ki 17 Ara­lık yol­suz­luk ve rüş­vet soruş­tur­ma­sın­da Fa­tih Be­le­di­ye­si­’ne yö­ne­lik ha­zır­la­nan, 20. Ağır Ce­za Mah­ke­me­si­’nin ka­bul et­ti­ği id­di­ana­me­de; 21 sa­nık hak­kın­da 7 yıl­dan 26 yı­la ka­dar de­ği­şen oran­lar­da ha­pis ce­za­sı is­ten­di. İd­di­ana­me­de, Fa­tih İl­çe­si ta­ri­hi bir ya­rı­ma­da ola­rak ta­nım­lan­dı. İd­di­ana­me­de, bu böl­ge­ler­de ya­pı­lan in­şa­at, ta­di­lat ve iş­let­me­le­rin pro­je­le­rin­den ba­zı­la­rı­nın be­le­di­ye­ler­ce onay­lan­ma­sı müm­kün ol­ma­dı­ğı hal­de rüş­vet ve men­fa­at kar­şı­lı­ğın­da ruh­sat ve onay te­min edil­di­ği an­la­tıl­dı.

Sözcü gazetesinin haberine göre şüp­he­liler hak­kın­da ta­ri­hi bi­na­la­rın usul­süz yı­kı­la­rak otel ya­pıl­dı­ğı, ko­run­ma­sı ge­re­ken ta­şın­maz var­lık­la­rın tah­rip edil­di­ği, rüş­vetle usul­süz bi­çim­de mü­hür aç­tı­rıl­dı­ğı suç­la­ma­la­rı da yer al­dı.

Şüphelilelerin, Beyoğlu’ndaki 4 tarihi binada tamirat ve yıkım işlemleri için alınması gereken raporun istedikleri şekilde çıkması amacıyla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda görevli memurlara rüşvet verildiği anlatılan iddianamede, şahısların raporu hazırlayacak raportörü de Kurul Müdürü aracılığıyla belirledikleri, raportöre vereceği 50 bin TL’lik bir rüşvet öncesinde Ali T. isimli şahsın, bir işhanına giderek Ahmet isimli arkadaşına, “Rüşvet alan adam hacca gidebilir mi Ahmet?” diye soru sorduğuna yer verildi. İddianameye göre T., arkadaşından “valla zor gider” yanıtını aldıktan sonra Hasan S. isimli raportörü arayarak, “Bende emanetin var, handa buluşalım halledelim” dedi. Daha sonra iş hanına gelen S. ile T. arasındaki 50 bin TL’lik rüşvet alışverişi, polislerce görüntülendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.