SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

Raporlar ihaneti belgeliyor

Bu haber 28 Eylül 2015 - 19:39 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.

Bir mübarek bayramı terör, şehit ve milletin aklıyla alay edilmesiyle birlikte geride bıraktık. Kurban bayramının bilançosu 2 polis ve bir binbaşımızın şehadeti, 4 vatandaşın hayatını kaybetmesi, terörün Karadeniz’e dayanması ve endişenin daha da büyümesidir. Dileğimiz ve dualarımız bu yazının yazıldığı

saatten itibaren şehit sayısının artmamış olması içindir. Zira, AKP’nin hükümet olduğu bir dönemde saldırının nereden geleceğini, neye mal olacağını kestirmek imkansızdır.

TERÖRÜN BELİ KIRILDI MI?

Tablo bütün vahametiyle orta yerde dururken, başbakanın terörün belininin kırıldığını ilan etmesini, “Türkiye’den uzaklaşmış olmasının verdiği rahatlama” dışında izah etmek imkansızdır. Gittiği ülkede terör ve gözyaşı olmayınca, uzak kaldığı Türkiye’yi de öyle zannediyor olmalı! Keşke söyledikleri gibi olsa. Terörün beli kırılsa ve bu ihanet artık son bulsa. Ancak, akıl sağlığı yerinde olan herkes çok iyi bilir ki, AKP iktidarı devam ettikçe böyle bir sonuca ulaşmak imkansızdır. Terörün sebebi, akan kanın müsebbibi bizzat AKP’dir. Bunu biz söylemiyoruz, kendileri itiraf ediyorlar. Adına “çözüm” denilen ihanet sürecinde bölücü hainlerin silahlandığını, bomba yığdığını, şehirleri ele geçirdiğini Cumhurbaşkanı ve Başbakan açıklamışlardır. Bunun ayrıntılarını ise istihbarat raporları ortaya koyuyor.

AYRINTILAR

Gazetelerde terör örgütünün AKP sayesinde nasıl örgütlendiğini, nasıl silahlandığını ortaya koyan istihbarat raporları yayınlandı. Terör örgütünden kaçarak güvenlik kuvvetlerine teslim olan teröristlerin ifadeleriyle hazırlanan raporda, ‘çözüm süreci” boyunca sadece Şırnak’ın bir ilçesine şehir saldırılarında kullanılmak üzere 200 adet pompalı tüfek, Kalaşnikof ve RPG-7 tanksavar füze gönderildiği bilgisi yer alıyor. Silah ve mühimmatlar, ilçedeki bazı evlere depolanmış ve sözde ”Öz Savunma Birimleri’ adı altında faaliyet gösteren teröristlere dağıtılmış. Ayrıntılarda çok daha vahim tespitler var. Şehirlerdeki “Öz Savunma Birimleri” denilen terörist yapılanmalar, PKK’nın dağ kadrosunda en az iki yıl kalanlardan oluşuyor. Hani şu AKP’nin “çözüm” diyerek dağdan indirip şehirlere saldırdığı kanlı katiller var ya, işte onlar. Bunlar arasında Kuzey Irak’tan Türkiye’ye legal yollarla giriş yapanlar da bulunuyor.

HAVA OPERASYONLARI YETMEZ

Meseleye biraz ilgi duyan herkes çok iyi bilir ki, hava operasyonları terör örgütünün yuvalarını dağıtmak için çok etkili olsa da, terörü bitirmek için yeterli değildir. Terörün nasıl bitirileceğini, en iyi Türk güvenlik birimleri bilir. Bu konuda yeterli birikime, teçhizata ve yeteneğe sahiptirler. Nitekim terör, hava harekatlarıyla birlikte kara operasyonları, inlerin temizlenmesi, içerideki uzantılarının ve destekçilerinin tespit edilip etkisizleştirilmesiyle birlikte bitirilmiş ve ülke AKP’ye öyle teslim edilmişti.

ÇOK YÖNLÜ MÜCADELE GEREKİYOR

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, yıllardır “Kandil’e Türk bayrağını dikin” derken, teröristlerin inleriyle birlikte temizlenmesini kast ediyor. Yapılan hava operasyonları gerekli ve etkilidir, ama yeterli değildir. Mutlaka kara operasyonlarıyla desteklenmelidir. Bununla paralel olarak, uzantıların, bağlantıların, ekonomik desteklerin kesilmesi ve bir o kadar önemli olanı da uluslararası desteğin her ne pahasına olursa olsun sona erdirilmesi şarttır. Bütün bunların etkili biçimde yapılabilmesi için de şu anda yaşanan ve terörle mücadeleyi çok zorlaştıran yetki kargaşasının ivedilikle ortadan kaldırılması gerekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri kısa süre önce yetki konusunda neler yaşandığını rakamlar vererek açıklamıştı. 290 operasyon talebinin sadece 8’ine izin verildiği duyuruldu. Bu bilgi, istihbarat raporlarında yer alan silahlanma ve şehirlere yayılmanın neden bu kadar kolay gerçekleştirdiğini de ortaya koyuyor.

BÜYÜK YANILGI

Başbakanın açıklamalarından hava harekatlarının yeterli görüldüğü anlaşılıyor. Bu büyük bir yanılgıdır. Eğer yanılgı değilse ihanettir ki, bunu düşünmek bile istemiyoruz. İstihbarat raporları terör örgütünün hava harekatlarından korunmak için geliştirdiği taktikleri ve buna bağlı olarak bu operasyonlarla kesin sonuç almanın neden imkansız olduğunu net biçimde gösteriyor. Buna göre, bölgedeki askeri havaalanları yakınlarında uçakların kalkışını gözleyerek Kandil’e haber veren ihanet birimleri bulunuyor. Örgüt hem yurtiçi hem de yurtdışında hava harekatlarından korunmak için “İntişar” adı verilen beton sığınaklar inşa etti. Her ne kadar bunların büyük bölümü hava harekatlarında kullanılan akıllı mühimmatlarla kullanılamaz hale getirilmiş olsa da, kesin netice alınmasını zorlaştırıyor.

FİNANSMAN KAYNAKLARI

Raporlardaki bir önemli ve dikkat çeken ayrıntı da örgütün finans kaynaklarıyla ilgilidir. PKK’nın, vatandaşlardan, işadamlarından ve kaçakçılardan vergilendirme adı altında para topladığı bilenen bir durumdur. Bu durum aynıyla raporlara da yansıdığı gibi bir de “belirlenen miktarı vermeyenler iki katı ödemek zorunda kalıyor” gibi bir ibareye yer verilmiştir ki, bu kadarı bile AKP tarafından bölgenin nasıl PKK’ya terk edildiğinin göstergesidir. İstihbarat raporlarında başka ayrıntılar da var ve her biri AKP hükümetinin yetersizliğinin açık ve kesin kanıtıdır.

TERÖRE KREDİ AÇILMAMALI

Bir taraftan, “çözüm süreci devam edebilir” diyerek, diğer taraftan yetki kargaşasını devam ettirip, kesin sonuç almaya yönelik operasyonları erteleyerek sonuç almak mümkün olmayacağı gibi, kanlı katillere de yeni krediler açılmaktadır. Nitekim, kanlı teröristler bırakın vazgeçmeyi, Karadeniz’e kadar uzanma cüreti göstermişlerdir. Terörle mücadeleye her ne gerekçeyle olursa olsun ara vermek veya yavaşlamak, örgütün yeniden toparlanması, harcadığı stoklarını tamamlaması ve yayılmasını ilerletmesi için bir fırsat oluşturacaktır ki, bunun adı ihanettir. AKP günah defterlerini çok daha kabartmak ve vereceği hesabı daha da büyütmek istemiyorsa, masal anlatarak milletin aklılya alay etmek yerine, terörle adam gibi mücadele etmelidir.

Orhan Karatasorhan@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.