SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

PYD MASKESİ ARDINDA HANGİ OYUN VAR?

Bu haber 15 Şubat 2016 - 13:40 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

Tüm dünya biliyor ki, PYD/YPG PKK’nın Suriye koludur.
Bunlar düne kadar AKP’nin bölgede yol ve dava arkadaşıydı. Gelinen noktada ise Başbakan görünümlü Ahmet Davutoğlu “YPG’nin sınırımızdaki Türkiye’yi rahatsız eden her adımına aynen mukabele ederiz. Türkiye’ye sığındı. PKK ve YPG bir terör örgütüdür. Bunun bilinmesi lazım.” açıklamasını yapmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri de şimdi PYD’li teröristlerin bulunduğu bölgelere operasyon yapıyor. PYD konusunda gelinen nokta doğrudur. Ama gidişat nereye doğru olacak bu tartışılmalı ve sorgulanmalıdır.
Çünkü bugün terörist dedikleri PYD/YPG, bölgede bizzat AKP sayesinde büyütülmüş ve güçlendirilmiştir.
PYD Başkanı Salim Müslim defalarca Türkiye’de ağırlanmıştır. Ve Salih Müslim’in bir röportajındaki “Kürdistan’ı Türkiye ile birlikte kuracağız, Türk yetkililer bana çok iyi davrandı, Dışişleri yetkilileriyle daha öncede görüşmüştüm, hedeflerimizden asla sapmayacağız” cümleleri arşivlerde ihanetin belgesi olarak durmaktadır.
Suriye’de çatışan ve yaralanan PYD/YPG teröristleri geçmişte Türkiye’de tedavi ettirilmiştir.
Başbakan Davutoğlu “Aynı gün Salih Müslim’i Türkiye’ye getiriyoruz. Bakın kaç jest arka arkaya. Bir anlamda “meşru görüyorum seni” diyoruz” diyerek geçmişte terör örgütünü meşrulaştırmıştır.
AKP, Peşmergeyi organize ederek Habur üzerinden açtığı koridorla PYD’ye silahlı konvoy yardımı göndermiştir. Recep Tayyip Erdoğan ise bunu “Peşmergelerin Ayn El Arab’a yani Kobani’ye geçişiyle ilgili olarak Sayın Obama’yla yaptığımız telefon görüşmesinde kendilerine bu teklifi zaten ben yapmıştım” diyerek dünya kamuoyuna duyurmuştur.
AKP-PYD ilişkisi özet bu şekilde iken son günlerde AKP’nin PYD’ye yönelik eleştirileri ve TSK’nın PYD’ye yönelik operasyonları nasıl okunmalıdır? Bir yaptığı diğerini, bir söylediği diğerini tutmayan AKP ile Türkiye hangi maceraya sürüklenmektedir?
Dün ABD’ye “PYD’ye silahlı yardım konvoyu gönderme” teklifini yapan durumunda iken, bugün “PYD’yi terör örgütü olarak gör” çıkışları hangi asıl büyük oyunu gizleme çabasıdır?
PYD’ye operasyon kılıfı altında, Türkiye’yi Suriye’deki bataklığa saplama girişimi varsa, bunun bedeli nasıl ödenecektir? AKP çok iyi biliyor ki, “PYD’ye karşı mücadele yapıyoruz” dediğinde Türk milletinin çoğunluğunun desteğini alacaktır… Ama burada hafızası zayıflayan toplum, PYD’yi PYD yapanın AKP olduğunu unutması, AKP’nin ABD çizgisinde Suriye oyunlarına rahat hizmet edebilmesini sağlayacaktır. AKP’nin ABD’ye rağmen bir duruş sergilemesi mümkün müdür? AKP, BOP’un doğurduğu bir yapı iken, ABD’den bağımsız bir duruşunun olması elbette mümkün değildir.
Dün “IŞİD’e karşı PYD’yi destekliyoruz” diyenler, bugün “PYD terör örgütüdür” diyorsa, bunun arkasından hangi oyunların ortaya çıkacağını şimdiden görmelidir.
AKP uyguladığı politikalarla Türkiye’nin çevresinde arasının iyi olduğu komşu ülke bırakmamıştır. Rusya, İran, Irak, Suriye, Mısır, Libya kavgalı ve arasının bozuk olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Ülkeyi ABD’nin bölgedeki hesabına uygun yönetme anlayışı da maalesef Türkiye’yi kendi bölgesinde yalnızlaştırmıştır. Suriye üzerinde atacağı herhangi bir adımda da Türkiye’nin menfaatleri için atmayacağı bilinmektedir.
Bu tehlikeyi sezen MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’de yaptığı açıklama ile bu duruma dikkat çekmiş ve şu uyarılarda bulunmuştur: Bölgemizde, farklı ülkelerin katılımıyla çıkacak bir savaşın çok acı verici insan ve toprak kaybına yol açacağı da unutulmamalıdır.
AKP hükümeti Suudi Arabistanla kurduğu ve kurguladığı ilişkinin yönü ve muhteviyatı hakkında TBMM’ne derhal bilgi vermeli, gelişmeler hakkında doyurucu açıklama ve izahatlar yapmalıdır.
Gazi Meclis’in malumat ve onayı olmadan Türkiye’nin oldubittiye getirilerek kara operasyonuna girmesi bize bir vatan kaybettirebilecektir.
Nitekim gelişmeler bu yönde olup tablo karanlık, Cumhurbaşkanı’ndan Başbakanı’na kadar ülke yönetimi karışıktır.
Türk milleti başkalarının yazdığı cinayet senaryolarında figüranlık yapmaya teşne ve hevesli bir hükümet değil, ülkesini ve vatanını her şeyin fevkinde gören bir milli zihniyete ihtiyaç duymaktadır.
Türkiye onun bunun oyuncağı olmayacak kadar köklü, tarihi ve kültürel gücü olan bir ülkedir.
Komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına saygı ve riayet Türkiye Cumhuriyeti’nin temel politikası olmalıdır.”
AKP, Türkiye’yi her manada bataklığa saplamıştır ama bununla bile yetinmemektedir. AKP, PYD maskeli bir oyun oynamaktadır. AKP Türkiye’nin başına daha büyük belalar getirmek için şuan çok büyük bir çaba içindedir.
“Kürdistan’ı Türkiye ile birlikte kuracağız” diyen PYD Başkanı Salim Müslim bunu niçin demişti acaba? Türk milleti hamasi kahramanlık nutuklarına değil, bu sözdeki ihanete odaklanmalıdır. Mesele sadece PYD kökü kazımak olsa keşke… Ama yaşananlar ortadadır. Ve yaşanacaklara yol göstermektedir.
Yıldıray Çiçek

Yıldıray Cicekyildiraycicek@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.