SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

Profil düşük, sorun büyük

Bu haber 23 Mayıs 2016 - 10:56 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

 

 

Türkiye’yi yönetme sorumluluğu taşıyan iktidar partisi, aradığı düşük profilli başbakanı nihayet buldu. Binali Yıldırım zembille partinin başına indirildi. Şimdi müstakbel başbakanımızdan 14 yıllık AKP iktidarının Türkiye’nin başına açtığı yığınla belayı, derin ve büyük çöküşü, hepsinden önemlisi can yakan, acı veren, tehdit oluşturan ve artık herkese “yeter” dedirten teröre çare bulmasını bekleyeceğiz.

MASRAF ÇOK İŞ AZ

Sayın Binali Yıldırım’ın nasıl bir başbakan olacağı, neredeyse 14 yılı bulan bakanlık uygulamalarından bellidir. AKP döneminin en büyük yatırımları Ulaştırma alanında yapılmıştır. Övündükleri her ne varsa, tamamı bu sektörün ürünüdür. Ancak, en büyük şaibeler, en büyük iddialar, en büyük endişeler de bu bakanlık bünyesinde yaşanmıştır. İşin uzmanları, bu kadar harcama, bu kadar borç, bu kadar külfetin karşılığının çok daha fazla şey olması gerektiğini söylüyorlar. Yapılan masrafla ortaya çıkan iş arasında büyük bir orantısızlık var. Milli ve dürüst bir iktidar bu kadar para ile bugün yapılmış olanın en az iki katını bu memlekete kazandırabilirdi. Sadece bu ölçü dahi, Binali Yıldırım’ın asıl varlık sebebini, kime ve neye hizmet ettiğini net biçimde ortaya koymaya yetiyor.

FİİLİ DURUM

Bu tespitimiz, Binali Yıldırım’ın zembille partinin başına inmesinin sağlayan sebeplerinden biri olabilir, ama başka bir özelliği daha var. Sayın Cumhurbaşkanının İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığından bu yana en yakınındaki isimlerin başında geliyor. Özel bir hukukları olduğu aşikar. Zaten isminin açıklanmasından sonra verdiği ilk demecinde Cumhurbaşkanına bağlılık mesajı verip, uyum göstereceğini söyledi. Bu durum oluşturulan fiili durumun daha da ileri gideceğinin ilanıdır. Ortadaki garip durum çok daha belirgin ve yaygın hale gelecektir. Yürürlükte bir Anayasamız var. Cumhurbaşkanının görevlerini, yasamanın ve yürütmenin yetkilerini sayıyor. Ancak, mevut durum bu Anayasanın hiçbir yerine uymuyor. Bunun adına da “fiili durum” diyorlar. Nereye kadar, ne zamana kadar böyle sürecek belli değil. Anayasa uymak yerine, Anayasa’nın kendilerine uydurulmasını istiyor ve bekliyorlar. Nitekim, başkanlık veya partili Cumhurbaşkanlığı tartışmaları, AKP için ülkenin devasa sorunlarının önüne geçmiş ve neredeyse hayati bir önem kazanmıştır. Düşük profilli başbakanın önemi de burada ortaya çıkıyor. Kendi yetki ve görevlerine sahip çıkmak yerine, oluşturulan fiili duruma uyum göstermesini, hatta kolaylaştırıp daha da ileri taşıması bekleniyor. Bu beklenti ülkeye de, millete de, müstakbel başbakana da haksızlıktır. Biz, Kemal Kılıçdaroğlu gibi başbakanlığı kanla bağdaştıranlardan değiliz. Elbette tartışılabilir, hatta millete sorulmasında da bir sakınca yoktur. Ancak bunun şartları var. Önce ne istediğinizi, nasıl bir başkanlık istediğinizi, sınırların nerede başlayıp nerede bittiğini net biçimde ortaya koyan bir teklifiniz olacak. İkincisi, bu teklifi meclise getireceksiniz. Üçüncüsü ve en önemlisi meclisin buna onay vermesi, en azından 330 oy desteği ile referandum yolunu açmasının gerekliliğidir. Bugünkü meclis yapısında böyle bir ihtimal zinhar görünmüyor. Başbakan kim olursa olsun, Cumhurbaşkanı ne derse desin, başkanlık önerisinin bugünkü şartlarda 330 oy desteği bulması ve oluşturulan fiili durumun hukuki mahiyet kazanması imkansız.

GÜRÜLTÜNÜN KOPMASI AN MESELESİ

Bırakın 330’u bulmayı ve başkanlık düzenlemesi yapmayı, kabinenin oluşturulmasından sonra AKP’nin içindeki kaynamanın taşmaya başlaması ve iktidar olma sayısının sıkıntıya girmesi de kuvvetle muhtemeldir. AKP’de bir şey konuşulmaya başlanmışsa, sonu mutlaka geliyor. Bugün paralel dedikleriyle, kanlı bıçaklı olacakları kimin aklına gelirdi? Aylarca aralarında sorun olduğu söylendi, hep yalanladılar. Sonrası 17-25 Aralık oldu. Aynı şekilde sabık Başbakan Ahmet Davutoğlu her fırsatta ve bazen günde birkaç kez sayın Cumhurbaşkanına methiyeler dizerken, aralarında ciddi anlaşmazlıkların olduğu söyleniyordu. Kaç defa hem de ağır ifadelerle yalanladı? Sonuç herkesin malumu. Şimdi de AKP içindeki çatırdamalardan, bölünmelerden söz ediliyor. Gürültünün kopması an meselesidir. Nitekim, Bülent Arınç çoktan kılıcı çekti. Yalnız olmadığı, bir ekiple birlikte hareket ettiği, yeni bir oluşum arandığı ve Ahmet Davutoğlu ve etrafındakilerin de buraya katılacakları, Ankara’yı bilen herkesin ortak kanaatidir. Kısacası, başkanlık hesapları yapılırken iktidardan olmak da var. Anamuhalfet partisi CHP’nin içler acısı durumu ortada. Bırakın memleketi, kendilerine dahi bir hayırları yok. Büyük ihtimalle yeni bir kurultay çıkmasına saplanacaklar. Neyse ki, her zaman olduğu gibi bu ülkenin sorumluluk taşıyan, yapıcı politikalar üreten siyasetçileri de var. Nitekim, sayın Devlet Bahçeli bütün bunları öngörerek, ateş çemberinden geçtiğimiz bir ortamda ülkeyi hükümetsiz bırakmayacaklarını peşinen ilan etmiştir.

TEK ÇARE ANAYASAYA UYMAK

Yine geldik aynı yere. Memleket yangın yeri. Yarın ne olacağını kimse bilmiyor. Terör belası can yakmaya devam ediyor. Vatanımızın birliği ve varlığı ağır tehdit altında. Yalnız ve çaresiz bir durumda üçüncü sınıf bir Ortadoğu ülkesi konumuna düşürüldük. Ekonominin bütün göstergeleri olumsuza döndü ve tedirginlik yaşanıyor. Ne ülkenin, ne iktidarın, ne şahısların macera arama lüksü bulunmuyor. Yürürlükte bir anayasa olduğuna göre, herkesin buna uymasından başka çare yok. Taze başbakanımızın için gerçek anlamda uyum göstermesi gereken nokta tam da burasıdır. Uyumun her şeyin önüne geçmesi bir tercih değil mecburiyettir. Düşük profilli olmak bir şeyi değiştirmiyor. Çare lazım, çözüm lazım, kararlı, devamlı, milli ve onurlu bir irade lazım. Geçmişte ne olursa olsun, hiç olmazsa bundan sonrası için bizim de, bütün Türk milletinin de müstakbel başbakandan beklentimiz budur. “Uyum” diyerek teslim olmak, düşük profili hayata geçirmek sorunları daha da ağırlaştırmaktan, belirsizliği daha da arttırmaktan ve dünya ölçeğinde ülkeyi daha da zelil etmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur.

Orhan Karataş

Orhan Karatasorhan@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.