SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

PKK Teröründe ki Artışın Düşündürdükleri

Bu haber 23 Ağustos 2015 - 12:23 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.

7 Haziran genel seçimleri sonrası artan PKK terörünü iyi anlayabilmek için büyük resme bakmanın şart olduğu bilincine varmadıkça, olayların doğru okunması mümkün değildir. Eğer bu gün Şırnak yarın içinse Hakkari deki olaylara yoğunlaşırsak, tek bir ağaç gövdesine odaklanan birinin ormanı göremediği duruma düşeriz.
Bu nedenle son bir buçuk ayın içerisinde onlarca Asker ,Polis ve Korucumuzun şehit edildiği olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmemiz için, Öncelikle şu soruların cevabını bulmamız gerekiyor.

1- AKP ‘nin iktidara geldiği 2002 yılına kadar ABD Kuzey Irakta bir Kürt devleti kurma girişiminde neden bulunamamıştır.

2- Kuzey Suriye’de ki Özerk Kürt bölgelerinin ortaya çıkışı ile AKP’nin iktidara gelişi arasında ki paralellik bir tesadüfmü dür ?

O zaman gelin biraz daha detaya girelim.

ABD BOP kapsamında Irakı işgal etmek için defalarca MHP’ninde ortağı olduğu 57. Hükümete baskılar yaptı. Ondan Türkiye deki tüm havalanları ve limanların kendilerine açılmasını istedi. Ancak 57. Hükümet her seferinde ABD’nin bu isteğini reddetti.
Ardından da yaratılan yapay ekonomik bir krizle 57. Hükümet düşürüldü. Sonrada AKP’nin 2002 yılında iktidara gelişiyle birlikte, ABD Türkiye’nin güneydoğusunu da içine alan Büyük Kürdistan’ın kuruluşu amaçlı BOP projesinin ilk ayağı olarak, Irak Kürdistanı nı kurdu.
Beraberinde de bu proje karşısında en büyük engeli teşkil eden TSK’ nın yıpratılması için de düğmeye bastı. Ortaya çıkan WİKİLEAKS Türkiye belgelerinde ki Zamanın ABD büyük elçisi Pearson’un ABD’ye göndermiş olduğu ABD karşıtı Türk komutanlarıyla ilgili kriptolar da bu durumu doğruladı.
Hatırlanırsa AKP iktidara gelinceye kadar, Kuzey Irakta kurulacak olan böylesi bir Kürt Devleti Türkiye için bir savaş nedeniydi. Çünkü böylesi bir durumunun, coğrafi ve etnik gerçeklerden dolayı, Türk Devletinin bekaasını ciddi şekilde tehdit edeceği açıktı ki işte bu gün yaşanan terör olaylarının alevlenmiş olması bunun bir sonucudur.

Ne yazıktır ki AKP’nin iktidara gelmesi ile birlikte, Kuzey Irakta böylesi bir Kürdistan kurularak, tehlike gerçeğe dönüşmüştür. ABD tarafından hazırlanan Irak anayasasında bu Kürt devletinden “Irak Kürdistan’ı” olarak bahsedilmesi de sıranın diğer Kürdistanların kurulacağını işaret etmişti ki… bu gelişmenin ardından küresel güç ve AKP işbirliği ile bu defa da Suriye karıştırıldı.

Sonuçta da Suriye’nin de kuzeyinde Irak’ın kine benzer özerk bir Kürt bölgesi oluşturuldu. Anlayacağınız Güneydoğumuzun da bünyesine katılması planlanan Büyük Kürdistan’ın Suriye parçasıda kurulmuş oldu. Dikkat edilirse Büyük Kürdistan’ın bu Suriye bölümü kurulduktan sonra ABD Beşir Esad’ı devirmekten vaz geçerek onunla diyaloğa girdi.
Çünkü onun için önemli olan Büyük Kürdistan’ın Suriye bölümünün kurulmasıydı. Açıkçası Suriye de AKP aracılığı kaşınan şii – Sünni çatışması sonucunda Sünniler yeni bir kazanım elde edemedi… ancak sonuçta ABD’nin istediği Büyük Kürdistan’ın Suriye bölümü kurulmuş oldu.

Şimdilerde ise sıra Ortadoğu’da Işid aracılığı ile oluşturulacak bir kaos ortamından Türkiye Kürdistan’ının çıkarılmasına gelmiştir. İşte iyice alevlenmiş olan son terör olayları bunu işaret ediyor. AKP bu konuda her ne derse desin, özellikle PKK’nın 2002 ile 2015 yılları arasındaki güç ve konum farkı , gerçeği tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır.

Şimdilerde ise Güneydoğumuz da ayaklanma emarelerinin görüldüğü bir dönemde, AB ve ABD destekli PKK Sonuçta Türkiye Kürdistan’ının kurulmasına çıkacak olan bir yolu açmaya çalışıyorlar. İşte son terör olayları da bu sürecin bir parçası olarak telakki edilmelidir.
Özetle son gelişmelerle, Güneydoğumuz da ortaya çıkacak bir isyan durumunda, AB ve ABD’nin kolayca manuplasyon yapabilmesinin koşulları sağlanmaya çalışılmıştır. Son günlerde ardı ardına yapılan özerklik açıklamaları bu konudaki en hassas ve tehlikeli girişimlerdir. Muhtemelen de bir süre sonra bu özerklik açıklamalarının BM ve AB tarafından desteklenmeye başlandığına şahit olacağız.
GÜNÜN SÖZÜ :
GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ
ANONİM
Yalçın Güzelhan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.