SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

Paşayeva: Türkiye’de bizim için vatandır

Bu haber 30 Ağustos 2015 - 20:27 'de eklendi ve 91 kez görüntülendi.

Ganire Paşayeva: “Türkiye’yi zayıflatmak, bölmek ve parçalamak isteyenler unutmasın ki, Türkiye’nin dışında, Türk devlet ve topluluklarında yaşayan milyonlarca insan var ki, Türkiye için canından bile geçmeye hazırdır. Çünkü Türkiye bizim için Vatanımız kadar vatandır! Çünkü Türkiye’de bizim için vatandır!” „

 

haberiniz.com.tr sitesinde yer alan habere göre :Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire PaşayevaUluslararası Köroğlu Sempozyumu’nda konuşma yaptı. Paşayeva, “Türkiye’de yaşanan terör olaylarını lanetliyoruz” derken bir de çağrı yaptı: “Türkiye’yi zayıflatmak, bölmek ve parçalamak isteyenler unutmasın ki, Türkiye’nin dışında, Türk devlet ve topluluklarında yaşayan milyonlarca insan var ki, Türkiye için canından bile geçmeye hazırdır. Çünkü Türkiye bizim için Vatanımız kadar vatandır! Çünkü Türkiye’de bizim için vatandır!”

Bolu’da “Uluslararası Köroğlu Sempozyumu” gerçekleştirildi. Oturumlara Türk dünyasının çeşitli ülkelerinden aydınlar, akademisyenler ve sanatçılar katıldı. Etkinliğin açılışında konuşan üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun sempozyumun amacı hakkında bilgi verdi. Bolu Valisi A. Baruş oturumun büyük öneminden bahsetti.

Sempozyumun açılışında konuşan Azerbaycan Parlamentosu milletvekili, Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyesi Ganire Paşayeva konuşmasına son günlerde Türkiye’de terör saldırıları, olayları sırasında şehit olan 57 şehidin ailesine ve ülkemize başsağlığı vererek başladı. “Türkiye’nin başarısı Azerbaycan’ın, Azerbaycan’ın başarısı ise Türkiye’nin başarısı. Sevincimiz de, acımız da ortaktır. Milli lider Haydar Aliyev’in de dediği gibi biz bir millet iki devletiz. Kardeş Türkiye’de şehit olan 57 şehit kardeşimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyor ve terörü lanetliyoruz”.

Paşayeva, açılış konuşmasında tüm Türk dünyasında Köroğlu’nu sahiplenmenin öneminden bahsetti. Bu tür sahiplenmeyi ortak değerlerimize, tarihimize sahiplenme olarak gören Ganire Paşayeva, bununla gençliğin ve gençlerin daha sağlıklı adımlarla ilerlemesinin sağlanacağını söyledi. Azerbaycan’ın bu konuya her zaman büyük önem vermesi ve bu alanda görülen işlerden bahsederek. “3. kez böyle bir sempozyumun açılışında söz etmekten ve fikirlerimizi paylaşmak memnunum. Çünkü Azerbaycan Türkleri için Köroğlu destanı her zaman önemli oldu.” Dedi.

“Köroğlu” kahramanlığının Azerbaycan ve Azerbaycanlılar için önemi konusuna değinen Ganire Paşayeva tüm Doğu’da ve Türk dünyasında ilk “Köroğlu” operasının Azerbaycan’da yazıldığını söyledi. “Köroğlu hakkında ilk opera Üzeyir Hacıbeyoğlu’nun yazdığı “Köroğlu”operası bugün dünyanın her yerinde çok büyük sevgi ile izleniyor” diyen Paşayeva, “ortak değerlerimiz olan ister Dede Korkut, isterse Koroğlu’nu Türk dünyasında “biz” olarak sahiblənmənin daha önemli olduğunu” söyledi.

“Köroğlu bizim en büyük ortak değerlerimizden biridir. Dedelerimize ait anıtların nerede olduğu önemli değil, önemli olan onlara sahip olmaktır. “Benim” “senin” yok, “bizim” anlayışımızla sahiblənməliyiz. Azerbaycan’da Köroğlu’nun heykeli var. Bolu’da da Köroğlu’nun heykelinin konması sevindiricidir. Onların sayısı Türk dünyasının çeşitli bölgelerinde ne kadar çok olursa o kadar iyidir” diyen Paşayeva, Türk devletlerinin birlikte Köroğlu ile ilgili uluslararası bir film çekmesinin gerekliliğinden bahsetti ve Türk devletleri kültür bakanlarına çağrıda bulundu. “Azerbaycan’da ve Türkiye’de uzun yıllar önce Köroğlu ile ilgili film çekildi ama artık dünyada görüntülenebilir düzeyde bir Köroğlu filminin çekilmesine ihtiyaç var.” Diyen Ganire Paşayeva, konuşmasının sonunda aynı dili konuşan devletlerin ortak tarih ve edebiyatının hazırlanarak öğretim kurumlarında öğretilmesinin şart olduğunu belirtti: “Köroğlu gibi destanlar bu milletin ruhudur. Destanda milletimizin kahramanlığını, insanımızın ahlak anlayışını, kültürünü görmek mümkündür. Koroğlu bir kahramanın nasıl olmasını gösterir. Tüm coğrafyamızda onun kahramanlığı incelenmelidir. İlk önce kendi gençlerimiz daha yakından öğrenmelidir ve öğretmeliyiz sonra da başkalarına anlatmalıdırlar.”

Paşayeva konuşmasını “İnşallah gelen Uluslararası Köroğlu simpoziumunu birlik ve beraberlik içinde işgalden kurtaracağımız Karabağ’da, Hankendi, Şuşa, Hocalı, Laçın’da ve diğer o cennet bölgelerimizde gerçekleştirelim” sözleri ile bitirdi.

Sempozyumda konuşan belediye başkanı A. Yılmaz Köroğlu’nun Bolu’nun sembolü haline dönüştüğünü söyledi: “Bu hem Bolunun, hem de Köroğlu’nun tebliğidir. Köroğlu tam bir kahramanlık örneğidir. Nitekim, Robin Hood dünyada yaygındır. Köroğlu’nun da bu tür tanınmasını sağlamalıyız ” diyen Yılmaz, ortak değerlerimiz bahsederken, Nevruz bayramının Bolu’da da vakur şekilde geçirildiğini açıkladı.
Açılış konuşmalarından sonra sempozyum ayrı ayrı panellerde akademisyenlerin performansları ile devam etti. Uluslararası Köroğlu sempozyumunun açılışından sonra “Köroğlu” konusunda resim yarışmasının kazanan eserlerine inceleyip, oturum katılımcıları kazananları tebrik edip, bu yarışmanın büyük önemini vurguladılar ve kazananlara başarılar dilediler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.