SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

PARLAMENTER SİSTEMİ ANLAMAK

Bu haber 06 Mayıs 2016 - 9:06 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.

 

 

27 Mayıs, 12 Eylül ve 28 Şubat, şimdi bunlara birde 5 Mayıs eklendi. Kim ne derse desin yapılan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine bir darbedir. Ne var ki bugün buna dur diyecek birileri olmadığı gibi özellikle AKP li cenah tarafından ‘’Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanıdır öyleyse buna hakkı olmalı’’ diye olumlu bakılmakta. Bu çok vahim bir durum fakat bundan daha vahim olanı ise; seçenek diye ileri sürülen bütün formüllerin merkezinin Erdoğan’ın egosu üzerine inşaa edilmesi. Yani konuşulan bir takım seçenekler var ve hiç birisinde ne demokrasiye nede anayasaya yer yok.

Konuya millet seçti diye bakacak olursak evet doğrudur Erdoğan halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır, buna karşın Davutoğlu halk tarafından seçilmiş bir başbakan bile değildir. Zaten parlamenter sistem, başbakanı halka seçtirmez. Halk parlamentoyu seçer, cumhurbaşkanı usulden görevlendirme yapar; parlamentoda güvenoyu vermek suretiyle bu görevlendirmeyi esasa bağlar.

Parlamenter sistem başbakanı halka seçtirmez de cumhurbaşkanını halka seçtirir mi?

Hayır parlamenter sistem cumhurbaşkanını da halka seçtirmez.

Parlamenter sistemin cumhurbaşkanını ve başbakanı halka seçtirmemesi nin çok önemli bir nedeni var. Seçilmiş başbakan ve cumhurbaşkanının ‘’Beni halk seçti’’ diyerek halkın üzerinde tahakküm kurmasına izin vermemek için parlamenter sistem başbakan ve cumhurbaşkanını halka seçtirmez. Yani parlamenter sistemin esas felsefesi; halkı seçimle gelen tek adam diktatörlüğünden korumaktır.

İnsanlık tarihinin en gelişmiş siyasi medeniyeti olan parlamenter sistem; toplumu oluşturan fertlerin, akılcı davranarak iradelerine ve vicdanlarına ipotek konulmasına hiçbir şart altında izin vermeyeceğini kabul eder. Bu açıdan bakınca parlamenter sistem Erdoğanvari liderlere de izin vermez.

Özetle, parlamenter sistemde esas olan bir kişinin aklı yerine ‘’fikri ve vicdanı hür fertlerin ortak aklıdır’’

Birincisi 7 Kasım 1982 tarihinde, ikincisi ise 10 Ağustos 2014 tarihinde olmak üzere iki defa cumhurbaşkanını halk olarak bize seçtirdiler. 7 Kasım 1982 referandumu ile 7. Cumhurbaşkanı seçilen Kenan Evren 12 Eylül 1980 sürecinin şartlarında seçildiği için istisnai bir durum. Fakat, 21 Ekim 2007 yılında yapılan referandumla cumhurbaşkanının halka seçtirilmesi düzenlemesinin; geldiğimiz noktada millet marifetiyle millete kurulan bir tuzak olduğu ortaya çıkmıştır. Yaklaşık iki yıldır bunun sancılarını yaşayan ülkemiz demokrasisi, bugün geldiği noktada artık can çekişmeye başlamıştır.

Bugün ülkemizde başkanlık adı altında parlamenter sistemi tartışanların konuya böyle bakmasında fayda var.

Şahap özdemir

Şahap Özdemirsahap@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.