SON DAKİKA

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

Niyet Başka

Bu haber 08 Ocak 2014 - 10:00 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.

A. Savaş Çolak
Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması son hız Türkiye’nin gündemine oturmuş ve milletimiz gerçeklerin aydınlatılmasını beklerken AKP’li Yalçın Akdoğan hedef şaşırtmak için bir açıklama yapmıştı.

“Milli Orduya kumpas kuruldu” demişti.

Ergenekon ve Balyoz davalarında verilen yüklü cezalardan, adaletin terazisinin şaştığına olan inançtan dolayı dikkatler bu yöne çevrildi.

Yalçın Akdoğan bu cümleleri elbette maksatlı kullanmıştır.

Bu açıklamanın Birinci sebebi olarak AKP’nin üzerine yapışan ve gündemi meşgul eden yolsuzluk ve rüşvet skandalının yoğunluğunun dağıtılmak istenmesi,

İkincisi ise cemaat ile aralarında bir yol ayrımına Sebep olan konuların ardından adeta günah çıkartıp TSK ve etki alanı ile bozulan ilişkileri yeniden tesis etme çabasıdır.

Ayrıca yargılamaların, verilen yüklü cezaların cemaat kontrolünde yapıldığı izlenimi verilerek hükümetin sanki bu işin içinde yokmuş gibi bir algı oluşturmak, Ergenekon ve balyoz mağdurlarını ve etki alanında bulunan çevresini cemaate karşı bir güç olarak yanına almak istemesidir.

Bu doğru değildir.

Yargılamalara bizzat Başbakan Erdoğan’ın müdahil olduğu ve savcısı olduğunu açıkladığı hatıralar çok tazedir.

Bugün içeride ki mağduriyetlerin sona ermesi adına belki bu hamlelere ses çıkartılmayacak ama gelecek süreçte Tayyip Erdoğan ve konuya müdahil AKP’lilerden muhakkak bu davaların hesabı sorulacaktır.

Cumhuriyet tarihine kara bir hesaplaşma olarak geçen bu davalar elbette milletin vicdani kanaatlerinde bir yere oturmuştur.

Sayın Başbakan tarafından yapılmak istenen, yargıya müdahale edilerek siyasi bir yükten kurtulma ve bir cepheyi kapatma çabasıdır.

Ancak bu mümkün gözükmemektedir.

Orada bu davalardan mahkûm olan insanların ve ailelerinin mağduriyetleri Başbakan Erdoğan’ın omuzlarındadır.

Dünün savcısı olan Erdoğan bugünün bağışlayıcısı olamaz.

Mağduriyetler bahane edilerek yargıda yapılmak istenen değişiklikler kabul edilemez.

CHP’nin vereceği kanun teklifi belki de AKP’nin kendisini kurtarmak için yapmak istediği yargıya müdahalenin ön ayağını oluşturacaktır.

Bunu bugünden bilmeyiz ancak AKP’nin kendi menfaati için hiçbir hassasiyeti gözetmeden rahatça istismar ettiğine şahidiz.

Dolayısıyla AKP yaşanan yolsuzluk skandalının benzerinin bir daha ortaya çıkmaması için yargıya ve emniyete uyguladığı sıkıyönetimi yasal güvence altına almak istemektedir.

Ergenekon ve balyoz davalarının yeniden görülmesi ile yürütmenin yargıya müdahalesini toplum tarafından kabul edilebilir hale getirmek istemesi, kendisi için bulunmaz bir fırsattır.

Bugünler AKP’nin gerek yolsuzluklara gerek adalete ve Türkiye’nin geleceğine hangi pencereden baktığını görmemiz açısından bir kez daha eşsiz bir fırsat olmuştur.

AKP yolsuzluklar ve başarısızlıklarla erirken Türkiye’yi onarılması zaman alacak tahribatlar ve yıkımlar beklemektedir.

Allah milletin yardımcısı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.