SON DAKİKA

SEKTER GİT AHMET HAKAN

Gündem Yazıları

Nihat Genç: Tayyip Erdoğan Başkanlığı Aslında Neden İstiyor

Bu haber 22 Şubat 2016 - 12:00 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi.

Öyle ki geçtiğimiz Cuma bir çok camide ‘cumhuriyet dinimizi elimizden aldığı için bu savaşlar çıkıyor’ lafları vaazlarda söylenmeye başladı.

Bu cahil yobaz cümleler gidişatın ne kadar tehlikeli olduğunu hepimize göstermektedir.

AKP’liler bütün yandaşlarıyla ‘cezalandırıcı devlet’i tek çare olarak göreve çağırmaya başlamıştır.

Artvin’de bir çevre direnişini dahi hainlikle terörle ilişkilendirip suçlayan yazılar gırla gitmektedir.

Demokrasinin her şeyi ve tek umudu Meclis ‘diktatör atamayla’ görevlendirilmiştir ve tıkanmıştır.

Diktatörler önce hukuk’un istisnalarını kullanır ama sonra diktatörlük hegemonik bir diktatörlüğe dönüşerek toplumun kaderi tek kişinin öfkeli nutuklarının kurbanı olur.

AKP müttefiki ABD’yle Tayyip Erdoğan arasında ‘kuma savaşı’ başlamıştır, Tayyip Erdoğan Obama’ya ‘üstüme kuma getiremezsin’ diyor, ABD karşılık olarak ‘kumaya ayrı bir ev tuttum sen karışamazsın’ diye cevap veriyor.

Tayyip Erdoğan ‘kuma sorununu halledince’ Türkiye kurtulacak mı?

Asıl önemlisi Tayyip Erdoğan neyi istiyor da elleri kolları bağlanıp yapamayıp ‘başkanlık’ istiyor.

Tayyip Erdoğan’ın elini kolunu bağlayan ne kalmıştır ki ‘başkan’lığı tek çözüm yolu olarak Türkiye’ye dayatmaktadır.

Türk ordusunu kumpasla boşaltıp yerine cemaati yerleştirirken ‘başkanlık’ makamının sonsuz yetkileri elinde değildi ama yaptı.

Muhalifleri ve irili ufaklı partileri içeri atıp sustururken ‘başkanlık’ yetkileri elinde yoktu ama yaptı.

Şimdi bir iç savaş çıkartma pahasına ‘başkanlığı’ neden istiyor?

Tayyip Erdoğan’ın ‘başkanlıktan’ maksadını hepimiz biliyoruz: 1924 anayasası ‘hilafet’in kaldırılmasını tartışırken, ‘kaldırmayalım’ ‘saklayalım’ tartışmaları yaşanmıştır ve madde şöyle yazılmıştır: ‘Hilafet, hükümet ve cumhuriyetin mana ve mefhumunda saklıdır.’

Özetle, sadece ‘hilafet’ makamının kaldırıldığı söylenmiş ve hilafetin meclisin manevi şahsında saklı olduğu söylenmiştir.

Tayyip Erdoğan diyelim referandum ve anayasa değişikliğiyle ‘başkan’ oldu, o zaman muradına erecek, çünkü, hilafet ‘başkanın’ şahsında saklıdır, cümlesi, öne ve ortaya çıkartılıp, başkanlık makamının otomatik olarak ‘halifelik’ olduğu iddiası kendilerince hakikat kazanacak.

Yani akıllarınca ‘cumhuriyet parantezi’ böylelikle kapanmış olacak.

Bir kıyamet makinesine dönüşen bu süreci AKP’liler topyekün tek beden can havliyle desteklemektedir.

Çağımız hukuk ve yurttaşlığı iptal etmeye ilga etmeye sınırlamaya dönüştürmeye çalışanların hazin sonlarına şahit olmuştur.

Bu kıyamet makinesini bugünden durdurmak yine sizlerin ellerindedir.

Bir meclis bir parti Tayyip Erdoğan’ın haremi olmayı kabul edemez.

Kudurmuş yandaşlarınızı ve seçmenlerinize hukuk ve yurttaşlığı ve cumhuriyet değerlerini hatırlatmak öğretmek sizin ellerinizde.

‘Düşük yoğunluklu savaşlar’ emperyalizmin huyu ve alışkanlığıdır, uzun süre bu düşük yoğunluklu savaşlara dayanabilecek donanımdadırlar.

Ancak Türkiye gibi müttefik yapısı diplomatik yapısı ekonomik yapısı sosyal yapısı ‘tehlike çanları’ çalan bir ülke bir hilafet uğruna bu düşük yoğunluklu savaşlara dayanamaz.

Siyasi çözümler bulun diye oy verilip meclise gönderilen sizlersiniz.

Türkiye’de akademiyi medyayı sosyal hayatı tahakküm altına alarak ceberut devleti inşa ederek ‘geliyorum’ diyen bu felaketten kurtulamazsınız.

12 Eylül öncesinin anarşi ortamında dahi bir hükümet gidiyor pekala yenisi gelebilecek şekilde ‘demokratik ve hukuki’ süreçler bir şekilde işliyordu.

Şimdi ülkemizde işleyen çalışan ne kaldı?

Asrı saadet deyip sahabeyi kiram deyip Yunus Mevlana deyip geldiğiniz iktidarda bugün ‘milletin ..ına koyacağım’ diyen azgın vahşi tüccarları savunmak için orduyu jandarmayı seferber ediyor ve doğasını korumak isteyen masum insanlara ‘hain terörist’ damgasını yapıştırıp saldırıya geçiyorsunuz?

Yapmayın etmeyin, hukuk ve siyaset içinde çözüm bulmaya çalışın, her şey bir anda ‘kontrolünüzden’ çıkabilir, zaten bu düşük yoğunluklu savaşlar kısa bir sürede her şeyi kontrolden çıkartacak vehamette.

Allah aşkına nereye koşuyorsunuz, biraz soluklanın biraz düşünün.

Hala onu bunu suçlamanız hala önünüze geleni hain ilan etmeniz, önce meclis ve sonra yandaş medyanın, bir büyük önlenemez korkuyla tir tir titrediğini gösteriyor!

Biraz insan olalım.

Birazcık hepimizi bir arada tutan ‘hukukumuz’ olsun.

Bu toprakların birikimine kültürüne birliğine yazık etmeyin!

Yalvarırım birazcık aynaya bakın, bu toprakların gelmiş geçmiş tarihinde bu kadar ağır ve büyük savaş maliyetlerinin sebebi nedir, kimdir?

Yalvarırım, gözümüzün önünde ülke elden gidiyor, ve meclis en başta, hepimiz, yavaş çekim bu felaketi seyretmekten başka elimizden hiçbir şey gelmiyor!

Nihat Genç /odatv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.