SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

Nerede kalmıştık?

Bu haber 23 Mayıs 2017 - 20:06 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

Yeni sistemin kademeli olarak hayata geçmesiyle birlikte, siyasette ve ülkenin genelinde çok ihtiyacımız olan normalleşme için ümitler artmıştır. Şu ana kadarki gelişmeler, yeni sistemin çok isabetli ve faydalı olacağını, siyasi partilere yeni bir ruh ve heyecan kazandıracağını, milletin uzun zamandır beklentisi olan huzur ve refaha ulaşmanın mümkün olabileceğini göstermektedir.

YENİ SİSTEME GÖRE POZİSYON
Artık kararı doğrudan millet verecektir. Koalisyon ihtimali ortadan kalmıştır. Hesaplar buna göre yapılmalıdır.Sistemin en büyük muhalifi olan ve hala itirazlarını sürdüren CHP dahi, bir taraftan kendi içinde çatışıp, post kavgasına tutuşurken, diğer taraftan yeni düzene göre pozisyon almaya ve buradan kazançlı çıkabilmenin hesaplarını yapmaya başlamıştır. Her kafadan bir ses çıkıyor olsa da, sistem adına bu iyi bir şeydir. Sağlık ve gelişme işaretidir. Yeter ki, terör örgütü uzantısı unsurlarla işbirliğinden ve hainlere arka bahçe olmaktan uzak dursun, çareyi millette görsün, çıkış yolunu kendi güç ve kapasitelerinde arasınlar. CHP için bunun çok da mümkün olamayacağını, yine hazin savrulmalar yaşayıp, kendilerine ümit besleyenleri hayal kırıklığına uğratacaklarını biliyoruz. Biz sadece bir tespit yapıp, uyarıyoruz. CHP’nin diğer ortağı HDP, milletle, ülkeyle, devletle, bayrakla zaten sorunludur. Dolayısı ile bu değerler üzerinden yürüyecek yeni sistem onlar için kabustur ve bir daha meclis yüzü görmeleri, siyasette bir ağırlık teşkil etmeleri hemen hemen imkansızdır.

ÖNEMLİ OLAN ÜLKENİN HUZURU
İktidar partisi AKP ülke yönetme sorumluluğunun gereği olarak, yeni düzene göre şekil almakta daha çok dikkat çekiyor. Biraz da arkasına aldığı medyanın şişirmesiyle gündemi dolduruyor. Cumhurbaşkanının önce pati üyesi olması, sonra Genel Başkan seçilmesi sistemin tabiatı icabıdır. Önemli olan tarihin en zor ve sıkıntılı dönemini yaşamakta olan ülkeyi rahatlatabilmek, milletin beklentilerini karşılayabilmektir. AKP kongresinde de, sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanının konuşmalarında da bunun işaretlerini aradık. Kesinlikle önyargılı değiliz ve iyi niyetimizi sürdürüyoruz. Ancak, sayın Cumhurbaşkanının konuşmasındaki üslubun 15 yılın bir tekrarı olması dikkatimizi çekti ve bunu dünkü yazımızda değerlendirdik.

KALDIĞI YERDE SORUN VAR
Özellikle, “nerede kalmıştık?” değerlendirmesini önemli buluyoruz. Zira, eğer kalınan yerden devam edilecekse, ciddi sorun var demektir. Bu sözle eğer AKP’nin kaldığı yer kast ediliyorsa, durum ortadadır ve bir beka sorunu ile karşı karşıya kaldığımızı sayın başbakan söylemiştir. Eğer sayın Cumhurbaşkanının AKP’yi bıraktığı yer kast ediliyorsa, yine bir değil, birkaç defa düşünmek gerekiyor ve bu durum endişelerimizi artırmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı AKP’yi bırakırken ülke gergin, yorgun, terör tırmanmış, bölücülük artmış, etrafımız kuşatılmış ve ekonomi imdat sinyalleri veriyordu. Kendisinden sonra da bu durum değişmemiştir. Hatta filli durum garabeti yüzünden daha da ağırlaşmıştır. 15 Temmuz ihaneti yaşanmış ve ülke olağanüstü hal aşamasına geçmek zorunda kalmıştır. MHP bu yüzden devreye girmek, tıkanıklığı aşacak, ülkeyi rahatlatacak ve siyasete ivme kazandıracak bir süreci başlatmak ihtiyacını, bu yüzden hissetmiştir. Dolayısı ile “nerede kalmıştık?” yerine, yeni sisteme uygun yeni bir başlangıç yapmak çok daha doğru olacaktır. Zaten sayın Cumhurbaşkanı bir taraftan kaldığı yerden devam edeceğini söylerken, diğer taraftan bir yenilenme ihtiyacından, hatta reformdan söz etmektedir. Yapılan doğru olsaydı neyin reformu yapılır, niçin yenisi arınırdı?

41 KERE MAŞALLAH
Kaldığı yerden devam etmeye hakkı olan tek parti MHP’dir. Zira, bugüne kadar yaptıklarının, söylediklerinin tamamı doğru ve haklı çıkmıştır. Ülkenin selameti ve geleceği için hep doğruyu yapmış, hakkı savunmuş ve gerekirse bedel ödemiştir. Her zaman ümit olmuş, üzerindeki bütün oyunları, gizli ve açık saldırıları defetmesini bilmiş ve bildiğinden şaşmamıştır. Yeni sistemle birlikte ülkeye ve millete yeni bir heyecan vermiş ve damga vurmuştur. Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin deyimiyle, kuran ve koruyan vasfına gerekirse değiştiren ve yenileyen özelliğini de eklemiştir. Hafta sonu 41 ilde aynı anda yapılan 41 kongre ile yeni sisteme uygun bir silkiniş, arınma ve tazelenme gerçekleşmiş, büyük bir kucaklaşma yaşanmıştır. Kongre yapılan her ilde bir bayram havası oluşmuş, büyük bir coşku meydana gelmiş ve heyecan zirve yapmıştır.

ÇOK DAHA GÜÇLÜ VE HAZIR
MHP bundan sonra bütün siyasi süreçlerin belirleyicisi olacaktır. MHP zaten Türk siyasetinin mihenk taşıdır. Diğer partiler MHP’ye bakarak pozisyon alır, yelpazedeki yerlerini belirlerler. Bundan sonra daha da öne çıkacaktır. Unutmamak lazımdır ki, yeni sistemde Cumhurbaşkanının seçilmesi, yani yürütmenin belirlenmesi, ancak yüzde 50 artı bir oyla mümkündür. Türkiye şartları dikkate alındığında MHP’nin içinde olmadığı veya destek vermediği hiçbir siyasi yapının bu orana ulaşması neredeyse imkansızdır. Belirleyici parti MHP olacağı için Türkiye şimdi daha güvendedir. MHP çok daha güçlü, çok daha etkili ve çok daha hazır şekilde, Türk milletinin onurlu geleceğin taliptir.

Orhan Karatasorhan@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.