Asikurtlar©

Muhaliflerin 11 Temmuz Hamlesi

Muhaliflerin 11 Temmuz Hamlesi
09 Temmuz 2016 - 20:26 'de eklendi ve 4415 kez görüntülendi.

 

MHP’de mahkemenin ihtiyatı tedbir kararıyla ertelenen 10 Temmuz kurultayının ardından gözler, muhaliflerin 11 Temmuz’da gerçekleştireceği zirveye çevrildi

MHP’de muhaliflerin 6 ay süren tartışmanın ardından topladığı tüzük kurultayının mahkemeden gelen tedbir kararı üzerine seçimli olağanüstü kurultayın şimdilik askıya alınması, kurultayın için ortak hareket eden genel başkan adaylarının yeniden güçbirliği yapmasına yol açtı.

 

 

Bayramdan önce biraraya gelen MHP Genel Başkan adayları Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ, 11 Temmuz’da yeniden biraraya gelerek yeni yol haritasını masaya yatıracaklar.

 

 

Edinilen bilgiye göre genel başkan adayları 11 Temmuz’da yapacakları zirvede seçimli olağanüstü kurultayın yapılması için bütün seçenekleri değerlendirecekler.

 

 

Ancak muhaliflerin öncelikle pazartesi günü yapılacak toplantıda  Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği ihtiyatı tedbir kararının kaldırılması için atılması gereken hukuki süreçleri değerlendirecekleri öğrenildi.

 

 

Sıfırdan imza toplamanın yeniden başa dönülmesi anlamına geldiğine inanan muhalifler, tedbir kararının kaldırılması durumunda Haziran’da yapılan Tüzük Kurultayı’nın onaylanması anlamına geleceğini ve genel başkan seçimli olağanüstü kurultay için hemen imzalar toplanarak en geç ağustos ayı içerisinde kurultayın yapılabileceği inancı hakim. O yüzden şimdilik bütün strateji ihtiyatı tedbir kararının kaldırılmasına yönelik hukuki yolların bulunması üzerine kuruluyor.

 

 

MADEM KORSANDI NİYE DAVA AÇTILAR?

Edinilen bilgiye göre muhalifler tüzük değişikliğinin yapıldığı 19 Haziran’dan, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin karar verdiği ihtiyati tedbir kararına kadar geçen süreçte, yapılan değişikliğin yürürlükte olduğu sonucunun ortaya çıktığını vurguluyorlar.

 

Muhaliflerin yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, “Tüzük Kurultayı’nın yapıldığı tarihten ihtiyatı tedbir kararının verildiği tarihe kadar geçen beş günlük süreçte yapılan değişiklikler geçerlilik kazandı. Genel Merkez, 19 Haziran Kurultayı’na ‘korsan’ diyordu. Madem, korsan ise niye dava açtılar? Zaman kazanmaya yönelik bir hamledir, yapılan. Tedbir kararının kaldırılması durumunda tüzük değişikliği yürürlüğe girecek. Dolayısıyla, seçimli kurultayın önü açılacak. Birkaç günde imzalar toplanarak, seçimli kurultayın yapılması sağlanacak” bilgisini verdi.

 

SIFIRDAN İMZA YETİŞMEYEBİLİR ENDİŞESİ

Muhalifler arasında yapılan ön değerlendirmelerde ihtiyatı tedbir yüzünden sıfırdan tüzük değişikliği için yeniden imza toplanmasının hem zaman alacağı hem de olağan kurultay sürecinin başlayacağı 9 Ekim tarihine açılacak yeni davalarla yetişmeyeceği ihtimali bulunuyor. Ancak ihtiyatı tedbir kararının uzaması durumunda B Planı olarak bu seçeneğin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER