SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

Milli irade !

Bu haber 08 Ağustos 2015 - 10:20 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Milli irade masalları anlatanların, seçim sonrasında ortaya çıkan tabloyu hazmetmekte nasıl zorlandıklarını bütün dünya görüyor. Türk siyasetinin genel hastalığı, AKP ile birlikte değişmez kural haline gelmiştir.

 

Demokrasi, milli irade, özgürlük, hukuk gibi değerler, eğer kendi hesaplarına, özel menfaatlerine hizmet ediyor ve iktidarlarını perçinliyorsa, önemli ve vazgeçilmezdir. Aksi halde demokrasi sadece bir araç olmaya, milli irade masaldan öteye geçmemeye, hukuk kağıt üzerinde kalmaya mahkumdur.

 

ACAYİPLİKLER
Bu ülkede PKK ve Kan dilli katillerle ülkenin varlığı ve birliği üzerinden pazarlık yapmayı, bebek katilinin ellerine verdiği yol haritasını hayata geçirmeyi, Oslo ve Habur gibi rezillikleri ve 17-25 Aralık gibi dünya tarihinin gördüğü en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını dahi, milli irade ile izah etmeye kalkıştılar.

 

 

Anayasa tanımazlık, meclisi yok sayma, özel hesapları hükümet iradesinin yerine koyma, kanun ve hukuku ayaklar altına alma durumlarının, milli irade ile yanyana getirilmesi bugün de şahit olduğunuz acayipliklerdir.

AKP’nin tek başına iktidarındaki yalan, talan ve ihanet düzenini milli iradenin yansıması olarak değerlendirenlerin, 7 Haziran seçimleri sonrasında millet kararı için ne dedikleri, hangi yakıştırmaları yaptıkları ve nasıl saldırdıkları, gazete arşivlerinde mevcuttur.

 
YENİDEN SEÇİM !
Milli iradenin özel hesaplara hizmet etmemesinin gelip dayandığı yer, bir seçim zorlamasıdır. Adına da “yeniden seçim” diyorlar. Başka hiçbir şeye gerek kalmadan sadece bu yaklaşım bile, milli iradeye duruma göre nasıl vaziyet aldırıldığının ispatıdır.

 

Hakim oldular, savcı oldular, yargıladılar ve karar verdiler ki, bu seçim sonuçları yanlıştır ve yenilenmelidir. Seçim sonuçları beğenilmemiş, milletin hata yaptığına karar verilmiştir. “Yeniden seçim” demenin başka bir izahını yapabilen varsa, beri gelsin. Bu kadarla da kalmıyorlar, bütün milletin ve diğer siyasi partilerin de bu karara uymasını ve gereğini yapmasını bekliyor ve istiyorlar.
MİLLİ İRADE AKP İLE Mİ SINIRLI?
Bu değerlendirmemizi daha da açık hale getirmek için 7 Haziran sonuçları üzerinden gidelim. AKP zihniyeti ve besleme ve yanaşma takımına göre, alınan yüzde 40 milli iarededir. O kadar ki, buna dayanılarak düşmüş bir hükümetin, seçim öncesinde kaldığı yerden aynen devam etmesinde en küçük bir sakınca görülmemektedir. Utanmasalar ve milletin hesabını soracak olmasından çekinmeseler, yeni hükümet kurmaya, güvenoyu istemeye bile gerek duymadan iktidarı sürdürecekler.

 
CHP’nin aldığı yüzde 25, MHP’nin aldığı yüzde 16 oy ise millet iradenin yanılmasıdır. Dolayısı ile çok da ciddiye alınmamalı ve görmezden gelinmelidir. Daha da önemlisi milletin bu yanılgıyı düzeltmesi ve AKP’yi tekrar tek başına işbaşına getirmesi için yeniden seçime gidilmelidir. Yine bu mantığa göre, 7 Haziran benzeri bir sonuç çıkarsa, hiç vakit kaybetmeden AKP’nin istediği ve beklediği sonuç alınıncaya kadar seçimler yenilenmelidir.
İLK DEFA MI KOALİSYON TABLOSU ÇIKTI?
Türkiye ilk defa koalisyonla karşılaşmıyor. Daha önceki örneklere açın bakın. Hiçbir zaman, “koalisyon tablosu ortaya çıktı” diye, milli irade yok sayılmamış ve seçimlerin yenilenmesi her şeyin önüne geçirilmemiştir.

 

En ilgisiz, en uzak partiler biraraya gelmiş koalisyon yapmış ve millet kararını hayata geçirmeyi denemişlerdir. Süresi, iyi sonuç vermesi, kötü sonuç vermesi ayrı bir tartışmadır. Tartışılmayacak şey, millet iradesine duyulan saygı ve bunun gereğinin yapılmasıdır.

İlk defa bir hükümet arayışı yerine, bir çözümsüzlük dayatması ile karşı karşıya kalınmıştır. Bütün dünya şahittir ki, CHP bir hükümet ortağı olabilmek için seçim öncesinden kapıları ardına kadar açmıştır. İleri sürdüğü hiçbir şart, “olmazsa olmaz” dediği hiçbir kırmızı çizgisi yoktur.

 

 

Buna rağmen aradan bir ay geçmiş olmasına rağmen bir arpa boyu mesafe alınamamıştır. Yapılan son açıklamalara bakılırsa, ne olacağı da belli değildir. Pazartesi günü parti liderlerinin biraraya gelmesinden ümitli olan hiç kimseye rastlamadım. Açık ve net şekilde AKP ipe un sermekte ve ortaya çıkan milli iradeyi yok saymaktadır.

 

AKP’NİN MHP İLE KOALİSYONU OLUR MU?
Birilerinin aklına AKP’nin CHP değil de, MHP ile koalisyon kurmak istediği, ancak MHP’nin buna yanaşmadığı yalanları gelebilir. Hatta MHP ile temasların sürdürüldüğünü iddia edenlere bile rastladık. Kimse kimseyi kandırmasın.

 

AKP’nin MHP ile koalisyon kurmak istediği yok.Tamamen milletin zihnini bulandırmaya uğraşıyorlar. “Biz istedik MHP razı olmadı” tiyatrosunu oynuyorlar. Bu köşeyi takip eden herkes hatırlayacaktır ki, biz bu oyunun oynanacağını seçimin hemen ertesinde yazdık ve söyledik.

Aksi olsaydı ve zerre kadar samimiyet taşıyor olsalardı, MHP’nin “çözüm” denilen ihanetten, 17-25 Aralık gibi bir yükten ve yasama, yürütme ve yargının tek elde toplanması gibi bir garabetten kurtulma teklifini kabul ederlerdi.

 

Bu aslında bir tekliften çok, hem AKP’yi, hem Davutoğlu’nu, hem de ülkeyi rahatlatacak ve mutlaka alınması gereken bir normalleşme kararıdır. Kaldı ki, AKP’nin hiçbir şart ileri sürmeyen ve tıpkı CHP gibi her şeye razı olan HDP gibi bir seçeneği de var. Seçim öncesinde ülkenin birliğini ve varlığını masaya birlikte yatıranların, şimdi de birlikte bir hükümet kurmasından daha doğal ne olabilir?

 

HDP YOK HÜKMÜNDEDİR
HDP demişken, ihanetin siyasi uzantısını milli iradenin neresine koyduğumuzu da hatırlatalım. HDP’nin mecliste bulunması milli iradenin bir tecellisi değil, silah, baskı, tehdit ve kanın bir yansımasıdır.

 

 

Devletin, hukukun olmadığı, kontrolün tamamen dağdan inen eli silahlı katillere bırakıldığı bir yerde milli iradeden kim söz edebilir? Onun için HDP yok sayılmış ve bütün gelişmelerin dışında bırakılmıştır ki, doğrusu da budur.
Varlığını teröre ve ihanete borçlu olanları, kahpe saldırıları dahi kınayamayanları, milli irade ile nasıl izah edebiliriz? PKK’lı olmayıp da, HDP’ye oy verenler, bu partinin gerçekten de bölünmez bütünlükten yana olacağını ve teröre karşı çıkacağını mı zannediyorlardı? Dolayısı ile her kim ve ne sebeple oy vermiş olursa olsun, HDP bizim için yok hükmündedir.

Orhan Karatasorhan@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.