SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

MHP VE DARBE

Bu haber 17 Temmuz 2016 - 7:43 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

 

Ülkemizin içinden geçtiği bu acı süreçte her kafadan bir ses çıkıyor; darbe değil AKP’nin oyunu bu diyenler, Fetö terör örgütünün kalkışması diyenler, silahlı kuvvetler içindeki laik kesimin kalkışması diyenler vs. vs…. Ancak tüm AKP allerjimize rağmen göz ardı edemeyeceğimiz öyle gerçekler var ki; kimi şeyleri daha net görmemizi sağlıyor.

 

Bu kalkışmayı hangi grup yapmış olursa olsun öncelikle bunun demokratik rejime yönelik bir kalkışma olduğu gerçeğinde birleşmemiz lazım. Darbenin iyisi kötüsü olmaz. Ya da kötüsüne darbe, iyisine ihtilal denir gibi söz oyunlarıyla kendimizi kandırmaktan vaz geçelim. Bu kalkışma Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı yapılmıştır. Yani hedefte sadece tek bir parti yoktur. Başarıya ulaşmaları halinde tüm siyasal yapılar geçmişte olduğu gibi kapatılacak, belki pek çok lider geçmişte olduğu gibi tutuklanacak TBMM fesh edilecekti.  Darbecilerin hedefindeki tek parti ya da liderin AKP-Recep Tayyip Erdoğan olduğunu düşünenler büyük bir yanılgı içindeler. Çünkü darbeler başarıya ulaşmaları halinde ülkedeki tüm siyasal yapı ve kişileri değiştirmeyi hedefler. Bunun pek çok örneğini yaşayarak öğrendik. Darbeciler ince hesaplarıyla yönetime el koyduklarında ülkenin siyasi yapısını kimlere teslim edeceklerini de önceden belirlerler. Destekçisi dış ülkeler de mutlaka bulunur.

 

Bu kalkışmada darbecilerin kim olduğunu tespit edebilmek için önce bir açıklama bekledik. TRT binasına el koyduklarında yapılan açıklama ile sonra yaptıklarını karşılaştırın. Darbeciler TRT’den yaptıkları hukukun üstünlüğüne ve laikliğe vurgu yapan açıklamalarına rağmen kendilerine ilk ve en önemli hedef olarak, Meclisimizi seçtiler. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu gerçeğinin en büyük dayanağı olan TBMM bombalarla yıkılmaya kalkışıldı. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Gazi Meclis’i bombalayanlar gerçekten Atatürkçü-laik askerler miydi sizce? Belli ki birileri Atatürkçülük, laiklik postuna bürünerek ülkemizi  çok başka mecralara sürükleme çabasındaydı.

Nihayetinde darbeye kalkışan rütbeli askerler tespit edildi ve bir kısmının FETÖ terör örgütüyle irtibatlı olduğunun önceden belgelendiği için görevden alındığı, bir kısmının da yine benzer gerekçelerle görevden alınmak üzere oldukları Genelkurmay Başkanlığı ve Hükümet temsilcileri tarafından açıklandı. Yani aslında açıkça cemaatin kalkışması olduğu belgelendi.

 

MHP VE DARBE İLİŞKİSİ

Cemaatin kendine siyasi kabuk bulmak için uzun süredir çaba içinde olduğu ve bu sebeple MHP içinde de Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin deyimiyle bir “kalkışma” içinde olduklarını aslında tüm kamuoyu bilmekteydi.

Başarısızlıkla sonuçlanan olağanüstü kurultay girişimlerinden netice alınamayacağının artık anlaşılması ardından şimdi cemaat darbe kalkışmasında bulunuyor. Bu kalkışmanın  siyasi aktörü kim olacaktı sizce? Darbe ardından Türkiye Cumhuriyeti başbakanı kim olacaktı? Öyle ya mevcut liderlerin hiç birisi darbecilerle temas halinde olmayıp tasvip etmediklerine göre, bu ince eleyip sık dokuyan darbe planlayıcılarının ülkenin başına getirecekleri kişi mevcut liderlerden biri değildi. Demokratik yollarla kendine siyasi kabuk bulamayan cemaat bu kez darbe yolunu deneyerek iktidara gelmeye kalkıştı. MHP’de son 7 aydır yaşananlar  dikkatlice incelenirse bu kalkışmanın daha net anlaşılacağı düşüncesindeyim.

Özlem Bozkır

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.