SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

KONGRE JEOPOLİTİĞİ

Bu haber 01 Kasım 2012 - 1:46 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.

Kongrelerin bir iddiası var.

 

Kongrelerin bir fikri,bir tefekkürü var.

 

Kongreler fikirlerin hayata baktığı penceredir.

 

Kongre salonunda yüksekçe bir yere çıkıp olanları izleyen bir insan, genel kurulun fikri karakteri hakkında belli bir kanaate sahip olabilir.

 

Konuşmalar,afişler,sloganlar fikrin dışa vurulduğu,ideolojinin ilan edildiği aksiyonlardır.

 

Ve davetliler..

 

Davetliler de fikrin ilanı açısından en önemli unsurlardır.

 

İddialı partiler dünya görüşlerini kurultaylarına çağırdıkları yabancı siyasilerle belli ederler.Kongrelere iştirak eden yabancı katılımcılar partilerin dış politikasının göstergesi olarak kabul edilebilir.

 

Düşünün AKP kongresine damgasını vuran en önemli gelişme ” Türkiye’nin gurur listesine sokulan ” Barzani idi.

 

Barzani başta olmak üzere Mısır Devlet Başkanı Mursi ve Hamas’ın lideri Beşşal’ın kürsü şovu AKP’nin politik çizgisini gözler önüne sermeye yetmişti.

 

AKP bu siyaset figürleriyle dış politikasını Arap baharı iddiası üzerine oturtmayı ve bu birlik görüntüsünü Türkiye’nin iç politikasına taşımayı hedeflemişti.

 

AKP Kongresi bir anlamda BOP-Arap Baharı vizyonunu işaretlemekte mahir bir düzenlemedir.

 

Aslında bu yönüyle AKP’nin kongre jeopolitiği görsel şölen olarak başarılı bir kompozisyon çizen salon atmosferine rağmen dar bir siyasi iddiayı temsil etmiştir.

 

Sıra MHP’ye gelmiştir.

 

MHP’nin Kongreye davet ettiği dış katılımcılar Türk Milliyetçilerinin dünya vizyonunu gözler önüne sermekte,bu katılımcıların isimleri bile duyanları heyecana sevketmektedir.

 

AKP Irak’ın kuzeyinde tercihini Barzani’den yana yaparken MHP Türkmen Cephesi’nin liderleri ile Kongre yapmayı tercih etmiştir.

 

Balkanlar ve Batı Trakya Türklüğünden,Doğu Türkistan’a kadar uzanan kahramanlar listesinde Rabia Kader’de vardır, Mahmut Çövregani’de.

 

Bu isimler gerçek bir gurur tablosudur.

 

Devlet Bahçeli’nin Alparslan Türkeş’ten aldığı ‘ Bozkurt bakışı’ ile oluşturulan ” Çift başlı Selçuk Kartalı ” vizyonu MHP’nin Jeopolitik anlayışını kongrede gözler önüne sermeye amadedir.

 

Herkes öz arşını ile ölçülür.

 

MHP’nin arşını Türklüktür.

 

Çağdaş Türk-İslam terkibidir.

 

MHP Kongresi bu terkibin bir kez daha sübutu olacaktır.

 

MHP’nin kurultay politikasını çok iyi okumak gerekmektedir.Kurultayların tabiatında var olan çekişme,rekabet,tartışma ve başarı azmi elbette MHP’nin müstakbel kongresinde de cereyan edecek,taraflar kıyasıya bir yarışta ipi göğüslemek için çaba sarfedeceklerdir.

 

Ama bu tarafıyla ilgilendiğim bir toplantı olmayacaktır bu kongre.MHP aritmetik olarak parlementonun üçüncü sıradaki partisi olsa da jeopolitik iddia açısından Türkiye’nin lider siyasi varlığıdır ve 10.Kurultayın kamuoyuna bıraktığı izlenimi bu açıdan değerlendirmek gerekmektedir.

 

Matematik olarak üçüncü sırada bulunan bir partinin kongresinde dünyanın gözü önünde emperyal majestelerinin taktik stratejilerini çırak çıkartacak bir vizyonu dikkatlere sunmak önemlidir.

 

Evet, kurultayların da jepolitiği var.

 

MHP’nin jeopolitiği tarihsel bir değer ifade ediyor.

 

Diğerleri ise dönemsel.

 

Kongreleri bir de bu açıdan değerlendirin.

 

Dünyanın güç savaşları Tuna Kaşgar arasına kaymıştır.

 

Bu tarihin yürüyüşüdür.

 

İşte MHP kongresi bu yürüyüşü temsil etmektedir.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.