SON DAKİKA

ŞAHİT OL ANKARA!

KÖŞE YAZILARI

Hayal Kurmak Bedava…

Gündem Yazıları

Kitap Üzerinden Liderlik Olmaz Abdullah Gül!

Bu haber 19 Haziran 2015 - 11:56 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başdanışmanı Ahmet Sever’in Abdullah Gül’ü anlatan “Abdullah Gül ile 12 yıl” isimli kitabı kamuoyunda bomba etkisi yaratmasa da, AKP içinde büyük rahatsızlık yarattığı ortadadır. Henüz kitabı okumadım ama basında çıkan haberlerden, yazılardan az-çok içeriği anlaşılmaktadır.

Ahmet Sever’in kitabı Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan arasında yolların çoktan ayrıldığını göstermektedir. Aradaki rekabetin aslında Abdullah Gül’ün ilk Cumhurbaşkanı adayı olduğu günlerde başlayıp, derinleşerek bugünlere geldiğini göstermektedir. Kitap hakkında çıkan haberlere göre, Abdullah Gül AKP’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok politikasına karşıdır. Demokrasinin, özgürlüklerin, insan haklarının AKP eliyle bitirildiğine dair kaygısı ve düşüncesi vardır. Dış politikada atılan her adımı yanlış görmektedir. Ve kendi açısından önemli olan, Recep Tayyip Erdoğan’ın ve AKP’nin kendisine büyük vefasızlık yaptığına inanmasıdır.

İşte bu yüzden Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında saf tutanlar, Ahmet Sever’in kitabını  “operasyonel kitap” olarak değerlendirmektedirler. Kitabın seçimlerden sonra çıkarılması da AKP’yi Abdullah Gül önderliğinde ele geçirme operasyonu olarak görülmektedir. Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı gibi en üst makamda iken AKP’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın hiçbir yanlışına dur diyememiş ama bu kitapla da kendini biraz aklamaya ve birazda ön almaya çalışıyor izlenimi vermektedir.

Kitabın yazarı Ahmet Sever, Abdullah Gül’den için  “Kitabı baştan sona okudu, bazı düzeltmeler yaptı. Ona okutmadan basmak etik olmazdı.” diyerek kitaptaki her cümlenin Abdullah Gül’ün onayından geçtiğini söylemesi AKP içindeki kitap rahatsızlığını daha çok artırmıştır.

Fakat AKP içinden tepki arttıkça ilk cümlesini unutan Ahmet Sever “Ben aslında katkı istedim. Olayların detaylarını anlatsın istedim ama herhangi bir katkı sunmadı.” diyerek geri adım atmış ve mücadele ruhu olmayan Abdullah Gül’de “Bu kitabın hazırlığında herhangi bir yönlendirmem veya müdahalem söz konusu olmadığı gibi kitabın yazılmasına sıcak bakmadığımı Ahmet Sever’e aktarmıştım.” diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışmaktadır. Ama ne derlerse desinler, bu kitap Ahmet Sever ve Abdullah Gül’ün seçim sonuçlarını bekleyip planlı çıkardıkları bir kitap olarak görülmektedir.

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın “Mevcut kitabıyla da partimize bir el bombasını atmak istediğini görüyoruz'” şeklideki twiti , Sabah yazarı Rasim Ozan Kütahya’lının Abdullah Gül’e yönelik “Fare ve Alçak” ifadeleri geçen “Ahmet Sever’in zaman ayarlı operasyonel kitabı birkaç gündür tartışılıyor. 8 Haziran’da bu sütunda köpek balıklarıyla ve farelerle mücadele zamanı diye boşuna yazmamışım. Bu Gemi sayesinde adam yerine konup mevki makam sahibi olanlar ilk fırtınada gemiyi terk eden fareler haline gelebilir diye uyarmıştım. İşte fareler şimdi yavaş yavaş dökülüyor. AK Parti Türk siyasi tarihinde Kurt Kanunu’nu aşabilen tek parti olarak tarihe geçmişti. Daha önceki sağ partiler kalleşlik hukuku ile kendi kendilerini yok ettiler. AK Parti kalleşlik hukukunu aşıp soylu bir kardeşlik hukuku geliştirebildiği için tüm dış saldırılara karşı sapasağlam durabildi.” şeklindeki yazısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve AKP milletvekili Berat Albayrak’ın “Ahmet Sever diye bahsettiğiniz şahsın kim olduğuna biraz bakmak lazım, geçmişine bakmak lazım. Çalıştığı grup, medya grubu, geçmiş ilişkileri bence biraz yol gösterir. Bence kıymeti harbiyesi olmayan kitap” şeklindeki açıklaması, AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “Bu hatıratı ciddiye almıyorum. Anektodlar gerçeği yansıtmayan ve tek taraflı. Zamanlaması itibariyle de konuşmaya bile gerek yok” açıklaması AKP içindeki kitap rahatsızlıklarını göstermektedir.

Önümüzdeki günlerde bu kitap kavgası AKP içinde şiddetlenerek artacaktır. Abdullah Gül’ü itibarsızlaştırmak için herşeyi yapacaklardır. AKP içindeki “kardeşlik hukuku” dedikleri sadece menfaat birlikteliğidir.

Direnemeyen, direnç göstermeyen ve hiç liderlik duruşu yansıtmayan Abdullah Gül, bu kitapla başlayan tartışmalarda kendine gelecek mi bilmiyoruz. Bunu zaman gösterecektir. Kendisine yapılan hakaretler karşısında sinen, pusan Abdullah Gül’ün itibarını kurtarması kendi elindedir. Bir kitabın arkasına sığınmadan kendi yaşadıklarını kendisi anlatmalıdır. Belki o zaman yapmaya çalıştığı ne ise onda daha başarılı olacaktır.

Ahmet Sever’in kitabı ve Hayrünnisa Gül’ün açıklamaları üzerinden liderlik olmaz Sayın Abdullah Gül…

 

Yıldıray Cicekyildiraycicek@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.