SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu’na hakkımızı helal ediyoruz

Bu haber 05 Mayıs 2016 - 16:00 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nun açıklaması sonrasında “Davutoğlu’na hakkımızı helal ediyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Dün kaçak sarayda gerçekleşen görüşmeyle darbe fiilen gerçekleşti, darbenin adı 4 Mayıs saray darbesidir. Sayın Davutoğlu, üzülerek ifade edeyim ki 4 Mayıs saray darbesine boyun eğerek dikta yönetimine zemin hazırlamıştır” dedi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevini bıraktığı açıklamasının hemen ardından parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.CHP liderinin “Elbette ki helallik boynumuzun borcudur. Sayın Davutoğlu’na bütün haklarımızı helal ediyoruz. Bu konuda Sayın Davutoğlu’nun hiçbir endişesi olmasın” sözleri dikkat çekti. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise bu açıklamadan sonra twitter hesabından “Kısa başbakanlık dönemine en çok ölüm sığdıran Başbakan olarak tarihe geçtin. Arkanda sana hakkını helal etmeyecek yüzlerce insan bıraktın” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmeleri şöyle:

“DAVUTOĞLU’NA BÜTÜN HAKLARIMIZI HELAL EDİYORUZ”

“Az önce arkadaşlarımla birlikte Sayın Davutoğlu’nu dinledik. Aslında son derece güzel ve duygusal bir konuşma yaptı. Bir ayrılık konuşmasıydı. Başarılarını anlattı, ülkeye verdiği hizmetleri anlattı. İç politikada, dış politikada, ekonomide hangi başarıları sağladığını ifade etti. Son iki seçimde aldığı oy oranlarını anlattı ve elbette helallik de istedi, ‘bütün vatandaşlara hakkımı helal ediyorum’ dedi. Elbette ki helallik boynumuzun borcudur. Sayın Davutoğlu’na bütün haklarımızı helal ediyoruz. Bu konuda Sayın Davutoğlu’nun hiçbir endişesi olmasın.”

“HANGİ GEREKÇEYLE BAŞBAKANLIKTAN AYRILDI”

“Başarılarını anlattı ama başbakanlık koltuğundan ayrılmasının kendi tercihi olmadığını açıklıkla ifade etti. O zaman soru şu; kendi tercihi değilse hangi gerekçeyle başbakanlıktan ayrıldı, bu sorunun yanıtı verilmedi. Bu sorunun yanıtını ben vereyim; 17 Aralık 2012, dönemin Başbakanı şu ifadeyi kullandı, ‘yasama ve yargı benim ayak bağıdır’ dedi. Yani güçler ayrılığı ilkesini açıklıkla reddetti. Sonra devam etti, 21 Mart 2015, Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, ‘parlamenter sistem artık bekleme odasına girmiş bulunmaktadır’ dedi ve bunu birkaç yerde ayrıca tekrar etti.”

“KAÇAK SARAYDA GERÇEKLEŞEN GÖRÜŞMEYLE DARBE FİİLEN GERÇEKLEŞTİ”

“Bu söylemler aslında sivil görünümlü bir darbenin, bir dikta yönetimi özleminin ayak sesleriydi. Bunu defalarca dile getirdik. Dün kaçak sarayda gerçekleşen görüşmeyle darbe fiilen gerçekleşti, darbenin adı 4 Mayıs saray darbesidir. Şunu özellikle vurgulamak isterim ki 4 Mayıs saray darbesi, 28 Şubat post modern darbesini de aşan bir niteliğe sahiptir. 28 Şubat’ta rahmeti Erbakan, başbakanlıktan uzaklaştırılmıştı. 4 Mayıs saray darbesiyle de Sayın Davutoğlu başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. 4 Mayıs saray darbesinin, 28 Şubat’tan farkı ‘yol arkadaşım’ dediği, ‘dava arkadaşım’ dediği bir kişi tarafından bu darbenin gerçekleştirilmesidir.”

“DAVUTOĞLU’NU BAŞBAKANLIK KOLTUĞUNA MİLLİ İRADE GETİRDİ”

“Sayın Davutoğlu, başbakan olarak iki kez seçimlere girmiş, 7 Haziran’da yüzde 40,87, 1 Kasım’da da yüzde 49 buçuk oranında oy almıştır. Başarılı bir sonuçtur. Yani parlamenter demokratik sistemin kuralları içinde başbakanlık koltuğuna Sayın Davutoğlu oturmuştur. Bu bağlamda meşruluğu hiç tartışılmamıştır çünkü milli iradeye saygı demokrasinin temel kuralıdır. Özetle Sayın Davutoğlu’nu başbakanlık koltuğuna kendisinin de sıklıkla vurguladığı milli irade getirmiştir.”

“DEMOKRASİ ADINA DAVUTOĞLU’NU SAVUNMAK DA BİZE DÜŞTÜ”

“Ancak Sayın Davutoğlu, kendisine ve partisine oy veren 23 milyon 531 bin kişinin iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmak zorunda kalmıştır. O bir kişi, 4 Mayıs’ta saray darbesini gerçekleştiren kişidir. O bir kişi, ülkesinin demokrasisini değil, kendi dikta yönetimini düşünen ve planlayan kişidir. Sayın Davutoğlu, üzülerek ifade edeyim ki 4 Mayıs saray darbesine boyun eğerek dikta yönetimine zemin hazırlamıştır. Oysa demokrasi adına doğru olan, 23 milyon kişinin kendisine verdiği görevi savunmasıydı. Milli iradeye sahip çıkmasıydı, ‘bu koltuğa beni halk getirdi ancak halk götürür’ demesiydi. Yani 4 Mayıs saray darbesine Davutoğlu’nun açıkça direnmesi gerekirdi. Şu kadere bakın ki demokrasi adına Sayın Davutoğlu’nu savunmak da bize düştü.”

“BU DARBE 64. HÜKÜMETE KARŞI YAPILMIŞ BİR DARBEDİR”

“Türk siyasal tarihinde önemli bir yeri olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin neredeyse bütün kadrolarının, 4 Mayıs saray darbesini kabullenmiş görünmeleri de demokrasimiz adına başka bir acı tablodur. Oysa demokrasilerde darbeler desteklenmez, darbelere direnilir. Bu halkın iradesine, yani milli iradeye de bağlılığın temel görevidir. Davutoğlu, maalesef bunu yerine getirememiştir. 4 Mayıs saray darbesini, bir partinin iç meselesi olarak da görmemek gerekir. Bu darbe 64. Hükümete karşı yapılmış bir darbedir. Bütün cumhuriyetçilerin, demokratların, aydınların yani demokrasiden yana olan bütün vatanseverlerin darbeye direnmesi gereğin de ötesinde bir zorunluluktur.”

“DARBECİLERİ YENECEĞİZ, DEMOKRASİ KAZANACAK”

“Bir dikta yönetiminin yasal zeminini hazırlamak için ülkenin meşru başbakanına karşı 4 Mayıs saray darbesini yapanlar şunu asla unutmasınlar, CHP olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklardır. Yaklaşık 150 yıllık bir parlamenter geçmişimizi, bir diktatörün beklentilerine teslim etmeyeceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın darbecileri yeneceğiz, demokrasi kazanacak. Tarih de bunu hep böyle yazmıştır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.