SON DAKİKA

Milli duruş

KÖŞE YAZILARI

HEDEF 2023!

KÖŞE YAZILARI

Kare As Dağılıyor

Bu haber 14 Kasım 2013 - 9:49 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Fikri Atılbaz

Kupa, karo, maça, sinek as bir araya gelince kare as oluyor. AKP’nin kuruluşunda çok önemli 4 isim var; Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdüllatif Şener. Dördü bir arada olunca çok kuvvetli bir tablo oluşturuyor. Ancak bunlardan biri yıllar önce mevcut tabloya ve aynı değerde olmasına rağmen birinin ön plana çıkıp sıkça bağırıp çağırmasına, kendi başına karar almasına, ‘ben ben ben bir numarayım’ demesine isyan etmiş, yapılan yanlışları da kabullenmek istemediğinden bu kare ası bozmuştur.

Abdüllatif Şener bu kareden ilk ayrılan kişi oldu. Şu an her yerde AKP iktidarı hakkında konuşuyor, Başbakan Erdoğan’ı eleştirinin de ötesinde adeta yerden yere vuruyor. 2008 yılının temmuz ayında AKP’yle yollarını ayıran Şener, şu an yoluna yalnız başına devam etmektedir. Yalnız, dikkat çekici olan, ‘kaşın var’ dendiğinde tazminat davası açan ve bu davalardan aldığı paralarla övünen Başbakan Erdoğan, insana kavgada söylenmeyecek lafları söyleyen, birçok ilginç olay anlatan Şener hakkında hiçbir şey yapmamakta, dava açmamaktadır.

Son günlerde yaptığı ilginç öğrenci evleri çıkışıyla gündeme oturan Erdoğan, Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamayı terse çevirmiş ve birbiriyle çelişen açıklamalarının tezat kaynağı olarak Arınç’ı göstermiştir. Daha önceleri birçok olayda aynı duruma düşen Arınç, kendini başkalarının önüne atılan kum torbası olarak görmüş olmalı ki, “ben kum torbası değilim” demiştir. Parti içindeki her hangi biri olmadığını, özgül ağırlığının olduğundan söz etmiştir. Yediği onca darbeden sonra, artık bardağın dolduğunu fark eden Arınç, Başbakan Erdoğan’dan açıklama beklerken, ‘ben ben bir numarayım’ diyen Erdoğan Vali Coş’u yedirmem diyerek Arınç’ı bir kez daha vurmuştur.

Vatandaşa “ananı da al git” diyen Başbakan Erdoğan’ın, vatandaşa “gavat” diyen Vali’yi hoş görmesi gayet normal bir olaydır. Ancak normal olmayan, Bülent Arınç’ın “gayretkeş” dediği valiye sahip çıkmakla, Arınç’la ters düştüklerini anlatıyor. Anlaşılan Arınç da, Şener’in ayrılmasıyla kare as’tan, üç asa dönen ekipten ayrılacaktır. Şener’in akıbetinin aynısı, biraz değişiğiyle yaşanacaktır.

Arınç, ya istifa edecek ya da Erdoğan tarafından devamlı şekilde kum torbası konumunda bırakılacaktır. Sonrasında Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan kalacak; ancak bu birliktelik de uzun sürmeyecektir. Çok yakın bir zamanda ayrı düşeceklerdir. Nefisleri 40 yıllık arkadaşlık falan dinlemeyecektir. Aynı zamanda görünmeyen; fakat eşler arasında sıkı bir çekişmenin olduğu da düşünülecek olursa kalan iki astan biri daha ayrılacak, böylece Erdoğan tek birli konumuna gelecektir. AKP tek birliye kaldığı gün yıkılıp gidecektir.

Bu kırılmalar AKP’nin nasıl bir sona doğru gittiğini göstermektedir. Kare astan ilk ayrılan Şener’in, ayrılmakla yaratamadığı etkiyi, Arınç’ın ayrılışı ya da bir köşeye itilmesiyle birlikte AKP içinde kat ve kat misliyle, çok büyük bir etki doğuracaktır. AKP’nin sonu yaklaşmıştır. Nefislerin savaşında Erdoğan, kendi nefsine yenik düşmektedir. Vatandaşa “gavat” diyen birini koruma altına alan Başbakan Erdoğan’ın bu tavrı neden diye düşünüldüğünde Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken geçirdiği soruşturmanın müfettişi Hüseyin Avni Coş olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Bu gerçeği ortaya çıkaran MHP Grup Başkan Vekili Yusuf Halaçoğlu’dur.

Kare ası dağılmaktadır. Bunca olaydan sonra “benim özgül ağırlığım var” diyen Arınç’ın hala eskisi gibi kendini hırpalatmayacağı yüksek bir ihtimaldir. Kare ası dağılmakta, AKP’nin sonu yaklaşmaktadır. Ego duvarını, Yahudi cesaret madalyası, BOP eşbaşkanlığı, Medeniyetler arası ittifakın eşbaşkanı, diyalogun üçleme merkezi gibi sıfatlarla dolduran Erdoğan, nefsini tatmin edememiş, ‘ben ben yalnız ben’ demeye devam etmiştir. Bu son, Erdoğan için hiç de mutlu bir son olmayacaktır.

Sağlıcakla kalın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.