Asikurtlar©

İzmir’deki TOKİ Konutları Molozların Üzerine Yapılmış

İzmir’deki TOKİ Konutları Molozların Üzerine Yapılmış
08 Mayıs 2015 - 5:46 'de eklendi ve 4324 kez görüntülendi.

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Alim Murathan, bir süredir heyelan riskiyle gündemde olan Çiğli Evka-5 Mahallesi TOKİ konutları hakkında şok gerçeği açıkladı. Murathan burada yaşayan insanların can ve mallarının ciddi tehdit altında olduğunu söyledi.

Jeoloji Mühendisleri Odası uzmanlarının bölgede inceleme yatıklarını belirten ve 9 Mayıs Cuma günü, hazırladıkları raporla ilgili basın toplantısı düzenleyeceklerini belirten Murathan, “Bölge jeolojik ve jeoteknik etütler yapılmadan imara açılmış. TOKİ buraya konutlar yapmış. Temelden çıkan malzemeyi şevlere yığmışlar, dereler doldurulmuş. Yeni arsa elde edilmiş. Yapılan sondajda 27 metre dolgu olduğu ortaya çıktı.

BÜYÜK RİSK VAR

100 hektarlık bir alan. Bakanlık imara açılma sürecinde kendi inisiyatifini uygulamış. Jeoloji mühedisleri uygulamaları olmadığı için yanlışlar var. Bugün ciddi risk olduğu için burada yaşayan insanların başka yerlere taşınması gerekir. Bu riskin ne AFAD, ne TOKİ ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi farkında” diye konuştu.

5 ŞİDDETİNDE AKTİFLEŞECEK

Dep­rem uya­rı­sı da ya­pan Mu­rat­han, “Bu kent 1’in­ci de­re­ce­de dep­rem böl­ge­sin­de ve 13 ak­tif fay üze­ri­ne ku­ru­lu­dur. 5.0 şid­de­tin­de dep­rem­de he­ye­lan ak­tif ha­le ge­le­cek­tir. Bu ne­den­le TO­Kİ ko­nut­la­rın­da otu­ran­la­ra ‘ba­şı­nın ça­re­si­ne bak’ de­ne­mez. Bu­ra­da­ki va­tan­da­şal­rın baş­ka yer­le­re yer­leş­ti­ril­me­si ge­re­kir” de­di.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER