Asikurtlar©

İşsizlik maaşı çare olmuyor

İşsizlik maaşı çare olmuyor
25 Nisan 2016 - 6:01 'de eklendi ve 4406 kez görüntülendi.

Türkiye’de işsizlik maaşı miktarı, çalışılan dönemdeki gelirin sadece yüzde 52’sine denk geliyor. Batı ülkelerinde bu oran yüzde 90’ları aşarken OECD ortalaması ise yüzde 70.

Türkiye’de 2016 yılının Ocak ayında işsizlik oranı yüzde 11.1 ile son 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 290 bin. İşsiz kalan vatandaşlar ise işsizlik maaşı alabilmek için İŞKUR’a başvuruyor. 2016’nın ilk üç ayında işsizlik maaşı almak için başvuranların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artarak 386 bin kişi oldu. Başvuranlardan ise 195 bini işsizlik maaşı almaya hak kazandı. Fakat Türkiye’de işsizlik maaşı miktarı, çalışılan dönemdeki kazançların ortalama yüzde 52’sini oluşturmasından dolayı, bu hakkı elde edenler de geçim sıkıntısı içinde kalıyor.

Türkiye en kötü 5.

OECD ülkeleri arasında işsizlik maaşı miktarı, çalışılan dönemdeki kazancın ortalama yüzde 70’ine denk geliyor. Türkiye ise yüzde 52’lik oranıyla 34 OECD ülkesi arasından en kötü 5. sırada. Türkiye’de en düşük işsizlik maaşı 659 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 1318 lira. İşsizlerin normal kazancına göre en düşük maaş aldığı yer ise krizlerle boğuşan Yunanistan. Borç krizi içindeki ülkede bu oran yüzde 39.

Danimarka ve İsrail yüzde 92’sini ödüyor

Sosyal devlet anlayışının geliştiği bazı ülkelerde işsizlik maaşı alanlar, neredeyse çalıştıkları zamanki kadar gelir elde edebiliyor. Listenin zirvesindeki Danimarka ve İsrail’de işsizlik maaşının, çalışılan zamandaki gelire oranı yüzde 92. Bu oran İsviçre ve Kanada’da yüzde 86 seviyesinde. Avrupa ülkesi Hollanda’da ise bu oran yüzde 84. Ekonomik krizden etkilenen İspanya’da bile bu oran yüzde 70 ile OECD ülkeleri ortalamasına eşit vaziyette. Türkiye’den daha düşük orana sahip ülkeler ise Polonya, ABD, Güney Kore ve Yunanistan.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER