SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

İMAM HATİP OKULLARI KAPATILSIN!

Bu haber 18 Mart 2010 - 19:16 'de eklendi ve 46 kez görüntülendi.

Eminim şimdi başlığı okuyan, eğer İslam’ı kendi tekelinde bir meta olarak gören biri ise, mal bulmuş Yahudi tüccar gibi saldırıya geçecek. “Aha bu ülkücüler böyle işte, dinsiz bunlar dinsiz” diyecektir. Bu arkadaşlar yazının tümünü okumadan hüküm verecek kadar zeki olduklarından, muhatap alınmaktan muaftır. Bence bunlar öyle bir huşuyla namaz kılarlar ki, seccadelerinin Kâbe’den Brüksel’e veya Vatikan’a doğru çevrildiğinin farkında bile varmazlar. O sebeple biz konumuza dönelim, onlar da yazıyı okumayı burada kesip “ülkücülerin ne kadar dinsiz imansız” olduğu konusunda birbirleriyle konuşmaya devam etsin.

 

28 Şubat’ın birinci ürünü AKP ise, ikincisi de katsayı adaletsizliğidir. Eğer bir öğrenci, ÖSS’de Tıp fakültesini kazanacak başarıyı gösteriyorsa, onun önünü kesip “hop sen meslek lisesi çıkışlısın, tıp okuyamazsın” dangalaklığı yerine o öğrencinin alnından, yetiştirenlerin de elinden öpmek gerekir.

 

Biz kendi kendimize mesele çıkartıp üzerinde yıllarca kavga etmekte mahir bir toplumuz maalesef. AKP, meseleyi bir kanunla halletmek yerine topu sürekli YÖK gibi lüzumsuz bir kuruma atıp “bak biz hallediyoruz, ama yargı engelliyor” üçkağıdı yapıyor. Yani topu ya taca atıyor veya tribünlere oynuyor. MHP “katsayı herkese eşit uygulansın” şeklinde bir kanun teklifi sundu meclise. Fakat AKP destekleyeceğine, istismarda mahir olduğundan oralı bile değil. ÖSS imtihanları yaklaştı. Milyonlarca öğrenci endişeli bir bekleyişte.

 

Katsayı meselesinde kıyamet kopartmalarının asıl sebebi imam hatip okullarıdır. Diğer meslek liseliler de sırf bu yüzden kurban edilmektedir.

 

Meseleyi kökten çözecek bir öneride bulunacağım. Bu öneri gerçekleşirse, hem enerjimizi lüzumsuz yere harcadığımız bu katsayı adaletsizliği ortadan kalkacak, hem de Müslüman Türk çocukları dini bilgiyi, okuması yazması bile olmayan şıhlardan değil, doğrudan uzmanlarından öğrenecek.

 

Önerimin temelini oluşturan asıl gerekçe şudur. Din bilgisi sadece imamlara değil, tüm insanlarımıza lazımdır. O sebeple, din bilgisi, hiç olmazsa temel bilgiler tüm öğrencilere verilmeli, branşlaşma ise üniversitelerde olmalıdır. Ayrıca, veliler çocuklarına biraz da bilinçsizce okul seçmektedir. Meslek seçiminde çocuğun kendi isteğinin de etkili olması için, öğrencinin 15-16 yaşına geldiği Lise 2’de branşlaşmanın ilk adımı atılmalıdır.

 

Önerim şudur.

 

1) İmam Hatip okulları kapatılsın.

 

2) İlk ve Orta dereceli okulların tamamında İslam dini ve ahlak bilgisi dersi zorunlu okutulsun ve matematik, tarih gibi önemli dersler arasına girsin.

 

3) Kuran Dili seçmeli olarak orta dereceli tüm okullarda okutulsun.

 

4) Lise 2’den itibaren, mevcut Türkçe Matematik (TM) , Matematik Fen (MF) branşlarına İlahiyat Matematik (İM) branşı eklensin. İM branşında temel bilimlerin yanında Kuran dili, fıkıh, İslam tarihi dersleri okutulsun.

 

5) Üniversite-bölüm seçiminde de katsayı uygulaması herkese eşit uygulansın.

 

6) Mezun olduğu lisenin türüne bakılmaksızın, şayet bir öğrenci Tıp kazanacak puanı alabiliyorsa, engellemek yerine alnından öpülsün.

 

Suleyman Celiksbs@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.