Asikurtlar©

İhlal Radar İzinde

İhlal Radar İzinde
25 Kasım 2015 - 0:00 'de eklendi ve 4150 kez görüntülendi.

TSK’dan sınırı ihlal ettiği için 5 dakikada 10 kez uyarılan ama uyarılara aldırmadığı için düşürülen uçakla ilgili açıklama geldi.

İşte TSK’dan yapılan açıklama;

“24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

***************

 

Meşrû müdafaa

Uluslararası hukuk uzmanları, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağını düşüren Türkiye’nin bunu yaparken uluslar arası hukukun kendine tanıdığı hakları kullandığını vurguladı.

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, ağır hava ihlâllerine rağmen Türkiye’nin üç defa ateş açmadığını belirterek, “Bunun olacağı belliydi. SU-24 mükemmel bir uçak, yakın hava desteği yapan, ağır bombardıman uçağı ve radarları son derece kuvvetli olan bir uçak. Kolay kolay hata yapacağını düşünmüyorum. Dolayısıyla böyle bir uçağın hava sahası ihlâlini, Türkiye kabul edemez.”

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER