SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

HUKUK HERKESE LAZIM

Bu haber 02 Mart 2016 - 10:23 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili sözleri, tam da beklendiği gibi ülke gündeminin önüne geçti. Zaten yapılmak istenen de buydu ve nitekim sayın Cumhurbaşkanı uçağındaki gazetecilere, “demek ki konuşmam isabetli oldu” diyerek, bunu itiraf etmiştir.

YÖNETİM BOŞLUĞU
Türkiye yanıyor. İstisnasız her alanda hızlı ve der
in bir çöküş yaşanıyor. Dağdan indirip silah ve bomba döşemelerine göz yumdukları teröristler, yakıp-yıkmaya, anaları ağlatmaya devam ediyorlar. Hükümet sorulan soruların, ortaya çıkan yetersizliklerin cevabını bir türlü veremiyor.Etrafımızda yeni bir dünya kurulurken, bizi ciddiye alan bile olmuyor. Dış politikamız kelimenin tam anlamıyla bir enkaza dönüşmüş durumdadır. Buna bağlı olarak, canımızı yakan kuşatma gün geçtikçe daralıyor. Ekonomi her tarafından imdat sinyalleri veriyor. İhracatın gerilediği, yatırımların ve üretimin azaldığı devletin açıkladığı rakamlarla ortaya çıkıyor. İşsizlik ve enflasyon tehlike sınırlarına çoktan ulaştı. Yalan, talan ve ihanet düzeninin kaçınılmaz sonucu olan toplumsal çürümeye bağlı olarak, cezaevlerinde yer kalmadığı haberleri, gazetelerde manşet oluyor.Akıl, izan ve vicdan sahibi herkes, ülkede büyük bir yönetim boşluğu oluştuğunu ve bunun böyle devam edemeyeceğini görüyor ve söylüyor.

AKP SİCİLİNE UYGUN
Durum budur ve haliyle bu acı tabloyu milletten saklamak gerekiyor. Bunu yapmanın en kolay, kestirme ve etkili yolu da, yeni bir kavga başlatmaktır ki, bu durum algı operasyonu ve toplum mühendisliklerinde çok mahir olan, AKP’ye de son derece uygundur. Sayın Cumhurbaşkanı her ne kadar devletin başı sıfatı taşıyor olsa da, günlük siyasete yon verme alışkanlığından vazgeçmemiştir ve yaptığı tam olarak budur. Aksi halde, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olduğunu ve uymamak gibi bir imkanın bulunmadığını, her halde Cumhurbaşkanı da biliyordur. Cumhurbaşkanının değerlendirmesine bağlı olarak başta yanaşma ve beslemeler olmak üzere, bütün AKP kadrolarının harekete geçmesi, çok çarpıcıdır ve bugüne kadar bizim yaptığımız tespitlerin doğruluğunun bir başka örneğidir.

YANAŞMALAR SIRAYA GİRDİ
Emin olun, sayın Cumhurbaşkanı çıkıp, mahkeme kararının son derece haklı ve yerinde olduğunu söyleseydi, bugün Anayasa Mahkemesi’ne saldırmak için kuyruğa girenler, bu defa da övgü yarışında birbirlerini geride bırakmanın telaşına düşerlerdi. Medyayı, iktidar partisini ve uzantılarını bir kenara bıraktık, ülkenin hukukundan sorumlu bakanın bile iradesini doğrudan Cumhurbaşkanına endekslemiş olması, vahameti çok daha artırmaktadır. Sayın bakan bir eleştiri hakkı olmakla yetinmiyor, mahkeme kararının Anayasa aykırı olduğunu da savunuyor. Oysa hukuku savunmak herkesten önce Adalet Bakananına düşer. Bu bir tercihin çok ötesinde, mutlaka yerine getirilmesi gereken bir görevdir.Nitekim, aynı görev aslında ülke yönetiminden sorumlu olan herkes için geçerlidir.

YENİ ANAYASADA HUKUK OLMAYACAK MI?
Sayın Cumhurbaşkanı bir konuşmasında, hukuka uymanın herkesten önce kendilerine düştüğünü söylerken tam da buna işaret etmişti. Ancak, o zaman hukuka uymak siyasetine uyuyordu, şimdi ise uymamak. Biz AKP zihniyetini tanımlarken, “boşuna duruma göre vaziyet alan toplama bir menfaat ortaklığı” demiyoruz. İşte ispatı. Anayasayı beğenip beğenmemek her vatandaşın hakkıdır.

Ancak, yenisi yapılıncaya kadar bu Anayasaya uymak, ülkeyi yönetme sorumluluğu taşıyanlar için şarttır. Kaldı ki, yeni Anayasada, “hukuk ve yargı kararları duruma göre değişir. İktidar sahiplerinin işine gelmezse, kararlara uymayabilirler” diye bir madde mi olacak? Çok büyük ihtimalle, yenisinde de hukuk ve mahkeme kararlarıyla ilgili madde, mevcut haliyle korunacaktır. Akıl da, vicdan da, evrensel hukuk da bunu gerektiriyor. Kaldı ki, mahkeme kararına uymayacağını ilan eden sayın Cumhurbaşkanının bunu nasıl yapacağı ve nasıl bir yöntem uygulayacağı da ayrı bir soru işaretidir.

TARTIŞMALARI BİTİRDİ
Gelinen noktada Anayasa Mahkemesi Başkanı, çıkıp bir basın toplantısı ile açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Aslında bu kadarı bile, hukuku siyasallaştırma gayretinin boyutlarını göstermeye fazlasıyla yeterlidir. Başkan,”Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa’nın ve kanunların kendisine verdiği yetkileri kullanarak verdiği kararlar, herkesi ve her kurumu bağlamaktadır. Bu bir Anayasa kuralıdır” hatırlatmasında bulunmuş ve bize göre tartışmaları bitirmiştir. Bundan sonra söylenen ve yazılanlar, sadece ve sadece hukuku ayaklar altına almak olacaktır ki, o hukukun bir gün herkese lazım olabileceğini hiç kimsenin unutmaması gerekiyor.

Türkiye’nin asıl gündemi ve konuşması gerekenleri yazının girişinde bahsettiklerimizdir. Ülkeyi yönetenler ne yaparlarsa yapsınlar, bu gündemin sonuçlarına katlanmaktan kurtulamayacaklardır.

ORHAN KARATAŞ

Orhan Karatasorhan@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.