Asikurtlar©

FETÖ’nün bürokratlarını kim koruyor?

FETÖ’nün bürokratlarını kim koruyor?
14 Kasım 2016 - 16:39 'de eklendi ve 2607 kez görüntülendi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardında başlatılan FETÖ soruşturmaları kapsamında, kamuda Cumhuriyet tarihinin en büyük temizliği başlatıldı. Bu çerçevede, kamu kurumlarından binlerce ihraç edildi. Ancak, FETÖ temizliği istenilen düzeyde gerçekleştirilemedi. Özellikle kamudaki üst düzey FETÖ bürokratlarına neredeyse hiç dokunulmadı. Bu durum, FETÖ operasyonlarına gölge düşürürken, kamuoyunda da FETÖ’nün bürokratları korunuyor mu, sorusunun gündeme gelmesine yol açtı.

MEB’İN FETÖ’CÜ BÜROKRATLARI

Örneğin, FETÖ’nün en çok örgütlendiği Milli Eğitim Bakanlığı. 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmalarından en çok MEB etkilendi. Ve soruşturma çerçevesinde binlerce öğretmen ihraç edildi. Ancak ihraç dalgası bakanlığın merkez teşkilatına ise bir türlü yansımadı.

Ulaştığı bilgi ve belgelere göre, istihbarat birimlerinden Milli Eğitim Bakanlığı’na, FETÖ tarafından kurulan derneklerde, kurucu ve üye olarak görev alan üst düzey bürokratlar hakkında liste gönderildi. Listede, merkez teşkilatında FETÖ ile bağlantısı olan bürokratların isimleri yer aldı.

Bakanlık, yüzlerce bürokratın yer aldığı listeyi uzun süre işleme koymamak için direndi. Güvenlik birimlerinin takibi üzerine liste işleme konuldu. Ancak bu kez de liste kevgire döndü ve listede bulunanların yaklaşık yarısı kamudan ihraç edilirken kritik görevlerdeki FETÖ’cüler ise görevlerinde kaldı.

feto-belge-1

MEB’TE İHRAÇ OYUNU

Örneğin Yavuz Şişman, FETÖ’nün Milli Eğitim Bakanlığı imamı olarak biliniyor. Nimet Çubukçu döneminde bakan müşaviri olarak bakanlığı dizayn etti. Soruşturmaların ardından ihraç edildi. Yine aynı listede yer alan ve FETÖ liderinin halasının oğlu olan Kazım Avcı da kamudan atıldı.

Ancak aynı listede bulunan ve dernek kurucusu, üyesi olan bir çok üst düzey bürokratlar ise koltuklarını korudu. Bu durum kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına yol açtı. Örneğin Cumhurbaşkanı’nın adını kullanarak müsteşar yardımcısı olan Muhterem Kurt dernek kurucusu ve üyesi olduğu halde hala görevde bulunuyor. Kurt öğretmen alımı mülakatının başındaki adamdı. Yaptığı mülakatlarda 300 öğretmen  FETÖ’cü olmasına rağmen sınavları geçti. Son anda istihbarat devreye girdi mülakatı geçen 300 öğretmenin ataması yapılmadı.

Listede bulunan daire başkanı Oktay Kılıç. FETÖ’nün imamlarından. Derneğin kurucusu. Evine polis baskını oldu ancak bacanak desteği ile operasyondan kurtuldu.

Yine listede bulunan daire başkanı Yalçın Köksal Demir, FETÖ derneğinin kurucusu. Suriyeli öğrencilerin başına getirildi. 900 milyon Euro bu adama emanet edildi. Örnekleri, çoğaltmak mümkün. Listede olduğu halde, siyasi torpil bularak liste dışı kalan yüzlerce bürokrat var. Şimdi 15 Temmuz’da sokaklara çıkarak darbeyi önleyen vatandaşlar, bu bürokratları kimin koruduğunu öğrenmek istiyor.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER