SON DAKİKA

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

CERATTEPE İÇİN BAŞBAKANA TEŞEKKÜR MÜ ETMELİYİZ

Bu haber 25 Şubat 2016 - 8:04 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

Son günlerde sıkça duyduğumuz, Artvin Cerattepe’de bakır madeni açmak için bundan tam yirmi sene önce Kanadalı Inmet Mining Corporation şirketi maden ruhsatı almış Fakat. Mahkemenin iptal etmesi ve Danıştayın onamasıyla bu ruhsat iptal edilmiş.
Bu ruhsat iptalinin birçok sebebi var. Ben burada başlıcaların dan birkaçını yazacağım.
· Cerattepe’nin dünyanın 100 doğal ormanından biri olması ve 4 bin 406 hektarlık bir büyüklükle (yaklaşık Artvin merkez büyüklüğüne yakın) bir alanda 1 milyon 700 bin ağacın risk altına girmesi
· Endemik bitki örtüsü ile dünya doğa mirası içinde olması.
· Bölgenin; Atabarı Kayak Merkezi, Boğa güreşlerinin yapıldığı arena, Kent Ormanı ve Hatila Milli Parkı gibi, Turizm Bakanlığı tarafından turizm merkezi ilan edilen yerleri kapsaması.
· Madenin işletmeye alınması halinde; sahip olduğu eğim nedeniyle, Artvin şehir merkezine çok ciddi bir risk oluşturacak olması.
· Kamu yararı olmaması.

Cerattepe’de durum özetle böyle.

Hükümet 24 Haziran 2010’da TBMM’nden çıkardığı yeni Maden Kanunu ile Türkiye genelinde maden aramak için ihale yoluyla ruhsatlandırmanın yolunu açtı ve sonrasında 17 Şubat 2012 tarihli ihale ile Cerattepe’de ki bakır madeninin işletmesini evvela ÖZALTIN HOLDİNGE verdi. Fakat Özaltın Holding (Muhtemelen ÇED raporundan kaynaklanan sorunlar nedeniyle) çekilince ihale otomatikman CENGİZ İNŞAATA verildi.
Ancak konu, daha önce iptal gerekçesi sayılan nedenlerle yani Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuyla yargıya taşındı ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bir hukuk devletinde, yargı yürütmeyi durdurma kararı verdiyse herkes bu karara saygı gösterir ve uyar. Dolayısıyla yargı süreci sonuçlanana kadar oradaki bütün faaliyetler durdurulur.
Fakat Cerattepe’de böyle olmadı. Ortada yargı kararı olmasına rağmen Cengiz İnşaat Israrla çalışmaları başlatmak istedi. Tabi böyle olunca Artvin halkı, haklı olarak direniş gösterdi. Sonrası ise hepimizin malumu.

Nitekim, Arvinliler dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme yaptılar. Bu görüşmeden kamu oyuna yansıyan şey ise; Bizzat Davutoğlu’nun açıklaması ile Cengiz İnşaatın Cerattepe’de ki çalışmalarına yargı süreci sona erene kadar ara vereceğidir.
Bu açıklama ile bütün Türkiye Kamuoyu anladı ki; Cengiz İnşaat Cerattepe’de yargı sürecine rağmen çalışma yapmaya kalkmış. Artvin Halkı da buna izin vermek istememiş.
Yani, bu durumda mahkeme kararına uymayan Cengiz İnşaat, mahkeme kararını korumaya çalışan ise Artvin halkı.

Soru şu:
Peki böylesi bir durumda polisin (pkk yandaşlarına bile göstermediği sertlikteki) müdahalesinin muhatabı Artvin halkı mı olmalıydı?
Mahkeme kararını tanımayarak yargıya rağmen ‘’Adeta yangından mal kaçırırcasına’’ bir oldu bittiye getirenlerin hiç suçu yok mu?
Ya yürütmenin başı olarak, başbakan Davutoğlu’nun, günlerdir ahaliye yapılan sert polis müdahalesine sessiz kalmak şöyle dursun, Artvinlilerden adeta teröristten bahseder gibi bahsedilmesine ne demeli.

Artvin’in güzel insanları, otuz senedir kimseye göstermedikleri teveccühü sana göstermişler, Belediye başkanlığı seçiminde %46.3 oy ile birinci parti olarak çıkmışsın. Milletvekilliği genel seçimlerinde %45,2 oy alarak birinci parti çıkmışsın. Cumhurbaşkanlığı seçiminde %52.62 oy almışsın.
Fakat sen bu güzel insanlara ”Teröre bile göstermediğin ölçekte” öfkeyle karşılık veriyorsun. Üstelikte bu insanlar sadece süreci devam eden yargı kararını bekleyin dedikleri halde.
Üstelik konuyla ilgili kamu yararı bile söz konusu değilken.
NİYE?
O madenlerde, Artvin’in diğer güzellikleri ve zenginlikleri gibi Türk Milletinin malıdır. Neden milletin zenginlikleri birilerine transfer edilecek diye, o doğa harikası Artvin organları alınmış bir kadavraya dönsün?
ve
Neden Artvinliler buna izin versin?
ve
Neden Türkiye buna izin versin?
Şimdi Artvinlilerin günlerdir direnmesi sonucu geldiğin ‘’Yargı sürecini bekleyelim noktası ’’ için Türk milleti sana minnettar mı kalmalı, Teşekkür mü etmeli?

Şahap Özdemir

Şahap Özdemirsahap@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.