Asikurtlar©

Erdoğan’a Başkanlık yolu İsrail’den geçiyor

Erdoğan’a Başkanlık yolu İsrail’den geçiyor
19 Aralık 2015 - 21:26 'de eklendi ve 4392 kez görüntülendi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP tabanında İsrail ile anlaşmaya yönelik oluşacak tepkiyi kırmak ve Başkanlık sistemi için yapmayı planladığı referandumda kullanmak amacıyla Gazze’ye gideceği iddia edildi.

 

AKP Hükümetinin İsrail ile işbirliği anlaşması yapması özellikle AKP tabanında soğuk duş etkisi yaptı. AKP’ye yakınlığı ile bilinen İHH anlaşmaya tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hem bu rahatsızlığı gidermek, hem de tepkilerin önüne geçmek için İsrail ile yapılan anlaşmaya Gazze’ye ziyareti öngören gizli bir madde eklettirdiği belirtiliyor.

 

Anlaşmada yer alan, 20 milyon dolar karşılığnda Mavi Marmara saldırısını düzenleyen İsrail askerlerine açılan davaların kapatılması, Hamas üyesinin Türkiye’den sınır dışı edilerek israil’e verilmesi gibi maddelerin yanısıra Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılmayacak olması AKP’lileri kızdırdı. İsrail ile varılan anlaşmaya şu ana kadar İHH dışında açıktan tepki gösteren olmasa da söz konusu anlaşmanın parti tabanında büyük rahatsızlık yarattığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tabandaki bu rahatsızlığı gidermek ve Başkanlık sistemi için yapılmasını planladığı referandumda kullanmak amacıyla Gazze’ye gideceği ileri sürülüyor.

 

Söz konusu Gazze ziyaretinin İsrail ile varılan anlaşmaya eklettirilen gizli bir madde ile tamamen İsrail’in insiyatifinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Erdoğan’ın Gazze’ye gitmek için 2 güzergahı bulunuyor. Bu güzergahlardan ilki Mısır üzerinden. Bu yolun Mısır ile ilişkiler nedeniyle kapalı olması nedeniyle ikinci yol kullanılacak ve Erdoğan İsrail üzerinden Gazze’ye gidecek.

 

Erdoğan ilk olarak 23 Mart 2013’te yaptığı konuşmada “Nisan’da Gazze’ye gideceğim.” demiş ancak gidememişti. 14 Nisan 2013’te yaptığı konuşmada ise “Tarih kesinleşti Mayıs sonu gibi Gazze’ye gideceğim.” diyen Erdoğan yine gidememişti. 21 Nisan 2013’te ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin,”Erdoğan’a ‘Gazze’ye gitme’ dedim.” demesi üzerine Erdoğan, “Kerry’nin demeci hiç şık değil, Haziran’da Gazze’ye gideceğim.” demişti. 18 Mayıs 2013’te ise “Haziran’da Gazze’deyim.” diyerek bir kez daha konuyu gündeme getirmişti. Ancak aradan geçen 2 yılda İsrail ile anlaşmaya varılamaması nedeniyle Gazze’ye gidememişti.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER