asikurtlar

Erdoğan ne yapacak?

22 May 2013 Çar 19:34
Bu haber 3.860 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Başkanlık’a karşı “Bölge Meclisleri” pazarlığı mı?

Hürriyet yazarı Taha Akyol AKP-BDP başlıklı yazısında “Başkanlık Sistemi”nin neden tutmayacağını yazdı.

Akyol ayrıca AKP’nin ve BDP’nin Anayasa Değişikliği için gerekli olan 330 oyu aşmak için nasıl bir ittifaka gideceklerini de yazısında belirtti.

Akyol’un yazısında Cemaat’in yayın organı olan Zaman’a atıf yapması ve “AKP içinden de civanmertler çıkarsa..” ifadeleri de dikkat çekici…

İşte o yazı:

TAYYİP Erdoğan başkanlık sistemini BDP’nin desteğiyle Meclis’ten geçirebilir mi?

İki partinin işbirliği öyle kameraların önünde ilan edilmez. Mesela AK Parti, BDP’nin destekleyebileceği bir anayasa taslağını Meclis’e sunar; gizli oylamada da BDP’li “civanmert” vekiller kabul oyu verirler, 330 sayısı bulunur…
Başbakan ne zaman kendi anayasa taslaklarını Meclis’e sunabileceklerini söylese, 330 sayısını aşmak için hep ilk akla gelen BDP oluyor. BDP’liler de AK Parti tarafından “bölge meclisleri”ne yer veren bir anayasa taslağına sıcak bakabileceklerini söylüyorlar.
Böyle bir AK Parti BDP işbirliğiyle anayasa yapmak, başkanlık sistemini getirmek mümkün mü?

KAMUOYU KARŞI

Hayır, mümkün değil; hadi diyelim binde bir ihtimal.
Metro Poll’ün araştırmasına göre, anayasa yapımında AK Parti ile BDP’nin işbirliği yapmasına sıcak bakan seçmenlerin oranı yüzde 28’den ibarettir. AK Parti’ye oy verenlerin bile yüzde 51’i buna karşı.
Zımni bir işbirliğinin “civanmert oylar” diye izah edilmesi de kamuoyunda inandırıcı olmaz.
Başbakan kamuoyundaki bu eğilimi biliyor elbette. BDP ile ikili bir uzlaşmaya gitmeyeceklerini bir ara söylemişti zaten.

AKP ve BDP AKİL ADAMLAR

Ahmet Taşgetiren ağırbaşlı, analitik düşünen bir muhafazakârdır. Bugün gazetesi yazarı ve akil insanlardan İç Anadolu grubunun başkanıdır. Köşesinde de yazdı, dün Cumhuriyet’e de açıkladı: Halkta “başkanlık karşılığında bir şeyler verileceği” kaygısı var!“Çözüm sürecinde başkanlığın gündemde olması sıkıntı yaratıyor.” Sürecin başarısı için başkanlık önerisi geri çekilmeli…
Daha önce ben de yazdım, Başbakan, “çözüm süreci” yaşanırken başkanlık meselesini tamamen gündemden çekmelidir. 2023’e kadar Türkiye’yi yönetmek istediğine göre, sistemi değiştirmek gibi bir zorlama yerine, çok kolay olan partisinin tüzüğünü değiştirmeli, yoluna başbakan olarak devam etmelidir. (Hürriyet, 4 Mayıs)
Süreci destekleyen akillerin de çoğu başkanlık sistemine karşıdır.

BAŞKANLIK YÜZDE 35

Başkanlık sistemi de, Kürt meselesinin çözümünde yerel yetkiler de ayrıca tartışılabilir. Fakat bu iki ayrı konunun bir “al-ver” izlenimi yaratacak şekilde aynı anayasa taslağına konulması, her iki konuyu da dejenere eder.
Kaldı ki, Metro Poll’e göre, kamuoyunda başkanlık sistemine evet diyenlerin oranı yüzde 35’ten ibarettir; AKP’ye oy verenlerin bile yüzde 26’sı başkanlık sistemine karşıdır.
Zorlamanın bir anlamı var mı?
Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda çalışmalar hızlandı; bu iyi haber. Fakat sonuç ne olursa olsun, Türkiye’nin doksan yıldır en önemli sorunu olan Kürt meselesine çözüm aranırken, ayrı bir kutuplaşma ve kavga konusu olan başkanlık tartışması bu işten uzak tutulmalıdır. Bu, Erdoğan’ın tarihi bir mesuliyetidir.

CİVANMERT VEKİLLER

Başbakan, muhalefetten AK Parti taslağına evet oyu verebilecek milletvekilleri için “civanmert” nitelemesi yaptı. Böyle “civanmert”milletvekilleri iktidar partisinden de çıkabilir.
AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga iki gün önce, başkanlık sisteminin bizim bünyemize asla uymayacağını anlatan mükemmel bir makale yayınladı; okumanızı tavsiye ederim. (Zaman, 20 Mayıs).
‘Partililik’ düşüncesiyle şimdi ses çıkarmayan, ama gizli oylamada başkanlık sistemine “Hayır” diyecek başka AK Partili milletvekilleri yok mudur? Sayın Başbakan da bunun olabileceğini söylüyor zaten.
Toplumda ve parlamentoda yeterli desteği olmayan baş

Benzer Haberler

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinin, krize dönüşme ihtimalinin...

Yorum 
0

Muğla Barosu Başkan Yardımcısı Leyla Bişen yeni MİT yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu....

Yorum 
0

Muhsin Yazıcıoğlu davasında, dosya üzerindeki gizlilik kararının kaldırılması üzerine avukatı,...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:RadyoAsikurtlar

HABER GÖNDER

Haber Gönder

Gölgesinden Korkanın Kimseye...

İsmail Özdemir Dinlemeler konusu uzun süredir kamuoyunda konuşulup, tartışılıyor. Özellikle de 17 Aralık’ta başlatılan yolsuzluk soruşturması...

Öcalan -Nobel’i bilmem ama vizesini aldı

Öcalan -Nobel’i bilmem ama v...

Son dakikalar, “Öcalan’ın Barış Ödülü adaylığı yalanlandı” şeklinde geçiyor ama Nobel Enstitüsü’nün açıkladığı tek şey...

Eküri

Rıza Sarraf. “İstanbul Emniyet Müdürlüğü” tarafından gözaltına alındı, tutuklandı. Ekonomi bakanımızı özel uçakla umreye götürdüğü...

AYM Keyfiliğe Dur Dedi

NAZLI ILICAK Anayasa Mahkemesi, HSYK’ya ilişkin düzenlemenin bazı maddelerini iptal etti. Hükümet, Anayasa’nın elverdiği ölçüde...

POPÜLER HABERLER

NEDEN DEVLET BAHÇELİ DİYORUM-1

Rüstem FIRAT Rahmetli Alparslan Türkeş 12 Eylül işkencecilerinin zulmünden...

Teşkilat Ve Dava Sorumluluğu

Cevat Nas İçinde İSLAM hassasiyeti olmayan insanlar ,Türk Milliyetçisi olamazlar.Çünkü...

Dini farklı yorumlayanlar üzerinden...

1917 yılında Ruanda’yı işgal eden Belçika; uzun vadede toplu dirençle...

“OĞLUM BAK GİT”

Hiç kimseyi, hiçbir düşünceyi, hiçbir mesajı olduğu gibi kabul edip “işte...

İSLAMCILARIN ÖZELLİKLERİ

İslam dini’nde; kutsal kitap Kur’an ve elçi peygamber buyrukları dürüst...

ÜLKÜCÜ OLMAK VE ÜLKÜCÜ KALMAK !...

Müslüman Türk olmanın şuurunu ,inancını ,felsefesini yaşamayan hiç kimseyi...