SON DAKİKA

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

Eleştiri Ve Yalakalık

Bu haber 22 Nisan 2014 - 9:35 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Yalçın Güzelhan

Taşıdığı Anlam açısından her insan için farklı şeyler ifade etse de hemen her gün, görsel ve yazılı yayın organlarında ,siyasi partilerin , sendikaların ,vakıfların ,derneklerin ve diğer siyasi veya siyasi olmayan sivil toplum örgütlerinin, hatta ülkelerin birbirlerini kıyasıya eleştirdikleriyle ilgili haberlere şahit oluruz. ,Eğer ki, biraz çaba harcayıp ta olayların taraflarını mercek altına alırsanız ,asıl acımasız eleştirilerin ise tarafların kendi içlerinde yaşadıklarına hayretle görürsünüz. Her milletin , her kültürün, hatta her coğrafyanın kendine has bir eleştiri ve onu algılayış biçimi vardır. Kimileri birbirlerini yapıcı yönde ,daha iyiye ve daha güzele erişmek adına eleştirmeye çalışırken, bazıları da sadece karşısındakini yıkmak ve yok etmeyi hedefleyerek bunu yapar. Daha doğrusu sadece belden aşağısına kılıç sallamakla meşgul olur.

İnsanların ve toplumların hemen her dönemlerinde daha iyiye ,daha güzele ve daha doğruya erişmelerinde birbirlerini eleştirmelerinin katkısı büyük olmuştur. İnsan oğlu ancak eleştiri sayesinde yeni çıkış yolları bulmak ve daha hızlı yol alabilmek için motive olabilmiştir. Ancak hiç bir zaman unutulmaması gereken en önemli şey ise, bu eleştirilere zemin ve ortam hazırlayan DEMOKRASİLERİN varlığı olmuştur. Demokratik ortamlar dışında, daha doğrusu korkunun ve baskının hakim olduğu ortamlarda ise, eleştirilerin yerini ,günlük konuşma dilinde YAĞCILIK ve YALAKALIK olarak tanımlanan patalojik davranışlar alır. Bu yöndeki davranışların yaygınlaşması ise sadece insanlığa daha iyinin ve daha güzelin sunulmasını engellemekle kalmaz, Aynı zamanda yanlış düşünce ve davranışlarının beslendiği kişilerin, kendilerini geliştirme ve yenilemelerinin önü de engellenmiş olur. Daha doğrusu en büyük zarar kendisine yağcılık ve yalakalık yapılan kişiye yapılmış olur.

Bunun sonucunda da EGOSU ŞİŞİRİLEN ve NEFSİ KABARTILAN kişi ise, yanlışlarına yeni yanlışlar katarak ters yöndeki yolunda ilerlemeye devam eder. Sonunda da tüm uğraşlarına rağmen ters yönde aldığı yoldan dolayı, bir türlü doğru hedeflere erişemediğini fark ettiğinde ise, kendisine içten ve samimi davrandıklarını düşündüğü insanların ,ne kadarda basit ve asalak bireyler olduğunu ve varlıklarını ancak güçlünün gölgesinde sürdürebildiklerini, bundan dolayı da güçlünün yanlışlığı veya doğruluğu ile ilgilenmediklerini ,sadece ve sadece onun varlığını sürdürmesini ve kendilerine gölge vermesiyle ilgilendiklerini fark eder. Bu durumdan kurtulmak ve doğruya yönelip te bu yöndeki istikamet te yol alabilmek içinde, ilk iş olarak ta, bu asalaklar çemberinin kırılması gerektiğinin bilincine varır.

Eğer ki su gibi akıp giden şu kısacık ömrümüzde, İnsan olmanın içsel huzurunu olanca derinliği ile hissetmek istiyorsak, insanlara daha faydalı olmak ve onları daha doğruya ve güzele doğru yönlendirmek durumundayız .Ancak bu sayede hem biz, hem de bizim dışımızdaki insanlar daha çok mutlu ve huzurlu oluruz. Bunun gerçekleşmesi içinde, sürekli kendimizi pozitif yönde değiştirmemiz ve geliştirmemiz gerekir. Bununda yegane yolu gerçek dost ve yakınlarımızın kendimizi düzeltmemiz için yapacakları eleştirilerden geçer. Zaten “DOST ACI SÖYLER” tümcesiyle atalarımız bu konunun önemini yıllar öncesinden bizlere miras kalmak üzere kuvvetle vurgulamıştır.

GÜNÜN SÖZÜ : HİÇ KİMSE SİZE KENDİNİZDEN DAHA AKILLICA NASİHAT EDEMEZ. ÇİÇERO

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.