SON DAKİKA

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

Eğitim Hendeğe Düştü

Bu haber 09 Şubat 2016 - 14:26 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.

Lügatçesi, “Toplumun değer yargılan ile bilgi ve beceri birikiminin yeni kuşaklara aktarılması; bu amaçla okullarda ve benzer kurumlarda sürdürülen öğretim ve yetiştirme etkinlikleri.” eğitim denir.
Eğitim teorinin pratiğe, davranışa dönüşmesidir. Eğitim çocuk ana rahmine düştüğü andan itibaren başlar, ölümüne kadar devam eder. Öğretim, eğitimin okul içindeki bölümünü kapsayan kısmıdır. Diğer bir ifadeyle öğretim, eğitimin okullarda planlı, programlı ve eğitimciler, öğretmenler tarafından verilen bölümüdür.
Bir birey okula başladığında ona neyin ne zaman, nerede, ne şekilde, ne kadar sürece, hangi araçlarla ve kim tarafından öğretileceği daha önceden planlanmış olup hedeflerle birlikte yazılı şekle getirilmiştir. Öğretim boyunca bu plan ve programın dışına çıkılmaz.
Öğretimin vazgeçilmezi öğreciler ve öğretmenlerdir. Öğretim eğitimin planlı, programlı bölümünü kapsadığı için, öğretim yılının başlangıcı, bitişi, arada yapılacak faaliyetler önceden bellidir. Okul binaları öğretimin gerçekleştiridiği kurumlardır. Bu yüzden eğitim bakanlığı vardır. Bir milletin, devletin bekasını ve geleceğni ilgilendirdiğinden önüne Milli sıfatı getirilen iki bakanlıktan biridir.
Bu yüzden öğretime denk gelen tarihlerde hizmet içi eğitim verilmez. Çünkü kimse öğretimi bölmek, duraklatmak, engel olmak istemez. Ancak 14 Aralık 2015’te öğretmenlerin cep telefonlarına Milli Eğitim Bakanlığından gelen, hizmet içi eğitim seminerine alındığı belirtilen, “Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilir” yazılı mesaj gönderildi. Yani öğretime SMS’lerle ara verildi. Böylece o bölgede okullar yarı yıl tatiline önceden girmiş oldu.
Türkiye’de eğitim alanında reform yapabilmek; millilik, laiklik, modernlik esaslarını uygulayabilmek için eğitim kurumlarının birleştirilmesine ihtiyaç duyulması sebebiyle hazırlanan kanun (Tevhidi Tedrisat) ülkenin eğitim işlerinde çokbaşlılığın kaldırılmasını sağladı. “Tevhid-i Tedrisat Kanunu” ile öğretim ve eğitim birliği sağlanarak milli kültür birliğine yönelmek istenmiştir. Öğretim ve eğitime milli ve laik bir karakter veren Tevhid-i Tedrisat Kanunu, milli gelişme tarihinde daima büyük yer tutacak bir inkılabın da adı olmuştur. Bu kanuna göre düzenlenen eğitim programları tüm yurtta aynı anda yürürlüğe girer. Ne yazık ki 14 Aralık’ta Milli Eğitim Bakanlığının gönderdiği SMS’ler her ne kadar hükümet inkar etsede güvenlik zafiyeti sebebiyle, kamu düzeninin o bölgede yok olduğu için, PKK teröründen, aslında PKK’nın yaptıklarına göz yumdukları çözüm sürecinden dolayı bir neslin eğitiminin aksamasına, yok olmasına sebep oluyorlar.
Okullar başlamadan eğitime ikinci bir darbe yine Milli Eğitim Bakanlığından, Şırnak’ın İdil İlçesindeki 1200 öğretmenin cep telefonlarına gelen şu SMS’le vurulmuştur, “08-12 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet içi eğitim enstitüsünde düzenlenecek 2016000374 numaralı öğretmenlik uygulamaları seminerine katılmanız önem arz etmektedir. Bilgilerinize”
Bu mesaj insanlarca adeta Görevimiz Tehlike 0000000001 adlı bir mesaja benzetildi. Evet, eğitim Güneydoğu Anadolu bölgesinde kazılan hendeklerin içine eğitim bakanlığı tarafından düşürülmüş oldu. Güvenliğin olmadığı yerde, kamu düzeninin olmadığı yerde, düzenin, disiplinin sağlanamayacağı gibi eğitim de sağlanamaz. PKK insanları tehdit eder, dağa çıkarır ve okulları yakarken öğretmenlerin güvenliği, öğrencilerin güvenliği nasıl sağlanacak? Hastanelerin bombalandığı, kurşunlandığı yerde, okul binalarının güvenliği nasıl sağlanacak?
Bu açıdan baktığımızda eğitim bakanlığının okulları ertelemek için bulduğu kılfta kendince haklı olabilir; ancak top yekun AKP iktidarı, kamu düzenini, güvenliği sağlayamadığı için, PKK terörünü bitiremediği, çözüm srecini hala sürdürdüğü için haksız ve suçludur.
Erdoğan için “O eve onu, göklerden gelen bir karar göndermişti” diye bir cümleyi kuran zihniyet uçmuştur. Bu uçukluğa uyanlardan Hak adına doğru hareketi, doğru sözü beklemek yanlış olur. Bu anlayış ülkeyi felakate götürür. Eğitim hendeğe düşmüştür.Yazık ama çok yazık!
Sağlıcakla kalın!
Fikri Atılbaz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.