SON DAKİKA

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

Düzce Emniyet Müdürünün İstifasındaki Gerçek

Bu haber 27 Nisan 2014 - 7:03 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

Ailevi gerekçelerle istifa ettiği açıklanan Düzce Emniyet Müdürü Ayhan Buran’ın görevi bıkma nedeninin yolsuzluk soruşturmasının ardından teşkilatta yaşanan tasfiyeler olduğu ortaya çıktı.

İçişleri Bakanlığı’nca 90 personeli tayin etmesi istenen Ayhan Buran’ın, “Meslek onuruyla bağdaşmıyor” diyerek istifa ettiği belirtildi.

Yol­suz­luk ve rüş­vet so­ruş­tur­ma­sı­nın ar­dın­dan em­ni­yet­te baş­la­yan tas­fi­ye­ler ve bas­kı­lar, be­ra­be­rin­de üst dü­zey is­ti­fa­la­rı da ge­tir­di. Em­ni­yet­te, ‘ca­dı avı­na­’ dö­nü­şen ta­yin ve gö­rev ye­ri de­ği­şik­lik­le­ri­ne bir tep­ki is­ti­fa­sı da Düz­ce Em­ni­yet Mü­dü­rü Ay­han Bu­ra­n’­dan gel­di.

DOSTLARI VAZGEÇİRMİŞ

İd­di­ala­ra gö­re, 17 Ara­lık Yol­suz­luk ve Rüş­vet so­ruş­tur­ma­sı­nın ar­dın­dan gö­rev ye­ri de­ğiş­ti­ri­len 90 per­so­ne­li 2 ay için­de ye­ni­den ta­yin et­me­si is­te­nen Bu­ra­n’­ın uz­man ele­man kal­ma­dı­ğın­dan ya­kı­dı­ğı ve “Mes­lek onu­ruy­la bağ­daş­mı­yo­r” di­ye­rek is­ti­fa et­ti­ği be­lir­til­di. İlk ta­yin­ler­de is­ti­fa­nın eşi­ği­ne ge­len Bu­ra­n’­ın ya­kın dost­la­rı­nın tel­ki­niy­le is­ti­fa­dan vaz­geç­ti­ği de be­lir­til­di.

HAK­KI­MI HE­LAL EDİ­YO­RUM

An­cak Bu­ran, İçiş­le­ri Ba­kan­lı­ğı­’nın Düz­ce Va­li­si­’ne yap­tı­ğı bas­kı ve lis­te sun­ma­sı ne­de­niy­le da­ha faz­la da­ya­na­ma­dı. Bu­ra­n’­ın ça­lış­ma ar­ka­daş­la­rı­na, “Biz teş­ki­la­tın her bi­ri­min­de ge­ce gün­düz de­me­den ça­lış­tık. Bu­ra­la­ra tır­nak­la­rı­mız­la gel­dik. Mu­ta­dın dı­şın­da bi­ri­le­ri ta­yin ça­lış­ma­la­rı ya­pı­yor. Hak­kı­mı o yan­lış yol­la ta­yin ya­pan­la­ra da he­lal edi­yo­rum. Siz­ler ba­na hak­kı­nı­zı he­lal edin. Kı­sa sü­re­de ar­ka­daş­la­rın 2-3 kez ta­yin edil­me­si, yer­le­ri­nin de­ğiş­ti­ril­me­si olur dav­ra­nış­lar de­ğil” di­ye­rek ve­da et­ti­ği öğ­re­nil­di. Bu­ra­n’­ın is­ti­fa­sı onay­la­na­na ka­dar 10 gün­lük yıl­lık iz­ne çık­tı­ğı ve “Bun­dan son­ra ço­cuk­la­rı­ma va­kit ayı­ra­ca­ğı­m” de­di­ği be­lir­til­di.

‘Zulme dönüştü’ demişlerdi

Yolsuzluk soruşturmasının ardından tasfiye depremi yaşayan Emniyet teşkilatı, kritik istifalarla sarsılmıştı. Hakkâri Emniyet Müdürü Tufan Ergüder ve Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz da tasfiyelere tepki göstererek istifa etmişti.

KRİTİK İSTİFA

Ergüder ve Yılmaz istifaları sonrası yaptığı açıklamada tasfiyelerin zulme dönüştüğünü söylemişti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kritik birimlerinden Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’na yolsuzluk operasyonundan sonra atanan Ünal Acar da tasfiyelerle terörle mücadelenin içi boşaltıldığını savunarak atandığı görevinden 56 gün sonra istifasını sunmuştu.

Gerekçe ailevi nedenler değil

Emniyet kaynakları, Ayhan Buran’ın istifasının ailevi nedenlere dayalı olarak gösterilmesinin ise gerçeği yansıtmadığını aktardı. 8 Ocak’ta Düzce Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Buran’ın eşi Zekiye Buran, geçen yıl kasım ayında lösemi nedeniyle yaşamını yitirmişti. Buran 4 çocuk babası.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.