SON DAKİKA

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

CHP’nin AKP’yi kurtarma planı

Bu haber 13 Ocak 2014 - 14:52 'de eklendi ve 22 kez görüntülendi.

Neval KAVCAR/

Yargının giderek daha fazla AKP iktidarına bağlanma sürecinde, Türkiye Barolar başkanı Feyzioğlu, yeniden yargılanma peşine düşüp ne yapmak istiyor? Bakan düşüren yolsuzluk, Erdoğan ve yandaş medyasının yardımıyla konuşulmaz oldu.

17 Aralık tarihine kadar ‘yargıda çete var- kumpas kurdular’ demeyenlerin, suçsuz olduklarını kanıtlamak için yargıyı kullanmak yerine yüzlerce emniyet mensubunu sürmesi, davaya bakan savcıların yanına yenilerini ekleyip, sulandırma emaresi göstermesi yetmezmiş gibi Metin Feyzioğlu çıkıyor ‘eski davaların yeniden görülmesi’ şartları üzerine Cumhurbaşkanı ve Başbakanla görüşüyor.

Yani? 17 Aralık soruşturması komplo ise, geçmiş davalarda komplodur, yeniden görülsün diyor. Bir dönem adı CHP genel başkanlığı içinde geçen Metin Feyzioğlu, yeniden yargılanma konusunda CHP’nin hazırladığı öneriler ile kendilerinki arasında büyük benzerlikler olduğunu söylüyor. Ne tesadüf değil mi? Birlikte hazırladıkları yasal değişiklik benzer değil, aynıdır, kimi kandırıyorlar?

Kendilerini gündem değiştirmekle suçlayanların aslında gündem değiştirdiğini söylüyor Feyzioğlu ki gerçekten pes. Gündem, AKP iktidarının yolsuzluğu iken, kaderi AKP’ye bağlı olan yeniden yargılanma üzerine çalışması, yerel seçime kadar iktidara rahat nefes aldırır mı aldırmaz mı?

Erdoğan bu vakte kadar söylediği hangi sözde sonuna kadar gitti ki? CHP ve Feyzioğlu’nun ortak çıkışı, Erdoğan’ı temizlemek ve gündem değiştirmeye yarayacak. Ne diyecek vatandaş ‘AKP bunca büyük yolsuzluğa batmış olsa CHP’liler Erdoğan’a arka çıkmaz.’

Barolar Birliği Başkanının, sanki siyasi gibi ortak yol bulmak ister gibi çeşitli görüşmeler yapması, adına da ‘sivil inisiyatif’ koyması, AKP’ye güvenerek güya yola çıkacak izlenimi vermesi, AKP iktidarının nasıl olup da hukuksal alanda antidemokratik uygulamalar içinde olduğunun da göstergesi.

Asrın yolsuzluk davaları içinde görülen iktidarla birlikte, geçmişteki davaların kaderini belirleyecek karar alma sürecine girme telaşının sonunda ne yaptığını bilmez tavır sebebiyle bebek katili rahatlayabilir.

Metin Feyzioğlu ‘böyle niyetimiz yok’ diyor. Tüm hukuk yolları tıkandı vs diye ekliyor. İktidarın, açılmış soruşturmayı engellemek ister gibi attığı adımların buğusu tüterken, iktidarla birlikte yasal düzenleme yapalım teklifinin sonunda her şey olabilir. Erdoğan’ın istediği bir göz, CHP veriyor iki göz. Vaktiyle nasıl ki Erdoğan’ın önündeki engelleri kaldırdılar, şimdi yine aynısını yapıyorlar.

Yeniden yargılanma çalışmasına, niye illaki MHP’yi katmayı uğraştılar?

‘Yeniden yargılanma’ şeklindeki gelişmeye illa ki MHP’yi de katmaya çalıştılar. Bunun için de MHP milletvekili Yusuf Halaçoğlu’nun dediği gibi Engin Alan’ı ‘rehin’ tutuyorlar. Alan vasıtasıyla MHP’yi zorlamak istiyorlar ki, bu iş MHP lideri Bahçeli tarafından kabul edilmedi. Engin Alan’da ‘yeniden yargılanma’ işine ‘yeni kumpas’ gözüyle bakıyor. Kumpasın ilk görevi 17 Aralığı unutturmak.

57. Hükümet sırasında Öcalan’la ilgili alınan geçici karar sebebiyle, MHP hiç hak etmediği bir durumla yüz yüze geldi. Bu defa ‘abra kadabra’ ile, olası değişikliğin içine eklenecek bir madde ile Öcalan’ın yeniden yargılanması, affı dahil bir çok neticesi olabilir.

Akla, hukuka uygun olası çözümü MHP, kutlamasını da bilir. Fakat dümeninde kendi olmadığı bir sürece katılıp, oluşacak olası bir yanlışı üstelenmesini beklemek yanlış.

Öyle sanıyorum ki, bu sürece MHP katılmadığı için Feyzioğlu-CHP-AKP bu işi bırakırsa, demek ki gaye MHP’yi içlerine çekmekmiş diyeceğiz.

Şimdi diyebilirsiniz ki CHP, AKP’yi niye kurtarsın?

Şunun için. AKP tamamen çökerse, oyları MHP’ye gider. Gitmesin diye.

Kurulmak istenen kumpasın bir gayesi bu sadece. Diğeri, Ergenekon, Balyoz, Şike gibi davaların yeniden görülmesini sağlamak isterken, o yasaya Öcalan ve PKK’lıları da kapsayan onları rahatlatacak maddeler eklenebilir.

Diğeri, CHP’nin haksızlık karşısında nasıl mücadele ettiğini vatandaşa göstermek. Bunlar ilk akla gelenler.

Emin olun, kim bilir daha neler var akılda? ‘Yeniden yargılanma’ çalışması sanıldığı kadar masum değil. CHP ve Feyzioğlu’nun sunduğu taslakta ‘özel yetkili mahkemeler kaldırılıyor ve oralarda yuvalandığı iddia edilen hakim-savcılar, yeniden görülecek davalardan uzak tutuluyor.’ Kulağa hoş geliyor değil mi?

Kabul edildiği takdirde AKP kontrolünde yürüyecek o süreçte, geçmişe dönük özel yetkili mahkeme yargılamalarının Öcalan’ın yargılandığı tarihi kapsayıp kapsamayacağı kimse bilmiyor.

Bahsi geçen bu çalışmalara MHP uzak durduğu için, sürer mi derseniz AKP için tehlike geçene kadar sürer. Geçmezse devam edebilir. Tamamen iktidara bağlı yargı ve sürecin sağlıklı olmasını beklemek abesle iştigal.

Zaten şu ana kadar Erdoğan’ın ‘yeniden yargılanma’ konusunda söylediği tek kelime yok. İşine gelmezse, son noktayı koymak üzere bekliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.