SON DAKİKA

GAZOZ KAPAĞI!

KÖŞE YAZILARI

CHP Paket İçin “Yemez Ama Evet” Der Gibi Ya Cemaat?

Bu haber 03 Ekim 2013 - 10:37 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

Fikri Atılbaz

Anlaşılan Milliyetçi Hareket Partisi hariç, muhalefet partileri kerhen de olsa açıklanan demokratikleşme paketini beğenmişler. SP ve BBP paketi genel manada olumlu bulmuşlar. Üç kurumda asker, polis ve yargıda türban yasağını eleştirmişler. En şaşırtıcı paket açıklaması Kılıçdaroğlu’ndan geldi; bizim paketimizin kötü bir kopyası. Böyle diyerek pakete verdiği desteği ortaya koyan Kılıçdaroğlu, “andımız”ın kaldırılması hakkında da bir eleştirisi olmadığı gibi, CHP’li milletvekillerine atılan “paket hakkında konuşmayın” mesajı çok manidar.

“Klavyeye değil, klavyeyi kullana özgürlük getireceksiniz” demek suretiyle harf devrimine karşı yapılan x w q harf serbestiyesini kabul ettiklerini vurgulamış olmakla birlikte, bu harfleri kullananlara daha çok özgürlük verilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Anadil konusuna girmeyerek bu konuda da pakete destek olduklarını ortaya koymuş oldular. Milli Kimliğe yapılan saldırı karşısında susacaksınız, Egemenlik Hakları çetenin istekleri doğrultusunda devredilecek susacaksınız, siz ne zaman konuşacaksınız sayın Kılıçdaroğlu?

 

Bu paketi ‘devrim’ diye niteleyenler bu görüşlerinde ısrarcıysalar bu paket Türkiye Cumhuriyetine ‘karşı devrim’dir. İki dilliliğe, çok milletliliğe, çok kültürlülüğe kapı açan, Milli Devlet ve Üniter Yapıdan ayrılan bir anlayışın parça halinde tezahürüdür. Cumhuriyetin kurucusu olan parti bu yapılanlara sahip çıkmakla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyetin, Milli Devletin karşısında duruyor demektir. CHP’yi destekleyen, oy veren insanımızın bu yaşanan gerçekleri gözden kaçırmaması gerekmektedir.

Mesele sadece AKP’nin gitmesi meselesi değil, aynı zamanda Türkiye’yi hangi zihniyetin yöneteceği meselesidir. Bu paketi eh diyerek beğenen, bizim paketin kötü bir kopyası diyen, varlığını Türk varlığına armağan edemeyen bir CHP’yi mi iktidara taşıyacaksınız?

Mesele, evet acil bir şekilde AKP’nin iktidardan uzaklaşması, mümkünse bu zihniyetin tarihteki köhnemiş zihniyetler sepetinde yerini alması meselesidir. Bununla birlikte iktidara taşıyacağımız parti; Cumhuriyetin aldığı darbeleri onaracak, yapılan yıkımları yeniden inşa edecek, Milli Devlet ve Üniter Yapıyı yeniden tesis edecek, insanların kendi aralarında, ailelerinde dillerini kullanmasına bir şey demeyen; ancak anadili asla ve kata ikileştirmeyecek olan, Türk milletini çoklu milletler ifadesine getirtmeyecek olan, Türk vatanı, Türk bayrağı, Türk milleti ve Türk dili diyen Milliyetçi Hareket Partisi olmalıdır.

 

Paket, sadece MHP dışındaki partileri değil aynı zamanda zaman zaman aynı bağlamda buluştukları ve ziyaret ettikleri cemaati de memnun etmiş. Cemaatin görüntüdeki yüzü olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, Kürtçe eğitimin bölgeye göre değil talebe göre olması gerektiğini, “dünyanın en büyük Kürt kenti İstanbul burada da talep gelmesi tabiidir” diye ifade ettikten sonra şöyle demiş; “Paketteki haliyle getirilecek mevzuatı yeterli görmüyorum. Ben bir an önce, Türk vatandaşları anadillerini nasıl öğreniyorsa Kürt vatandaşların da, Laz, Abaza, Çerkes vatandaşların da anadillerini devletin finanse ettiği okullarda öğrenmesinin sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Paketteki önerinin kamuoyunu hazırlamak için ilk adım olduğunu düşünüyorum ve devamının geleceğini ümit ediyorum.”

Merak buyurmayın, zaten paketin arkasının geleceği müjdesini Başbakan Erdoğan verdi. Uşak’ın ifadelerine bakarsanız nasıl bir bölücülük içinde olduklarını görürsünüz. Ne diyor “Kürt vatandaşların da, Çerkes, Laz, Abaza vatandaşların da” Türk vatandaşları gibi, diye AKP’nin anayasaya oturtmak istediği çok milletliliği onaylar bir söylemle bölücülüğün dik alasını yapmaktadır. Uşak, unuttuğunuz gerçek o saydıklarınızın hepsi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşı. Bu ülke hala Türkiye ve bu ülkede yaşayan herkese Türk denir. Şu vatandaşı, bu vatandaşı gibi ifadeler sizin hangi zihniyette olduğunuzu ortaya koymaktadır.

Kimdir bu Cemal Uşak demeyin bu mübarek, cemaatin sesidir. Yani görüşleri aynı zamanda cemaatin görüşleridir. Paket için ilk izlenimler bunlar. Bu vesileyle 5 Ekim 2013 Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak olan “Demokrasi” mitinginin önemi kat be kat artmıştır. Ülkeyi alttan alttan, içten içten oyarak demokrasi kılıfıyla bölünmeye götürenlere ve onlara çanak tutanlara MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin vereceği demokrasi dersinde alanda olmalıyız. Vatanımıza, bayrağımıza, ezanımıza, Türk milletine, Türk diline, andımıza sahip çıktığımızı tüm dünyaya göstermek için 5 Ekimde İstanbul Kazlıçeşme’de buluşalım.

Sağlıcakla kalın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.