Asikurtlar©

Bozdağ: MHP Kongresi’yle İlgili İddialar Büyük Bir İftira

Bozdağ: MHP Kongresi’yle İlgili İddialar Büyük Bir İftira
14 Mayıs 2016 - 12:30 'de eklendi ve 4554 kez görüntülendi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “MHP Büyük Kongresi’yle ilgili hukuki süreçlere; AK Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsımın müdahale ettiği iddiaları büyük bir iftiradır. Bakanlığımızın icra dairesinin talebi üzerine gönderdiği yazı, yasal vazifesi gereğidir.” şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MHP kongresine müdahale ettiği iddalarını yalanladı ve 12 maddelik bir açıklama yaparak “İftira” dedi. Bozdağ’ın açıklaması şöyle:

1) MHP Büyük Kongresiyle ilgili hukuki süreçlere;Ak Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsımın müdahale ettiği iddiaları, büyük bir iftiradır.

2)Parti içi rekabette,delege ve kamuoyunda daha güçlü olmak için Ak Parti,Adalet Bakanlığı ve şahsımın isminin kullanılması,ahlaksızlıktır.

3)MHP’deki kongre tartışmaları, MHP’nin iç işidir;bizi ilgilendirmez.Bizi bu sürece müdahilmiş gibi göstermek,iftirayı hakikate çevirmez.

4)Siyasetin mahkemeye düşmesi,siyasi mücadelenin mahkeme kararıyla yapılması/yargının siyaseti dizaynı,demokratik hukuk devletine aykırıdır.

5)Bu yöndeki düşüncem,kongreye veya yargıya müdahale değil,aksine demokrasiye ve demokratik siyasete inancımın,siyasi anlayışımın gereğidir.

6)Mahkemeler görevlerinde bağımsızdır.Hakimler kararlarını,anayasa,kanun ve hukuka uygun vicdani kanaatleriyle verirler.

7)Hiç kimse,yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere/hakimlere emir ve talimat veremez;genelge gönderemez;tavsiye ve telkinde bulunamaz.

8)Adalet Bakanlığı ve şahsımın,bir mahkemeye/hakime,emir/talimat vermesi,genelge göndermesi,tavsiye ve telkinde bulunması sözkonusu değildir

9)Bakanlığımızın icra dairesinin talebi üzerine gönderdiği yazı,yasal vazifesi gereğidir.

9)Adalet Bakanlığı re’sen görüş bildirmemiş, ilgili 25. İcra Dairesi’nin yazılı talebi üzerine görüş bildirmiştir.

10)Adalet Bakanlığı,2992 Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında …

11)…Kanun 2. Maddesinin (h) bendi, 10. Maddesinin (d) bendi ve 18. Maddesinin (c) bendine istinaden görevi gereği görüş bildirmiştir.

12)İcra Dairesine gönderilen yazıyı,mahkemeye göndermiş gibi gösterip,bunu yargıya müdahale olarak takdim,gerçeği çarpıtan algı operasyonudur

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER