SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

Bizde demokrasi var; Ben ne dersem o olur!

Bu haber 29 Şubat 2016 - 10:10 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

Türk siyasetinin tek parti döneminden kalma bir alışkanlığı vardır. Demokrasi, insan hakları, eşitlik, hukuk herkesin vazgeçilmezidir. Ancak şarta bağlıdır. Bu şart, “Eğer benim istediğim, benim söylediğim, benim beklediğim olursa” şartıdır. O zaman bunların hepsi değerli, önemli ve vazgeçilmezdir. Aksi halde, darbe, dipçik, hapis, baskı, zulüm, dayatma, takip etme, yok sayma, fiili durum oluşturma, verilen karara uymama mubahtır. Bütün iktidarlarda görülen bu hastalık, AKP ile birlikte zirve yapmış, hatta tek ve değişmez siyaset yöntemi haline gelmiştir.

HODRİ MEYDAN!
Sayın Cumhurbaşkanının çıktığı son saltanat gezisi öncesinde yaptığı açıklamalar, bu tespitimizin ne kadar doğru ve haklı olduğunun, en son ve en çarpıcı ispatıdır. Açıklamalar, haber sitelerinde “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hodri meydan: Anayasla Mahkemesinin kararını kabul etmek durumunda değilim, saygı da duymuyorum” diye verildi. Zaten sadece bu kadarı, bizim tespitimizi doğrulamaya fazlasıyla yeterlidir. Ülkenin Cumhurbaşkanı, en yüksek mahkemenin kararını kabul etmiyor ve saygı duymuyorsa ve bu bir meydan okumaya dönüştürülebiliyorsa, gerisin varın siz hesap edin.

KARARIN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ AÇIKLADI
Bu kadarla da kalmıyor. Sonrası çok daha ilginç. Sayın Cumhurbaşkanı, “ortada bir gerçek var. Bakın bu bir beraat kararı değildir. Bu bir tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veya Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak veyahutta şu anda tahliye edilmiş olan bu kişiler AİHM’e gideceklerdi.” Diyerek, mahkemenin kararının nasıl olması gerektiğini de anlatıyor. Alın size bağımsız yargı, alın size alın size hukuk! Bu arada daha önce, “İster kabul edilsin ister edilmesin, Türkiye’nin yönetim sistemi değişmiştir. Şimdi yapılması gereken bu fiili durumun hukuki çerçevesinin yeni bir Anayasa ile netleştirilmesi, kesinleştirilmesidir. Hem buna engel olup hem de ‘Cumhurbaşkanı her şeye karışıyor’ demek, yağmur altında yürürken ıslanmaktan şikayet etmekten farksızdır” denildiğini de unutmayalım.

HESABA UYMUYORSA SAYGI DUYULMAZ
Sayın Cumhurbaşkanının söyledikleri esas alınırsa şöyle bir sonuç ortaya çıkar: Anayasanın geçerli olabilmesi ve mahkemelerin verdiği kararların doğru, haklı ve kabul edilir ve saygı duyulur olabilmesi için, birilerinin siyasi beklentilerine, özel hesaplarına ve menfaatlere uyması şarttır. Hem de öyle şarttır ki, nasıl ki yağmur altında yürürken ıslanmaktan şikayet edemiyorsanız, bu durumdan da şikayet etme hakkınız dahi yoktur. Eğer bu kurala uyulmuyorsa, bırakın saygı duymayı, Anayasayı ve yüksek mahkeme dahi olsa verilen kararı kabul etmek durumunda değilsiniz. Fiili durum oluşturabilirsiniz ve verilen kararı değil, kendi hesabınızı hayata geçirmek için her yolu deneyebilirsiniz. Nasıl olsa sorumsuzsunuz, nasıl olsa, kimseye hesap vermek durumunda değilsiniz. Üstelik yüzde 52 oyla seçilmişsiniz! Dolayısı ile sizi bağlayacak Anayasa, hukuk ve teamüller dahil, hiçbir kurum, hiçbir kural yoktur!

BİR DE BAŞKANLIK SİSTEMİ OLSA!
Cumhurbaşkanının yetki ve sorumlulukları belli. Edilen yemin herkesin malumu. Parlamenter sistem yürürlükte. Cumhurbaşkanı seçimleri sırasında çıkan krizleri önlemek için, sadece seçim şekli değiştirildi. Kullanılan yetki ve görevler bakımından sayın Erdoğan ile öncekiler arasında tek bir harf değişikliği dahi yok. Anayasa gereği seçilmiş olabilmek için şart olan, yüzde 50 oyun sadece 1,5 puan üzerine çıkıldığı halde, bunlar oluyorsa, Türk tipi başkanlık sisteminde nelerin olabileceğini, varın siz düşünün. Ortada bir başkanlık sistemi yok. Kağıt üzerinde de olsa kuvvetler ayrımı diye bir kural var. Yani, yargı, yasama ve yürütme ayrı kuvvetler ve birbirlerinden bağımsız hareket etmek durumundadırlar. Bir de “Türk tipi başkanlık sistemi” dedikleri, kuvvetler ayrımının ortadan kaldırılıp, her şeyin tek adamın insafına ve inisiyatifine bırakılacağını, açıkladıkları taslak ve beyanlarının net şekilde ortaya koyduğu düzenin hayata geçirildiğini hayal edin. Başka bir şey söylemeye, yorum yapmaya, detaya girmeye gerek var mı, bilmiyorum?

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİMİN İÇİN
Sayın Cumhurbaşkanı, şahsen ifade ve düşünce özgürlüğünün sonuna kadar yanında olduğunu, ama ifade ve düşünce özgürlüğü maskesi altında, bu ülkenin adına veya bu ülkeye saldırı hakkının da kimseye tanınmasına taraftar olmadığını anlatıyor ve ekliyor: “Çünkü bu bir casusluktur.” Hukuka, yargıya, mahkemeye, adalete hiç gerek yok. Sayın Cumhurbaşkanı, “Casusluk” demişse, tamamdır ve hiç sorgulamaya dahi gerek duyulmadan, gereği yapılmalıdır! Hadi bunları anladık da, bebek katili için bakanından yazarına, milletvekilinden gazetecisine kadar her türlü övgüyü yapanları ve neredeyse kahraman ilan edenleri, mektubunu Diyarbakır’da okutanları, bölücü hainlerle biraraya gelip masa kuranları, anlaşma imzalayanları, dağdaki katillere heyetler gönderenleri nereye koyacağız? “İfade ve düşünce özgürlüğü sadece hainleri, katilleri, bölücüleri övmek, onlarla işbirliği yapmakla mı sınırlı?” diye sormadan edemiyoruz. Bu yapılanların ve söylenenlerin, ülkeye yapılan saldırılarla, gelen şehitlerle, akan kanla, döşenen bombalarla, patlayan silahlarla doğrudan ilgisi olmadığını kim söyleyebilir? Daha bir gün önce sayın başbakan Bingöl’de “Çözüm için adım atarken dağlara, ilçelere yığınak yaptılar. Hatta şu anda parlamentodaki bir milletvekili arabasının arkasına silah koyup taşıdı.” Diyerek, “çözüm” diyerek, kimlere ve nelere yol verdiklerini bizzat itiraf etmedi mi? Alın size, fikir ve düşünce özgürlüğü!

MİLLİ İRADE KARARINI VERDİ
Eğer irade milletinse, o millet önce 400 milletvekili vermeyerek, sonra da AKP’ye tek başına Anayasa değiştirme imkanı tanımayarak kararını verdi. Sayın Cumhurbaşkanının kast ettiği referandum 4 ay önce yapıldı. Bunun dışındaki gayretler boşunadır ve millet iradesine de terstir. Anayasa ve hukuktan vazgeçtik millet iradesine saygı duyulsun, yeter.
Orhan Karataş

Orhan Karatasorhan@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.