SON DAKİKA

SEKTER GİT AHMET HAKAN

Gündem Yazıları

Bir Erken Emeklilik Hikayesidir Sürüp Gidiyor

Bu haber 17 Nisan 2013 - 11:10 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

Özgür KAYA
Bu köşeden daha öncede belirttik İnsanların duyguları ile oynamanın vebalide büyük olur diye.

Sosyal Güvenlik Kurumumuz fotoğrafı görmek için bir çalışma yapıyor.Buna itirazımız yok.Elbette yıllar önce mağdur edilen kesimin, sorunlarının çözümü için çalışma yapılabilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mağdur edilen kesimin sorunlarının çözümü noktasında taşın altına elini koymalıdır.Ancak bir sorunun çözümü, kurumlar arası çatışmaya dönüşmeden,hassas olan dengeleri gözeterek, vatandaşa umut aşılamadan bu çalışmalar gerçekleştirilmeli.Bazı basın organlarında erken emeklilik müjdesi pompalanmakta,sokakta karşılaştığımız her vatandaş erken emekliliği sorar hale geldi.Kimin doğru kimin yanlış söylediğini sorgular durumda.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre ; erken emeklilik konusu farklı bir boyut kazandı.Açıklamsında ,Erken emeklilik konusunda üzerinde çalıştıkları bir çalışma olmadığını söyleyen Şimşek, Türkiye’nin bu yükü kaldıramayacağını söyledi. Şimşek “Emeklilikte yaş bekleyen diye bir şey olmaz. Emekli olmak için iki şart gerekir. Prim gün sayısını ve yaşı doldurmak. 1999’da rasyonel bir adım atılarak sosyal güvenlik reformu yapıldı. Şu anda ne bütçenin ne de sosyal güvenlik yapısının bu kişiler için yaşı aşağıya çekme yükünü kaldırabilecek durumda değil” dedi.

Hal böyle olunca vatandaşta soruyor bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Çözüm bekleyen, kamuoyu ile paylaşılan bunca sorun var iken kurumlar arası çelişkili ifadeler son verilmeli. Türkiyede çalışma hayatının kanayan yarası durumunda olan ,taşeronluk sisteminin acilen çözülmesi,657 sayılı kanunda yapılmak istenen düzenlemelerin net olarak ortaya konulması,Kamu kurumlarına yapılacak olan atamalardaki dengesiz atama sisteminin düzeltilmesi,Kıdem tazminatı ile ilgili çalışmaların sonlandırılması,kadınların çalışma hayatındaki sorunları ve kadın doğum borçlanma sisteminin kapsamının genişletilmesi başlıca çözüm bekleyen konuları oluşturmaktadır.

Sizden Gelen Sorular ve Yanıtları;

1-) Muvazzaf askerlik nedeniyle sona eren iş sözleşmelerinde ihbar tazminatı alınabilir mi?

Muvazzaf askerlik nedeniyle sona eren iş sözleşmeleri dolayısıyla kıdem tazminatı alınabilmektedir. Ancak, bu nedenle sona eren sözleşmelerde ihbar tazminatı ödenmemektedir.

2-) İşveren tarafından sözleşmenin fesih edilmesi durumunda işçinin itiraz hakkı var mıdır?

Sözleşmenin feshi geçerli bir nedene dayanmak ve işçinin yazılı savunması alınmak şartıyla mümkün olabilir. İşverenin ahlak ve iyi niyet kurallarınaaykırılık nedeniyle fesih hakkı saklıdır. İşçinin feshin geçerli bir nedene dayanmadığı gerekçesiyle itiraz etmesi durumunda; fesih nedeninin geçerliliğinin ispatı işverenin sorumluluğundadır.

3-) Fazla mesai ücretleri kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır mı?

Kıdem tazminatı hesabında, işçiye her ay düzenli olarak ödenen para ve parayla ölçülebilir kıymetler dikkate alınmaktadır. Buna göre; fazla mesai ücreti düzenli bir ödeme olmadığından kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.