Asikurtlar©

Belediye hayalet binayı TÜRGEV’e tahsis etti

Belediye hayalet binayı TÜRGEV’e tahsis etti
14 Nisan 2016 - 5:30 'de eklendi ve 4435 kez görüntülendi.

Bu milyonluk misafirhane tapuda arsa görünüyor

Sözcu Gazetesinin Haberine Göre İSTANBUL’da Üsküdar Belediyesi tarafından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’e tahsis edilen Küplüce’deki Mihrimah Sultan Misafirhanesi’nin, tapu kayıtlarında ‘arsa’ olarak yer aldığı ortaya çıktı.

TÜRGEV’in misafirhane olarak kullandığı binanın hikayesi, yaklaşık 15 yıl önce bir vatandaşın kamu arazisine inşaat yapmasıyla başladı. Kaba inşaat bitse de bina tamamlanmadı ve yıllarca atıl vaziyette bekletildi. 2002’ye ait uydu görüntülerinde kaba inşaatı bitmiş görünen binanın bulunduğu arsa, belediyenin mülkiyetine geçirildi ancak bina kayıtlara yansımadı.

KAÇAK BİNA NASIL YURT YAPILIR?

Misafirhane olarak kullanılan binanın ‘kaçak’ olduğunu savunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi Meclis Üyesi Erdal Tüfekçi, “Üsküdar Belediyesi olarak, burayı yurt olarak nasıl tahsis ettik? İskanı olmayan bina nasıl yurt olabilir? Belediye arsası üzerindeki kaim taşınmazın iskanı yok, yani kaçak” diye konuştu. Erdal Tüfekçi, binanın yangın merdiveni, bina denetimi gibi konularda gerekli koşulları taşımadığı uyarısında da bulundu. Fesih ile ilgili maddeye göre taraflar sözleşmeyi ancak mutabakat halinde feshedebiliyor. Protokolün ‘fesih’ maddesinde, “Mutabakat olmaksızın vakfın binayı tahliye etmek zorunda bırakılması halinde vakfa bina bedeli kadar tazminat ödenecektir” ifadeleri yer alıyor.

10 YILLIĞINA TÜRGEV’E VERİLDİ

Bugün Mihrimah Sultan Misafirhanesi olarak kullanılan bina, 10 yıllığına vakfa tahsis edildi. Protokolde, Küplüce Mahallesi’deki parsel ‘taşınmaz’ olarak görülüyor. Üsküdar Belediye Meclisi’nde alınan kararda ise ‘belediyemizin kullanımında bulunan bina’ olarak tanımlanıyor. Misafirhanede konaklama hizmetinin yanı sıra kız öğrencilere yönelik atölye, kulüp ve hafızlık çalışmaları yürütülüyor. Bina önünde 24 saat güvenlik bekliyor.

Kaynak : sözcü gazetesi

Yazının Devamı

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER