SON DAKİKA

ŞAHİT OL ANKARA!

KÖŞE YAZILARI

Hayal Kurmak Bedava…

Gündem Yazıları

Başka MHP Yok!..

Bu haber 25 Şubat 2016 - 10:37 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Bir işin sonunun hayır mı yoksa şer mi olduğunun sorgulanmasında “niyet” birinci derecede önemli olmakla birlikte toplumsal ve organize işlerin hayırlı netice vermesi için iyi niyet yeterli değildir.
“Niyet hayr, akıbet hayr” sözü de ganimet yerine şahadet niyetiyle Müslüman olmuş bir sahabenin ilk savaşta şehit oluşu karşısında peygamber efendimiz tarafından yapılmış bir durum tespitidir.
Yani “hayırlı niyet” övülmüş bir sünnettir; ancak insanı bütün engellerden aşırtan bir tılsım değildir. Üstelik, iyi niyetle yapılan bütün işlerin bir usulü vardır. Bu hadise konu olan sahabe de şehit olana kadar İslam savaş hukukuna göre hareket etmiştir. Orta yoldan ayrılmamış; ifratla tefrite düşmemiştir. Esirlere işkence yapmamış, kadınlarla çocuklara saldırmamış, sivil haneleri yakıp yıkmamıştır.
“Nasıl olsa beni cennete götürecek iyi bir niyetim var” diye peygamberimizin karşısında bacak bacak üstüne atmamıştır.
Yani niyetinin hayrına uygun davranmış, düşmandan kaçmamış ve niyetine böylece nail olmuştur. Nail olduğu hayırlı akıbet de dünyevi bir ikbal değil, şehitlik makamı olmuştur.
Siyasette ise “kötü niyet” zaten cezaya tabi olmakla birlikte “iyi niyet” de sorgulanmaya muhtaçtır.
Niyetiniz ne kadar halis, düşünceleriniz ne kadar güzel olursa olsun şuursuz, acele, plansız, fevri yapılan işler başarılı olamaz. Her işin bir de “yakışığı” vardır.
“Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve fazileti” orada dururken Ülkücüye yakışan hal ve hareketleri baştan tarif edecek değiliz.
İslam adına dünyaya kelle kesme merasimlerinin sunulduğu Arap dünyasına bakarak, kendi geleneklerimiz dışında bir davranış ölçüsü arayacak da değiliz.
Siyasi otoriteyi koruma adına sivillerin üzerine varil bombası atılan bir siyaset kültürüne özenecek de değiliz.
Dün bir gazetede “Balgat Komitacıları” diye yapılmış bir “mübalağa” gördüm. Bizim ahlakımızda böyle tahrifatlı bir abartı yok!.. Araplarda var mı o da meçhul, çünkü Araplar ifrattan hoşlansalar bile kelime seçiminde titizdirler.
Ülkücü hareketin 47 yıllık siyaset merkezine “Balgat” gibi bir semt adını layık görebilmeyi bir tarafa bırakalım. Komitacılık, doğrudan doğruya gizli, illegal ve silahlı mücadeleyi ifade eden zaman ve mekânla sınırlı, başıbozuk bir teşkilatlanma biçimidir.
Mekân olarak Balkanlar ve zaman olarak Osmanlı son dönemiyle sınırlı bu isyan hareketini tasvir eden bir terimi, bugün, müesses nizam içinde hareket eden seçilmiş yetkililer için sarf ettiğiniz zaman sadece ortalığı germekle kalmaz, inandırıcılığınızı da kaybedersiniz.
TDK sözlüğünde ifrat, “herhangi bir konuda çok ileri gitme, ölçüyü aşma, aşırı davranma, taşkınlık, tefrit karşıtı…” olarak açıklanıyor.
“Tefrit”in ise “herhangi bir konuda geride kalma, yeterli ölçüde olmama durumu, ifrat karşıtı…” olduğu belirtiliyor.
Bugünlerde pek çok Milliyetçi ve Ülkücü, MHP ile ilgili olarak fikir beyan ederken belki de dikkat çekmek için ifrata kaçıyor, dilinin ayarını tutamıyor.
Dinimizde İfratla Tefrit haramdır:
Hadisler:
“İfrat ve tefritten uzak durun.” (Buhari)
“Aşırı giden helak olur.” (Müslim)
“Her hususta orta yolu tutmak, peygamberliğin yirmi beşte bir parçasıdır.” (Tirmizi)
“Orta yolu tutun, istikâmetten ayrılmayın.” (Müslim)
Ve bir âyet meali:
“Sizi vasat bir ümmet kıldık.” (Bakara 143)
Bence sadece “Komitacı” gibi tumturaklı sözler kadar bugünlerde ağzımızdan çıkan her söze dikkat etmemiz gerekiyor. Mesela muhalefet ile isyan aynı şeyler değildir.
İşte TDK sözlüğünde “Muhalefet”
Bir tutuma, bir görüşe, bir davranışa karşı olma durumu, aykırılık… Karşı görüşte, tutumda olan kimseler topluluğu…
Sözlükte “İsyan veya Başkaldırı” ise başka türlü anlatılıyor:
Herhangi bir amaçla kurulu düzene veya devlet güçlerine karşı gelme, başkaldırma, ayaklanma, isyan… Bir düzene veya emre boyun eğmeme, uymama, itaat etmeme
Lugatte, vaziyeti anlatan başka kelimeler de var.
Hizip – Klik:
Bölük, kısım… Bir siyasi partinin içinde, partinin izlemekte olduğu ana siyasi çizgiye karşı olan, ayrı bir teşkilat merkezi bulunan ve partinin çoğunlukla aldığı kararlara karşı savaşan parti içi grup, fraksiyon, klik…
“Komitacı” ise… “Siyasi bir amaca ulaşmak için silahlı mücadele yapan gizli topluluk veya örgüte bağlı kimse” olarak açıklanıyor.
Bu lügatçeyi, “ifrata kaçmamak için” daha fazla uzatmıyoruz.
Bugünlerde yazar ve çizerlerin ağzından çıkanı, herkesten önce kendi kulağının duyması gerekiyor.
Ortalıkta öyle bir kavram anarşisi var ki: “Başka Türkiye yok” sözü, nasıl hepimizin yolunu aydınlatıyorsa; “başka MHP yok” gerçeği de aynı şekilde MHP yöneticilerinindavranışlarını belirliyor.

Şükrü Alnıaçık

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.