SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

Bağımsızlıkmış

Bu haber 10 Ekim 2017 - 22:36 'de eklendi ve 2.054 kez görüntülendi.

“Sevsinler, sizde olursa bağımsızlık bizde böyle bir şey olmaz diyen ikiyüzlü AB.”

Şimdi soru şu dünyanın iki ucunda, biri Avrupa’da biri Asya’da iki bağımsızlık isteklerine niye ayrı bir şekilde bakıyoruz? Kürtlerin isteklerine evet diyor, Katalanların isteklerine hayır kesinlikle olmaz diyerek müdahil oluyoruz?

 

Katalonlar yıllık 35 milyon yıllık turistten yaka silkmiş durumda. Bu hastalık nedendir? Katalonlar, İspanya’nın % 33’üne varan zirai geliri, %37’sine varan endüstrisine sahip ve kendi bölgesel gelirinin %60 teşkil eden hizmet sektörüyle bir dev. İyi de bir düşünelim şimdi bu devi kim yarattı? Hiçbir şeye karışmadan durup dururken bu büyümeyi Katalonlar mı sağladı?

 

Sömürgeciliğe alışmış olan, biz de var olan ve yaratılan kapitülasyonlarda söz sahi olan bu aç gözlüler başkaları için yapılan yatırımlara, hizmetlere kendi keselerinden para ayrılmasını istemiyorlar. İspanya’da var olan, kurulmuş olan İspanyol federalizmi bu olan bitenlere sebep oluyor.

 

Sosyalizmin eşitlik rüyasına kapılıp komünizme bile idraklerini açanların şimdi kendilerini ve Katalonları yargıladıkları kesinleşti. Çünkü bağımsızlık isteği Avrupa Birliği üyesi olan İspanya’nın başına belayı almasına sebep olmuşlardır. Bizi polis teşkilatımızdan dolayı eleştiren Avrupa Birliği ülkeleri burada var olan polis baskısından dolayı Avrupa Birliği standartlarında İspanyolları nasıl da haklı görmekte, yaşanılanlara sessiz kalmaktadır.

 

Katalonların bu girişimleri sessiz bırakılmamakta ve solcular bile bütünlükten yana tavır koymaktadır. Solcular bu konuda çok titiz davranarak, “Bağımsızlık eğilimine karşıyız ama böyle polisi şiddeti ve demokratik gösterilerin ihlalini kabul edemeyiz” diyorlar. Yani düzenleyici kendileri olmak istiyorlar.

 

Açıkçası Avrupa Birliği ülkeleri kendilerinden olan ülkelerin bağımsızlığına asla izin vermemektedirler ve karşı çıkmaktadır. Aman kurdukları düzen bozulmasın. Bunun için ellerinden ne gelirse gelsin yapmaya hazırlar.

 

“Bölünmenin az gelişmiş ülkeler için haktır ve bu hak kullanılmalıdır gereken yardım bu istek içinde olanlara verilmelidir. Bizim ayrılmamızsa mümkün değildir.” Diyen AB ülkeleri Yaşananlara bakarsak Katalonlar, İspanya’yı beslemem diyor. Peki bunu neye göre söylüyor diye baktığımızda görüyoruz ki bu iş asla gerçekleşmez diyenler başta Avrupa Birliği devletleri kurulmak istenen Bağımsız Kürdistan devletinin temellerini atmak için canla başla çalışan AB ülkeleri demokrasi istiyor, haklıların hakkından yana diyerek ikili oynuyorlar. Haktan yana gözüküp haksızlık yapıyorlar.

 

Sahip oldukları zenginliği kendilerinden sanan Katalanlar, har vurup harman savurmakta ve haksız yere isyan girişimine girmişlerdir. Katalanların bağımsızlık karşısına aslan gibi dikilip, yırtıcı hayvan gibi karşı çıkan devletler Kürt Bağımsızlığının yanında yer almaktadırlar. Peki bu iki yüzlü Avrupa Birliğinin nasıl yanında yer alacağız?

 

Bu soruya vereceğimiz cevap net olmalıdır.

 

 

Sağlıcakla kalın!

Fikri Atılbaz 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.